Западни савезници испоручили Украјини оружје у вредности од сто милијарди долара: Како војна помоћ мења ток рата? (ВИДЕО)
Према подацима које је објавио Институт за светску економију из Кила, западни савезници су Украјини испоручили оружје и војну опрему у вредности већој од 100 милијарди долара од почетка рата са Русијом, па до краја јуна 2024. године.
Ове испоруке укључују широк спектар наоружања, од лаких пешадијских оружја до софистицираних ракетних система и борбених авиона, који су кључни за украјинску борбу против руске инвазије.
Овај податак наглашава огромну војну подршку коју је Украјина примила од својих западних савезника, укључујући САД, Велику Британију, Немачку, Француску, Пољску и друге чланице НАТО-а. Испоруке су постепено растле како је рат напредовао, а посебно су се убрзале након почетка интензивних борби у Донбасу и на југоистоку Украјине, као и након руске анексије Крима 2014. године.
До јуна 2024. године, војна помоћ Украјини од стране западних земаља укључује:
Напредне ракетне системе (као што су ХИМАРС, Патриот и НАСАМС), који су омогућили Украјини да прецизно погађа руске позиције на великим удаљеностима.
- Борбени авиони: Укључујући испоруке Ф-16 авиона, чиме Украјина повећава способност за контролу ваздушног простора и спровођење напада на руске војне циљеве.
- Оклопна возила и тенкови: Као што су немачки Леопард 2 и британски Challenger 2, који су кључни за борбе у отвореном терену.
- Пешадијско наоружање: Укључујући стрељачко оружје, муницију и опрему за заштиту од хемијског, биолошког и нуклеарног напада.
Обука и обучавање украјинских трупа: Поред саме опреме, западни савезници су пружили обуке за украјинске војнике, како би их оспособили за коришћење напредне технологије и тактике ратовања.
Вредност од 100 милијарди долара, иако импресивна, одражава не само војну, већ и политичку и економску подршку Украјини. Многе земље, посебно САД, настоје обезбедити стабилност Украјине као кључног партнера у региону, што је постало још важније у светлу ширег контекста сукоба са Русијом, која се сматра пријетњом за глобалну безбедност и међународни поредак.
Међутим, оваква количина војне помоћи није без контроверзи. Критичари указују на огромне трошкове које ове испоруке подразумевају, и на потенцијалну опасност од ескалације сукоба. Неки постављају питање о дугорочним последицама за стабилност Европе, као и о одговорности западних нација да одржавају баланс између подршке Украјини и избегавања директног сукоба са Русијом.
Иако су украјинске власти изразиле захвалност за досадашњу помоћ, позвале су своје западне савезнике да наставе са испорукама оружја, посебно у светлу сталног руског напредовања на неколико фронтова. Украјински лидери су истакли да ће им још већа помоћ омогућити да се одупру агресији и нађу начине за ослобађање територија под руском контролом.
Иако ће тачан износ будућих испорука зависити од политичких одлука, аналитичари процењују да ће Украјина и даље зависити од подршке Запада у наредним месецима и годинама. То укључује, поред оружја, и финансијску помоћ за обнову инфраструктуре, као и дугорочне планове за обнову економије.
Из Данске је послата војна помоћ у износу од 4,7, из Шведске 4,2, из Француске 3,3, из Пољске 3,2, из Финске 2,4 и из Канаде 2,2 милијарде долара.