Zapadni saveznici isporučili Ukrajini oružje u vrednosti od sto milijardi dolara: Kako vojna pomoć menja tok rata? (VIDEO)
Prema podacima koje je objavio Institut za svetsku ekonomiju iz Kila, zapadni saveznici su Ukrajini isporučili oružje i vojnu opremu u vrednosti većoj od 100 milijardi dolara od početka rata sa Rusijom, pa do kraja juna 2024. godine.
Ove isporuke uključuju širok spektar naoružanja, od lakih pešadijskih oružja do sofisticiranih raketnih sistema i borbenih aviona, koji su ključni za ukrajinsku borbu protiv ruske invazije.
Ovaj podatak naglašava ogromnu vojnu podršku koju je Ukrajina primila od svojih zapadnih saveznika, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Nemačku, Francusku, Poljsku i druge članice NATO-a. Isporuke su postepeno rastle kako je rat napredovao, a posebno su se ubrzale nakon početka intenzivnih borbi u Donbasu i na jugoistoku Ukrajine, kao i nakon ruske aneksije Krima 2014. godine.
Do juna 2024. godine, vojna pomoć Ukrajini od strane zapadnih zemalja uključuje:
Napredne raketne sisteme (kao što su HIMARS, Patriot i NASAMS), koji su omogućili Ukrajini da precizno pogađa ruske pozicije na velikim udaljenostima.
- Borbeni avioni: Uključujući isporuke F-16 aviona, čime Ukrajina povećava sposobnost za kontrolu vazdušnog prostora i sprovođenje napada na ruske vojne ciljeve.
- Oklopna vozila i tenkovi: Kao što su nemački Leopard 2 i britanski Challenger 2, koji su ključni za borbe u otvorenom terenu.
- Pešadijsko naoružanje: Uključujući streljačko oružje, municiju i opremu za zaštitu od hemijskog, biološkog i nuklearnog napada.
Obuka i obučavanje ukrajinskih trupa: Pored same opreme, zapadni saveznici su pružili obuke za ukrajinske vojnike, kako bi ih osposobili za korišćenje napredne tehnologije i taktike ratovanja.
Vrednost od 100 milijardi dolara, iako impresivna, odražava ne samo vojnu, već i političku i ekonomsku podršku Ukrajini. Mnoge zemlje, posebno SAD, nastoje obezbediti stabilnost Ukrajine kao ključnog partnera u regionu, što je postalo još važnije u svetlu šireg konteksta sukoba sa Rusijom, koja se smatra prijetnjom za globalnu bezbednost i međunarodni poredak.
Međutim, ovakva količina vojne pomoći nije bez kontroverzi. Kritičari ukazuju na ogromne troškove koje ove isporuke podrazumevaju, i na potencijalnu opasnost od eskalacije sukoba. Neki postavljaju pitanje o dugoročnim posledicama za stabilnost Evrope, kao i o odgovornosti zapadnih nacija da održavaju balans između podrške Ukrajini i izbegavanja direktnog sukoba sa Rusijom.
Iako su ukrajinske vlasti izrazile zahvalnost za dosadašnju pomoć, pozvale su svoje zapadne saveznike da nastave sa isporukama oružja, posebno u svetlu stalnog ruskog napredovanja na nekoliko frontova. Ukrajinski lideri su istakli da će im još veća pomoć omogućiti da se odupru agresiji i nađu načine za oslobađanje teritorija pod ruskom kontrolom.
Iako će tačan iznos budućih isporuka zavisiti od političkih odluka, analitičari procenjuju da će Ukrajina i dalje zavisiti od podrške Zapada u narednim mesecima i godinama. To uključuje, pored oružja, i finansijsku pomoć za obnovu infrastrukture, kao i dugoročne planove za obnovu ekonomije.
Iz Danske je poslata vojna pomoć u iznosu od 4,7, iz Švedske 4,2, iz Francuske 3,3, iz Poljske 3,2, iz Finske 2,4 i iz Kanade 2,2 milijarde dolara.