Црне бројке! За недељу дана 11.500 оболелих од тешког грипа који хара Србијом, прави ПИК тек следи - Прогнозе за децембар нису добре
Многи грађани који стално бораве у колективима па и деца у школама жале се на водеће симптоме грипа попут повишене телесне температуре и бола у мишићима и зглобовима.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саопштио је да је у Србији од 4. до 10. новембра забележено 6.452 случаја обољења сличних грипу и то највише у Златиборском, Моравичком и Шумадијском округу, док су највише узрасно-специфичне стопе забележене у узрасним групамадеце млађе од четирии пет до 14 година.
Што се тиче броја оболелих од акутних респираторних инфекција у нашој земљи на основу података сентинелног надзора пријављених путем Сервиса јавног здравља, у 45. извештајној недељи износио је 11.498, наводи "Батут".
Многи грађани који стално бораве у колективима па и деца у школама жале се на водеће симптоме грипа попут повишене телесне температуре и бола у мишићима и зглобовима. Већина њих није сигурна да се ради о грипу те је неопходно посетити лекара. Стручњаци упозоравају да ће пик вируса и инфекција бити у децембру.
Специјалисте опште медицине др Радмила Шехић рекла је недавно за Курир да је температура један од водећих симптома грипа коју треба спуштати једино када пређе 38.
- Против грипа се доста људи вакцинише. Вирус грипа напада дисајне путеве, долази до кашља, надражајног и иритантног. Он напада и вегетативни нервни систем, особа осећа вртоглавицу, болове у зглобовима. Антибиотик не делује на вирус. Вирус овог типа оштети трепљасти епител и направи простор за развој бактерија које се уселе на такво место и настаје једна бактеријска инфекција када дође до бронхитиса и упале плућа доњих дисајних путева - објаснила је др Шехић и додала:
Симптоми грипа
*Кашаљ
*Температура
*Бол у мишићима и зглобовима
*Грозница
*Умор
*Кијање може бити ретко
*Главобоља
*Кратак дах уколико дође до компликација
*Код деце су могуће и стомачне тегобе
- Она продужи стање болести, пробуди га и мора озбиљније да се лечи. Особе које прележе упалу плућа бивају осетљиве наредних година и плућа након упале никада не могу бити иста. Код грипа су угрожене особе старије животне доби, људи који имају обољења респираторних путева или оне особе које су под неком јаком терапијом.
Савети како се заштитити од вируса у зимским месецима
*Избегавајте блиски контакт са особама које имају симптоме или знаке респираторне инфекције
*Често перите руке водом и сапуном или средствима за дезинфекцију
*Избегавајте додиривање очију, носа или уста
*Док кијате или кашљете, покријте нос и уста надлактицом или папирном марамицом, коју ћете касније бацити у канту
*Редовно проветравајте просторије
*Останите код куће ако сте болесни
Извор: Србија Данас/Курир