BAJDEN NA PUTU OSVAJANJA PREDSEDNIČKE STOLICE: Kandidata je bilo mnogo, a evo zašto je UPRAVO ON miljenik SAD (FOTO/VIDEO)
Džo Bajden je učvrstio šanse da stekne nominaciju stranke. Takođe, nastojao je da smiri birače povodom pretnje koju predstavlja korona virus.
Bivši američki potpredsednik Džo Bajden deluje da je na putu glatkog osvajanja predsedničke nominacije demokratske stranke posle ubedljivih pobeda na primarnim izborima u tri države Arizoni, Floridi i Ilinoisu.
U AMERICI ĆE VIRUS NESTATI JEDINO ČUDOM: Ove POGREŠNE KORAKE su napravile SAD zbog kojih je došlo do EKSPLOZIJE VIRUSA
TRAMP DOBIO OŠTRE KRITIKE: Zbog odluke o SZO, neće mu se dopasti poruka SVETSKIH LIDERA
Drugi dan za redom Amerika beleži REKORDAN BROJ OBOLELIH: Ukupno 30.800 žrtava
Demokratska partija u Americi je imala mnogo kandidata, u tom momentu nominacije, tačno 26. Kako se navodi, svaki građanin Sjedinjenih američkih država može da istakne svoju kandidaturu, ali mora da ispuni određene kriterijume, kako bi se kvalifikovao i ušao u uži krug. Prvi uslov, naveden je da mora biti član Demokratske partije. Barni Senders je morao pred izbore da se ponovo vrati u svoju matičnu partiju i ispuni upravo taj uslov, kako bi mogao da bude kandidat.
Jedan od uslova, bio je da se moralo za prvu debatu skupiti dovoljno novca, tačnije, da imate donatore iz 25 saveznih država, a između ostalog morali ste da imate i više od dva odsto podrške kako bi se moglo učestvovati u debati.
Majkl Blumberg, bivši gradonačelnik Njujorka se kandidovao kasno i on je preskočio četiri države, ali je podržao Bajdena. U svojoj neuspešnoj kampanji, potrošio je dva miliona dolara. Blumberg je smatrao da je Senders opasnost po američku politiku, a da bi Bajern bio osoba koja bi Ameriku mogla da "učvsti na zemlji". Dakle, cilj njegove kandidature je bio taj da smakne Sendersa u svojoj volji za vlašću. Kada je bilo jasno da je Bajden bio taj koji vodi, svesno se povukao iz trke, te podržao Džoa.
Bajden je saopštio da hoće ženu na funkciji potredsednice SAD, ali je i naglasio da ta osoba mora biti u stanju da preuzme predsedničku odgovornost u slučaju potrebe. Veruje se da su kandidatkinje za potredsedničku nominaciju‚ Harisova, Klobučar i Vajtmerova svojim javnim nastupima nastojale da demonstriraju liderske osobine i to na političkim temama koje su silom prilika, zbog epidemije korona virusa, dospele u fokus američkog političkog života.
Na kraju, kada je uzeo pobedu u čak četiri države, Bajden je dobio višestrane podrške svojih američkih kolega, a među njima je bio i bivši predsednik SAD Barak Obama,, koji ga je javno podržao i uputio tople reči.
- Verujem da Džo ima sve kvalitete da sad postane predsednik. Kroz život je naučio da ne odustaje, da se ne povlači čak i kad prima udarce. Kada Džo priča sa roditeljima koji su izgubili posao, znate da vam govori čovek koji je doživeo bol zbog gubitka posla i morao to da objasni svojoj deci. Kada govori o šansama za našu decu, čujemo kako nam se obraća mladi otac, koji je svako veče vozom dolazio kući da uspava svoju decu - naveo je Obama.
Kampanja bivšeg američkog potpredsednika Džo Bajdena za predsedničku nominaciju Demokratske stranke ne gubi na intenzitetu ni tokom epidemije u korona virusa u SAD. Nekoliko predstojećih primarnih izbora je već odloženo zbog pretnje od koronavirusa. Neke države takodje razmatraju mogućnost da organizuju glasanje poštom.