ZAPADU SU RUSI KRIVI I KADA KIŠA PADA: Najnovija teorija je da iza hapšenja beloruskog opozicionara stoji KGB
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije
Poslanik evropskog parlamenta i šef delegacije za odnose sa Belorusijom Robert Bedron izjavio je da bi u incident sa avionom kompanije "Rajan er" u Minsku mogli biti umešani Rusi. Međutim, on je dodao da ove informacije nisu potvrđene.
KO JE ROMAN PROTAŠEVIČ, OSOBA ZBOG KOJE JE LUKAŠENKO "STOPIRAO" AVION? Mladog blogera čeka duga robija!
CRNA STATISTIKA JEDNE EVROPSKE DRŽAVE: U proseku dnevno nestane 21 dete, mnoge od njih čeka jeziva sudbina
Aktivistkinja ranjena HICEM IZ PIŠTOLJA: Saša u kritičnom stanju, policija ništa ne zna!
- Želeo bih da sa vama podelim informacije koje stižu do nas – do Evropskog parlamenta, koje još uvek nisu do kraja potvrđene. Izgleda da su Romana Protaseviča pratili agenti KGB-a. Verovatno je da je Roman protasevič već odavno pod lupom obaveštajnih službi Belorusije i Rusije - rekao je Bedron novinarima.
- Iz naših podataka proizilazi da su agenti KGB-a bili u avionu i napustili ga nakon sletanja u Minsk. To su, između ostalog, državljani Rusije koji su ostali u Minsku nakon sletanja. Na to ukazuje mnogo informacija. To još treba precizirati, diplomatske službe Evropske unije proučavaju ovo pitanje - dodao je parlamentarac.
Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk
Avion kompanije "Rajan er", koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu "Neksta", koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za "organizovanje masovnih nereda".
Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
Praksa prinudnog sletanja aviona dešavala se i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.