ЗАПАДУ СУ РУСИ КРИВИ И КАДА КИША ПАДА: Најновија теорија је да иза хапшења белоруског опозиционара стоји КГБ
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније
Посланик европског парламента и шеф делегације за односе са Белорусијом Роберт Бедрон изјавио је да би у инцидент са авионом компаније "Рајан ер" у Минску могли бити умешани Руси. Међутим, он је додао да ове информације нису потврђене.
КО ЈЕ РОМАН ПРОТАШЕВИЧ, ОСОБА ЗБОГ КОЈЕ ЈЕ ЛУКАШЕНКО "СТОПИРАО" АВИОН? Младог блогера чека дуга робија!
ЦРНА СТАТИСТИКА ЈЕДНЕ ЕВРОПСКЕ ДРЖАВЕ: У просеку дневно нестане 21 дете, многе од њих чека језива судбина
Активисткиња рањена ХИЦЕМ ИЗ ПИШТОЉА: Саша у критичном стању, полиција ништа не зна!
- Желео бих да са вама поделим информације које стижу до нас – до Европског парламента, које још увек нису до краја потврђене. Изгледа да су Романа Протасевича пратили агенти КГБ-а. Вероватно је да је Роман протасевич већ одавно под лупом обавештајних служби Белорусије и Русије - рекао је Бедрон новинарима.
- Из наших података произилази да су агенти КГБ-а били у авиону и напустили га након слетања у Минск. То су, између осталог, држављани Русије који су остали у Минску након слетања. На то указује много информација. То још треба прецизирати, дипломатске службе Европске уније проучавају ово питање - додао је парламентарац.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније "Рајан ер", који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму "Некста", који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за "организовање масовних нереда".
Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.