SRBIJA IMA PRIJATELJA NA SASTANKU VLADARA SVETA Kisindžer može da promeni stav Zapada po pitanju KiM (VIDEO)
Henri Kisindžer (96), bivši sekretar u vladi američkog predsednika Ričarda Niksona i savetnik za nacionalnu sigurnost, koji se žestoko protivio bombardovanju Jugoslavije i otcepljenju Kosova, došao je na 67. zasedanje Bilderberg grupe.
O jednoj od najtajnijih zasedanja na kojima se okupljaju najmoćniji državnici i industrijalci iz celog sveta se ne zna skoro ništa. Nakon završetka samita nema ni konferencije ni izjava za medije.
Ali šta Kisindžerovo pojavljivanje nakon četiri godina na sastanku Bilderberg grupe može značiti za Srbiju u zategnutoj atmosferi po pitanju Kosova? Ukoliko ovog puta njegov uticaj prevagne - mnogo toga može ići u našu korist.
Iako je poznat po podršci američkom globalizmu i hegemoniji, čak i podršci invazije na mnogo zemalja kako bi se osigurala američka dominacija, Kisindžerov stav po pitanju Balkana je veoma drugačiji.
Do kog ekstrema je Kisindžer spreman da ide govori i njegov odgovor u jednom od intervjua koje je davao tokom osmogodišnjeg rata između Irana i Iraka iz kojeg su Amerikanci profitirali prodajući oružje obema stranama. Na pitanje kakav je najbolji ishod rata za američki nacionalni interest Kisindžer je odgovorio:
- Pa, nadamo se da će jedni druge poubijati.
Da podsetimo, iste godine je dobio Nobelovu nagradu za mir.
VLADARI IZ SENKE KUJU NOVE PLANOVE ZA ČOVEČANSTVO Počelo zasedanje MISTERIOZNE GRUPE Bilderberg (VIDEO)
Albanci se otrgli zapadnoj kontroli: Siloviti protesti protiv Rame NE JENJAVAJU! (FOTO)
SRAMOTA U HARKOVU Desničari srušili bistu maršala Žukova (VIDEO)
Međutim, Kisindžer na Balkanu ne vidi preteran američki interes, ima duboko poštovanje za Srbiju i njenu istoriju. Više puta je podsećao da je Srbija bila na američkoj strani kada je to trebalo, a i dovoljno hrabra da kaže "NE" Staljinu.
Kritikovao je administraciju predsednika Bila Klintona i ukazivao na duboku duhovnu povezanost Srba sa Kosovom. Na žalost, Klintonova administracija nije imala previše razumevanja za Kisindžerovo obrazlaganje s obzirom na lične frustracije i skandale koji su se u to vreme dešavali, kao i zbog masovne propagande i hajke zbog lošeg delovanja za vreme ratova u Jugoslaviji, konkretno, po pitanju Srebrenice.
Kisindžer u svojoj knjizi "Svetski poredak" žestoko kritikuje svaki potez tadašnje američke administracije i posebnu pažnju posvećuje pregovorima u Rambujeu, ističući da to nisu bili pregovori kakvi su predstavljeni u javnost već ultimatum koji niko ne bi prihvatio i koji je poslužio kao izgovor za bombardovanje.
Ništa blaže stavove Kisindžer ne iznosi ni o upotrebi NATO kao i promeni doktrine koja je jednu odbrambenu organizaciju pretvorila u napadačku pod izgovorom sprečavanja humanitarne katastrofe. Kako bi objasnio što bolje apsurdnost ovog izgovora, Kisindžer navodi kako NATO nije intervenisao, niti će, kod zemalja gde se dešavaju stravični i masovni zločini, navodeći Sudan, Sijeru Leone, Ruandu, Kavkaz, kurdska područja i druge.
PAPA FRANJA UPOZORIO EU "Tradicija garancija za budućnost, a ne kanta za pepeo"
DRAMATIČNO U TIRANI: DEMONSTRANTI kroz suzavac JURIŠALI na parlament, ima POVREĐENH! (FOTO/VIDEO)
NEUGODNA "DOBRODOŠLICA" ZA TRAMPA: Predsednika SAD u Londonu opet čekaju protesti i balon "LJUTA BEBA"
Da bi Kosovo zapravo moglo biti jedno od bitnih tema na ovom zasedanju vladara iz senke ukazuju nam događaji u odnosu Amerike, Rusije i Kine, a Kisindžer upravo na primeru Kosova objašnjava Putinov patriotizam po pitanju Krima, kao i humanitarnu intervenciju NATO-a na Kosovu pod izgovorom humanitarne misije, koja Kinu podseća na događaje iz 19-og veka pod okriljem civilne misije koje su dovele do podele zemlje.
Pandorina kutija koju je nesmotrena američka administracija na čelu sa Klintonom otvorila ne ide više u prilog Americi, pogotovu sad kad je američka hegemonija pri kraju, a Rusija i Kina postale bitan faktor u geopolitičkoj sferi.
Da li je 96-ogodišnji Kisindžer, nakon četiri godine, opet na zasedanju Bilderberga da svojim iskustvom i savetima doprinese odnosima Zapada sa Rusijom i Kinom, ostaje da vidimo.
Ali, ono što možemo da očekujemo jeste da je svakako Kisindžer koristio Kosovo kao primer koji ne sme da se ponovi, a možda je i dao ideju koja bi srpskoj strani bila korisna po pitanju rešavanja statusa pokrajine.