СРБИЈА ИМА ПРИЈАТЕЉА НА САСТАНКУ ВЛАДАРА СВЕТА Кисинџер може да промени став Запада по питању КиМ (ВИДЕО)
Хенри Кисинџер (96), бивши секретар у влади америчког председника Ричарда Никсона и саветник за националну сигурност, који се жестоко противио бомбардовању Југославије и отцепљењу Косова, дошао је на 67. заседање Билдерберг групе.
О једној од најтајнијих заседања на којима се окупљају најмоћнији државници и индустријалци из целог света се не зна скоро ништа. Након завршетка самита нема ни конференције ни изјава за медије.
Али шта Кисинџерово појављивање након четири година на састанку Билдерберг групе може значити за Србију у затегнутој атмосфери по питању Косова? Уколико овог пута његов утицај превагне - много тога може ићи у нашу корист.
Иако је познат по подршци америчком глобализму и хегемонији, чак и подршци инвазије на много земаља како би се осигурала америчка доминација, Кисинџеров став по питању Балкана је веома другачији.
До ког екстрема је Кисинџер спреман да иде говори и његов одговор у једном од интервјуа које је давао током осмогодишњег рата између Ирана и Ирака из којег су Американци профитирали продајући оружје обема странама. На питање какав је најбољи исход рата за амерички национални интерест Кисинџер је одговорио:
- Па, надамо се да ће једни друге поубијати.
Да подсетимо, исте године је добио Нобелову награду за мир.
ВЛАДАРИ ИЗ СЕНКЕ КУЈУ НОВЕ ПЛАНОВЕ ЗА ЧОВЕЧАНСТВО Почело заседање МИСТЕРИОЗНЕ ГРУПЕ Билдерберг (ВИДЕО)
Албанци се отргли западној контроли: Силовити протести против Раме НЕ ЈЕЊАВАЈУ! (ФОТО)
СРАМОТА У ХАРКОВУ Десничари срушили бисту маршала Жукова (ВИДЕО)
Међутим, Кисинџер на Балкану не види претеран амерички интерес, има дубоко поштовање за Србију и њену историју. Више пута је подсећао да је Србија била на америчкој страни када је то требало, а и довољно храбра да каже "НЕ" Стаљину.
Критиковао је администрацију председника Била Клинтона и указивао на дубоку духовну повезаност Срба са Косовом. На жалост, Клинтонова администрација није имала превише разумевања за Кисинџерово образлагање с обзиром на личне фрустрације и скандале који су се у то време дешавали, као и због масовне пропаганде и хајке због лошег деловања за време ратова у Југославији, конкретно, по питању Сребренице.
Кисинџер у својој књизи "Светски поредак" жестоко критикује сваки потез тадашње америчке администрације и посебну пажњу посвећује преговорима у Рамбујеу, истичући да то нису били преговори какви су представљени у јавност већ ултиматум који нико не би прихватио и који је послужио као изговор за бомбардовање.
Ништа блаже ставове Кисинџер не износи ни о употреби НАТО као и промени доктрине која је једну одбрамбену организацију претворила у нападачку под изговором спречавања хуманитарне катастрофе. Како би објаснио што боље апсурдност овог изговора, Кисинџер наводи како НАТО није интервенисао, нити ће, код земаља где се дешавају стравични и масовни злочини, наводећи Судан, Сијеру Леоне, Руанду, Кавказ, курдска подручја и друге.
ПАПА ФРАЊА УПОЗОРИО ЕУ "Традиција гаранција за будућност, а не канта за пепео"
ДРАМАТИЧНО У ТИРАНИ: ДЕМОНСТРАНТИ кроз сузавац ЈУРИШАЛИ на парламент, има ПОВРЕЂЕНХ! (ФОТО/ВИДЕО)
НЕУГОДНА "ДОБРОДОШЛИЦА" ЗА ТРАМПА: Председника САД у Лондону опет чекају протести и балон "ЉУТА БЕБА"
Да би Косово заправо могло бити једно од битних тема на овом заседању владара из сенке указују нам догађаји у односу Америке, Русије и Кине, а Кисинџер управо на примеру Косова објашњава Путинов патриотизам по питању Крима, као и хуманитарну интервенцију НАТО-а на Косову под изговором хуманитарне мисије, која Кину подсећа на догађаје из 19-ог века под окриљем цивилне мисије које су довеле до поделе земље.
Пандорина кутија коју је несмотрена америчка администрација на челу са Клинтоном отворила не иде више у прилог Америци, поготову сад кад је америчка хегемонија при крају, а Русија и Кина постале битан фактор у геополитичкој сфери.
Да ли је 96-огодишњи Кисинџер, након четири године, опет на заседању Билдерберга да својим искуством и саветима допринесе односима Запада са Русијом и Кином, остаје да видимо.
Али, оно што можемо да очекујемо јесте да је свакако Кисинџер користио Косово као пример који не сме да се понови, а можда је и дао идеју која би српској страни била корисна по питању решавања статуса покрајине.