SRUŠENA DO TEMELJA: Bombardovana i dignuta u vazduh najstarija i najveća džamija u Gazi (VIDEO)
Pričinjena je ogromna šteta
Palestinski mediji navode da je izraelska vojska bombardovala najstariju i najveću džamiju u Pojasu Gaze, Veliku Omari džamiju, prenosi Al Džazira. Snimci i fotografije na društvenim mrežama pokazuju ogromnu štetu na istorijskoj džamiji.
„POSLAĆEMO VAŠE SINOVE PROTIV RUSIJE“ Šef Pentagona PRETI kongresmenima?! Zainteresovao se i Ilon Mask
SRAMAN POTEZ VAŠINGTONA! Amerika stavila veto na rezoluciju SB UN o prekidu vatre u Gazi
UZBUNA! Sirene zavijaju nad Izraelom, Hamas lansirao rakete, Tel Aviv na nogama!
Izrael je sravnio sa zemljom istorijsku džamiju u Gazi tokom bombardovanja palestinske enklave.
Velika džamija Al-Omari u severnom delu Pojasa Gaze sravnjena je sa zemljom.
Novinska agencija VAFA izvestila je da su izraelske snage takođe ciljale kule Al-Zahra u južnoj Gazi i druga mesta u blizini Al-Bajdara, Šeik Ajlina i Tal al-Have. U međuvremenu, UN su takođe upozorile na rizik od genocida u Gazi.
Velika džamija Gaze, takođe poznata i kao Velika Omari džamija je najveća i najstarija džamija u Pojasu Gaze, koja se nalazi u starom delu grada Gaze. Veruje se da stoji na mestu drevnog filistejskog hrama, a Vizantinci su ovo mesto koristili za podizanje crkve u 5. veku.
Nakon muslimanskog osvajanja u 7. veku, pretvorena je u džamiju. Minaret Velike džamije, koju je arapski geograf u 10. veku opisao kao "lepu", srušen je u zemljotresu 1033. Godine 1149. krstaši su podigli veliku crkvu. Potom su crkvu srušili Ajubidi 1187. godine, a zatim su je Mameluci početkom 13. veka ponovo izgradili kao džamiju.
Mongoli su je uništili 1260. godine, a zatim je ubrzo obnovljena. Srušena je u zemljotresu krajem 13. veka.
Veliku džamiju su ponovo obnovile Osmanlije otprilike 300 godina kasnije. Teško oštećenu posle britanskog bombardovanja tokom Prvog svetskog rata, džamiju je 1925. obnovio Vrhovni muslimanski savet. Hamas je potom tvrdio da je oštećena tokom ovog poslednjeg sukoba između Izraela i Hamasa 2023. godine, da bi na kraju bila srušena.
Džamija je poznata po svom minaretu, koji je u donjoj polovini kvadratnog oblika, a u gornjoj polovini osmougaonog oblika, tipičnom za mamelučki arhitektonski stil.
Minaret je izgrađen od kamena od osnove do gornjeg visećeg balkona, uključujući i četvorostepenu gornju polovinu. Vrh je uglavnom od stolarije i crepa i često se obnavlja. Jednostavna kupola izvire iz osmougaonog kamenog bubnja i lake je konstrukcije slično većini džamija na Levantu.