BRAZILSKI SOJ KORONE MNOGO OPASNIJI NEGO ŠTO SE RANIJE MISLILO: Otkrivena dva nova razloga u korist te tvrdnje
Korona je zadala velike muke Brazilu
Nova studija ukazuje da bi varijanta koronavirusa pod nazivom P.1, koja potiče iz Brazila, mogla predstavljati veću pretnju nego što se ranije pretpostavljalo.
OJAČAJTE VAŠ IMUNI SISTEM: Ovi vitamini su ključni tokom oporavka od infekcije!
STRAVIČNA SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Direktan sudar autobusa i minibusa, poginulo više od 20 ljudi
MESTO STRAVE I UŽASA: Dečji park pretvoren u masovni krematorijum, smrad spaljenog mesa se širi gradom (VIDEO)
Naučnici su otkrili da je da je P.1 soj zarazniji od drugih sojeva virusa SARS-Cov2 i da bi mogao da "izbegne" imunitet stečen prethodnom infekcijom koronavirusom.
Ova mutacija koronavirusa je zadala mnogo muke Brazilu. Suočeni su sa drugim talasom koji je odneo mnogo života i doveo zdravstveni sistem pred kolaps. U gradu Manaus situacija je bila veoma teška od decembra pa sve do ranog proleća.
Procenjuje se da je 75 procenata stanovništva grada bilo zaraženo tokom 2020. godine, zbog čega su naučnici čak sumnjali da je postignut imunitet krda. Ali nisu bili upravu – drugi talas pogodio je Manaus u novembru i decembru.
Nova studija objavljena u časopisu Science, koju su sproveli naučnici iz Brazila, Velike Britanije i Univerziteta u Kopenhagenu, rasvetlila je zašto se Manaus ponovo suočava sa velikim brojem zaraženih.
- Naše glavno objašnjenje je da je agresivna varijanta koronavirusa pod nazivom P.1 uzrok njihovih problema. Naš epidemiološki model ukazuje na to da će P.1 verovatno biti zarazniji od prethodnih sojeva koronavirusa i verovatno će biti sposoban da izbegne imunitet stečen infekcijom drugim sojevima - kaže autor nove studije Samir Bat, istraživač na Odeljenju za javno zdravlje Univerziteta u Kopenhagenu.
Naučnici su koristili podatake iz Manausa da bi opisali P.1 i njegova svojstva, uključujući 184 uzorka podataka genetskog sekvenciranja. Otkrili su da se, genetski gledano, P.1 razlikuje od prethodnih sojeva koronavirusa. Stekao je 17 mutacija, uključujući važan trio mutacija proteina na šiljku virusa (K417T, E484K i N501I).
- Naša analiza pokazuje da se P.1 pojavio u Manausu oko novembra 2020. Prešao je put od neotkrivanja u našim genetskim uzorcima, do 87 posto pozitivnih uzoraka za samo sedam nedelja. Od tada se proširio na nekoliko drugih država u Brazilu kao kao i mnoge druge zemlje širom sveta - kaže Samir Bat.
Zatim su naučnici koristili epidemiološki model da procene koliko je P.1. zarazan.
- Grubo govoreći, naš model uključuje mnoge izvore podataka kao što su mortalitet i genetske sekvence, a upoređuje dva različita soja virusa da bi se utvrdilo koji najbolje objašnjava scenario koji se odvijao u Manausu. Jedan je bio "normalni koronavirus", a drugi je prilagođen upotrebom veštačke inteligencije kako bi najbolje odgovarao stvarnim događajima u Brazilu - kaže Samir Bat.
Ovo modeliranje je omogućilo istraživačima da zaključe da je P.1 verovatno između 1.7 i 2.4 puta zarazniji od "normalnog" koronavirusa. Takođe zaključuju da će P.1 verovatno moći da izbegne između 10 i 46 procenata imuniteta stečenog infekcijom koronavirusom koji nije P.1.
- Naši rezultati ukazuju da je u mnogim zemljama potreban veći nadzor nad infekcijama i različitim sojevima virusa kako bi stavili pandemiju pod potpunu kontrolu - zaključuje Samir Bat.