БРАЗИЛСКИ СОЈ КОРОНЕ МНОГО ОПАСНИЈИ НЕГО ШТО СЕ РАНИЈЕ МИСЛИЛО: Откривена два нова разлога у корист те тврдње
Корона је задала велике муке Бразилу
Нова студија указује да би варијанта коронавируса под називом П.1, која потиче из Бразила, могла представљати већу претњу него што се раније претпостављало.
ОЈАЧАЈТЕ ВАШ ИМУНИ СИСТЕМ: Ови витамини су кључни током опоравка од инфекције!
СТРАВИЧНА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА: Директан судар аутобуса и минибуса, погинуло више од 20 људи
МЕСТО СТРАВЕ И УЖАСА: Дечји парк претворен у масовни крематоријум, смрад спаљеног меса се шири градом (ВИДЕО)
Научници су открили да је да је П.1 сој заразнији од других сојева вируса САРС-Цов2 и да би могао да "избегне" имунитет стечен претходном инфекцијом коронавирусом.
Ова мутација коронавируса је задала много муке Бразилу. Суочени су са другим таласом који је однео много живота и довео здравствени систем пред колапс. У граду Манаус ситуација је била веома тешка од децембра па све до раног пролећа.
Процењује се да је 75 процената становништва града било заражено током 2020. године, због чега су научници чак сумњали да је постигнут имунитет крда. Али нису били управу – други талас погодио је Манаус у новембру и децембру.
Нова студија објављена у часопису Сциенце, коју су спровели научници из Бразила, Велике Британије и Универзитета у Копенхагену, расветлила је зашто се Манаус поново суочава са великим бројем заражених.
- Наше главно објашњење је да је агресивна варијанта коронавируса под називом П.1 узрок њихових проблема. Наш епидемиолошки модел указује на то да ће П.1 вероватно бити заразнији од претходних сојева коронавируса и вероватно ће бити способан да избегне имунитет стечен инфекцијом другим сојевима - каже аутор нове студије Самир Бат, истраживач на Одељењу за јавно здравље Универзитета у Копенхагену.
Научници су користили податаке из Манауса да би описали П.1 и његова својства, укључујући 184 узорка података генетског секвенцирања. Открили су да се, генетски гледано, П.1 разликује од претходних сојева коронавируса. Стекао је 17 мутација, укључујући важан трио мутација протеина на шиљку вируса (К417Т, Е484К и Н501И).
- Наша анализа показује да се П.1 појавио у Манаусу око новембра 2020. Прешао је пут од неоткривања у нашим генетским узорцима, до 87 посто позитивних узорака за само седам недеља. Од тада се проширио на неколико других држава у Бразилу као као и многе друге земље широм света - каже Самир Бат.
Затим су научници користили епидемиолошки модел да процене колико је П.1. заразан.
- Грубо говорећи, наш модел укључује многе изворе података као што су морталитет и генетске секвенце, а упоређује два различита соја вируса да би се утврдило који најбоље објашњава сценарио који се одвијао у Манаусу. Један је био "нормални коронавирус", а други је прилагођен употребом вештачке интелигенције како би најбоље одговарао стварним догађајима у Бразилу - каже Самир Бат.
Ово моделирање је омогућило истраживачима да закључе да је П.1 вероватно између 1.7 и 2.4 пута заразнији од "нормалног" коронавируса. Такође закључују да ће П.1 вероватно моћи да избегне између 10 и 46 процената имунитета стеченог инфекцијом коронавирусом који није П.1.
- Наши резултати указују да је у многим земљама потребан већи надзор над инфекцијама и различитим сојевима вируса како би ставили пандемију под потпуну контролу - закључује Самир Бат.