CEO SVET ĆE SAZNATI ŠTA TO TRAMP KRIJE: Sud je doneo odluku - bivši predsednik SAD-a u problemu!
Bivši predsednik u borbi sa pravosuđem.
Američki Vrhovni sud odobrio je njujorškom tužiocu da pribavi poreske prijave i druge finansijske podatke bivšeg predsednika Donalda Trampa u okviru krivične istrage koja se vodi protiv njega, odbacivši tako njegov zahtev da se odloži primena ove odluke.
PAPA NE ODUSTAJE OD SVOJIH NAMERA: Poglavar katolika odlučio da ne promeni plan koji mu može ugroziti život!
AMERIKA STRAHUJE: Nekoliko hiljada vojnika u Vašingtonu, svi su u pripravnosti
TRESLO SE AMERIČKO TLO : Zemljotres jačine 5.3 Rihtera pogodio Aljasku
Kritičari bivšeg predsednika slave ovu sudsku odluku, nadajući se da se bliži dan kada će Trampovi sumnjivi poslovi biti rasvetljeni pred licem pravde, a u američkoj javnosti ponovo je aktuelno pitanje - čega se Tramp toliko plaši i zašto se poslednjih pet godina svim silama borio da niko ne vidi njegove finansijske podatke?
Si-En-En podseća da Trampov stav o objavljivanju poreskih prijava nije uvek bio kakav je danas.
- Ako se odlučim za kandidaturu, apsolutno ću predati poreske prijave - rekao je on 2014. godine. Sledeće godine je konzervativnom voditelju radio emisije Hjuu Hjuitu: "Sigurno bih pokazao poreske prijave ako bi bilo potrebno“.
U januaru 2016. Tramp se i dalje nagoveštavao da će objaviti poreske prijave.
- Imam vrlo velike prinose, kao što znate, sve mi je odobreno i to ćemo objaviti u narednom vremenskom periodu - rekao je za En-Bi-Si.
Ali onda se nešto promenilo. Do februara 2016. godine, Tramp, koji je sve izvesnije postajao republikanski kandidat za predsednika, počeo je da povlači svoja prethodna obećanja.
- Odlučićemo u narednih nekoliko meseci. Veoma je komplikovano - rekao je neubedljivo.
Ubrzo je našao svoj izgovor što za neobjavljivanje poreskih prijava: "Pod revizijom sam. Čim se revizija završi, objaviću ih".
To je, naravno, bio loš izgovor, jer u Americi ne postoji zakon koji sprečava lice pod revizijom da objavi svoje poreske prijave. "Revizija“, koja se očigledno nikada nije završila, bilo je samo pogodno opravdanje za odluku koju je Tramp doneo negde krajem januara ili početkom februara 2016. Sudeći prema njegovim izjavama, u tom periodu je verovatno zaključio da bi objavljivanje poreskih prijava bilo politički štetnije od negativnog publiciteta koji bi bi ga pratio ukoliko ih ne objavi.
Tramp je postao jedini predsednički kandidat u modernoj istoriji koji nikada nije objavio nijednu od svojih poreskih prijava.
Dakle, ako tekuća revizija nije stvarni razlog zbog kojeg se Tramp toliko borio da zadrži svoje finansijske podatke u tajnosti, šta jeste? Zahvaljujući "Njujork Tajmsu", koji je imao uvid u veliki broj Trampovih poreskih evidencija, sada imamo mogućnost barem da nagađamo o odgovoru.
Najverovatniji razlog za Trampovo oklevanje da je taj što bi finansijski podaci otkrili dve činjenice - godinama i godinama nije plaćao porez i ima ogromne dugove.
Krenimo od prve tačke. Evo šta je "Njujork Tajms" objavio o Trampovim porezima:
- Trump nije platio savezni porez na dohodak u 11 od 18 godina za koje smo imali evidenciju. Godinu dana nakon što je došao na vlast njegov račun za porez iznosio je samo 750 dolara.
Kako objašnjava Si-En-En, on je to velikom delom uspeo tako što je tvrdio da ima više od 900 miliona dolara gubitaka u svojoj poreskoj prijavi za 1995. godinu, što mu je omogućilo da decenijama izbegava plaćanje poreza. Tramp je takođe stalno težio smanjenju svog oporezivog dohotka, uključujući potraživanje povrata poreza u iznosu od 72,9 miliona dolara koji je i dalje pod istragom. "Njujork Tajms" je u svom istraživanju zaključio da je u poslednje dve decenije Tramp platio oko 400 miliona dolara poreza na dohodak manje nego što plaćaju prosečne osobe njegovog bogatstva.
Što se Trampovih dugova tiče, "Njujork Tajms" je otkrio da je on 2012. godine je uzeo hipoteku od 100 miliona dolara na komercijalni prostor u "Kuli Tramp". Takođe je prodao akcije i obveznice vredne stotine miliona dolara. Ali njegovi finansijski podaci pokazuju da mu je možda preostalo samo 873.000 dolara za prodaju.
- Uskoro će se suočiti sa nekoliko velikih računa koji bi mogli da izvrše dodatni pritisak na njegove finansije. Čini se da nije isplatio nijednu glavnicu hipoteke za "Kulu Tramp", a punih 100 miliona dolara dolazi na naplatu 2022. godine. A ako izgubi spor sa Poreskom upravom oko povrata za 2010. godinu, mogao bi vladi da duguje više od 100 miliona dolara, uključujući kamatu - otkrio je "Njujork Tajms".
Trampovo odbijanje da da objavi poreske prijave tokom kampanje 2016. verovatno se može objasniti prvom tačkom. Biračima nije baš simpatično kada veoma bogata osoba godinama izbegava plaćanje poreza. Veliki dugovi i pitanje da li će uopšte moći da ih plati verovatno su zašto Tramp istrajava u pokušajima da njegove finansije ostanu privatne. Ako svi znaju da je u dugovima iz kojih ne može da se izvuče, on neće imati moć da u finansijskim institucijama pregovara o uslovima zajma.
Istraga
Vrhovnom sudu trebalo je nekoliko meseci da donese odluku o objavljivanju Trampovih poreznih prijava. Instutucija, u čijem sastavu je troje sudija koje je imenovao bivši predsednik, nije se oglašavala tokom izbornog procesa i perioda u kom je Tramp ulagao prigovore na poraz. Učinila je to mesec dana po okončanju mandata bivšeg predsednika.
Slučaj se odnosi na Trampovu poresku evidenciju kao privatnog lica i poslovnog čoveka u poslednjih osam godina. Sa tim u vezi - tužioci nisu obelodanili previše informacija.
U jednom sudskom spisu tokom protekle godine naveli su da sa pravom traže uvid u evidenciju zbog, kako su precizirali, izveštaja u javnosti o mogućem značajnom i dugotrajnom kriminalnom ponašanju u Trampovoj organizaciji.
Deo istrage odnosi se na isplate glumici u industriji za odrasle Stormi Danijels i manekenki Karen Mekdugal da ne bi otkrivale detalje navodnih afera sa Trampom tokom predsedničke kampanje 2016. Tramp je negirao da je sa njima imao vanbračne afere.
Jula 2020. sudije Vrhovnog suda su rezultatom glasanja sedam prema dva odbacile Trampovu argumentaciju da je predsednik države imun na istragu dok je na funkciji ili da je potrebno da tužilac pokaže veći stepen potrebe da se obelodani poreska evidencija šefa države.