DA LI SE AUSTRALIJI I NOVOM ZELANDU ISPLATI LOKDAUN: Sidnej "zaključan" više od dva meseca ali brojevi i dalje rastu (FOTO)
Mere koje sprovodi Australija neki nazivaju i "epidemijskim totalirizmom" zbog represivnosti
Uprkos lokdaunu koji je na snazi širom Austraije i Novog Zelanda, tokom ove nedelje beleži se rekordan rast broja novozaraženih koronavirusom. U pojedinim delovima najavljeno je popuštanje epidemioloških mera, a sa druge strane, lokdaun je negde produžen na period do kraja septembra.
POŽAR PROGUTAO SOLITER SA 15 SPRATOVA U KOM ŽIVI 70 PORODICA: Sve ekipe su na terenu, nije ostao kamen na kamenu! (FOTO/VIDEO)
DA LI SU SE TALIBANI PROMENILI ILI IMAJU BOLJI PR? Tvituju, drže konferencije i koriste internet ali kalašnjikov ostaje (FOTO/VIDEO)
ZVER IDA UDARILA SVOM SILINOM U NJU ORLEANS: Ulice raznose bujice, da li će ovo biti najgori uragan u istoriji? (FOTO/VIDEO)
Situacija u kojoj se, uprkos restriktivnim merama, epidemija rasplamsava, nametnula je pitanje koliko je zaključavanje, koje pojedini naizivaju i "epidemijskim toralitarizmom" u novom talasu pomoglo Australiji i Novom Zelandu, koje su od početka epidemije važili za zemlje koje se dobro bore sa kovidom.
Da li su obe zemlje sada pokazale određeni stepen totalitarizma kada je borba protiv epidemije u pitanju, ističući visok stepen kontrole i represije nad građanima zbog nepoštovanja mera?
Naime, kako piši strani mediji, iako nijednog trenutka bolnički kapaciteti nisu bili blizu punjenja i nedostatka mesta, političari su govorili će zdravstveni sistem pući ukoliko ne bude bilo lokdauna.
Uz to, propisane su stroge kazne za nepoštovanje mera, policija je redovno patrolirala ulicama i kontrolisala građane, te je zbog nepoštovanja mera dolazilo i do hapšenja.
Australiji se do sada isplatio epidemiološki radikalizam, jer su imali vrlo mali broj smtnih slučajeva, ali su tek sada suočeni s pravim izazovom jer najednom bilježe nagli rast slučajeva - naveo je u reportaži za Jutarnji list reporter Gojko Drljača.
Takođe, kako navodi, veći deo rizične populacije vakcinisan je barem jednom dozom vakcine. Ali, situacija se sada pogoršava.
Trenutno je u Australiji zbog drastičnog rasta broja novozaraženih na snazi lokdaun u više gradova i saveznih država.
Najveći grad Sidnej odlučio je da produži lokdaun do kraja septembra, te je uveo stroža ograničenja, poput policijskog časa od 21 do 5 ujutro i obaveznog nošenja maski na otvorenom, osim za vreme rekreacije, prenosi portal Index.hr.
Ipak, uprkos pooštravanju mera, za sada nema značajnih pomaka u padu broja novozaraženih. U subotu je Australija prijavila rekordnih 1.126 novih slučajeva koronavirusa, većinom u Novom Južnom Velsu, epicentru pandemije izazvane delta sojem virusa.
U toj najmnogoljudnijoj saveznoj drzavi Australije, čiji je glavni grad Sidnej, prijavljeno je 1.035 slučajeva kovid-19, čime je oboren crni rekord od 1.029 slučajeva zabeleženih u četvrtak.
Država Viktorija je prijavila 64 slučajeva, mahom u glavnom gradu Melburnu, a australijska prestonička teritorija, u kojoj se nalazi Kanbera, jedan, rekao je australijski zvaničnik Majkl Kid na brifingu za medije.
Uprkos rekordnom broju slučajeva u Novom Južnom Velsu, vlada konzervativne Liberalne partije najavila je da će ublažiti pojedine restriktivne mere narednog meseca i dozvoliti venčanja sa pet gostiju, prenosi Rojters.
Lokdaun je do 2. septembra na snazi i u Viktoriji, čiji je glavni grad Melburn, kao i u glavnom gradu Kanberi.
Premijer teritorija glavnog grada Endrju Bar izjavio je pre deset dana da će lokdaun ostati na snazi sve dok ne bude novih slučajeva zaraze u Kanberi, odnosno dok svi registrovani slučajevi koronavirusa ne budu uspešno izolovani.
Ipak, čini se da su stroge restrikcije nametnute u trenucima kada je, u poređenju sa svetom, broj novozaraženih koronavirusom bio mali.
U Sidneju su vlasti krajem jula poslale i stotine nenaoružanih vojnika na ulice da kontrolišu poštovanje mera.
Kako prenosi portal Index, australijski savez advokata nazvao je ovaj potez "zabrinjavajućim korišćenjem vojske u liberalnoj demokratiji".
Međutim, potpuno zatvaranje izazvalo je bes kod građana, koji su izašli na proteste, kada je mogla da se vidi i represija policije.
Policija u Melburnu je suzavcem rasterala oko oko 4.000 demonsranata, a načelnik policije opisao je proteste u tom gradu kao najnasilnije u poslednjih dvadeset godina.
Takođe, policija je velikom broju ljudi napisala kazne za kršenje mera u iznosu od 35 pa do čak 3900 dolara, navodi Index.
Broj umrlih u avgustu u celoj Australiji kreće se između dva i četiri dnevno, a poslednjih dana beleži se i pad broja preinulih od kovida 19.
Od početka pandemije, u u Australiji je virusom korona zaraženo nešto više od 43.000 ljudi, a umrlo je 978.
Slična situacija je i na Novom Zelandu, gde je strogi karantin proglašen 18. avgusta, nakon što je u Oklandu prijavljen jedan slučaj koronavirusa, poslednji u šest meseci.
U poslednja 24 sata prijavljena 83 nova lokalno preneta slučaja koronavirusa, što je najviši dnevni bilans u ovom talasu.
Svi novi slučajevi osim jednog zabeleženi su u Oklendu, dok je preostali otkriven u glavnom gradu Velingtonu.
Zbog širenja delta soja, od ponedeljka bi mogle da budu objavljene promene u načinu na koji se rukovodi krizom, najavila je premijerka Džasinda Ardern.
Kako prenosi Rojters, Ardern je u petak produžila lokdaun od utorka u ponoć, nakon čega bi restrikcije trebalo da se postepeno ublažavaju.
Okland, koji je epicentar novog talasa, ostaće međutim duže zatvoren.
Novi Zeland je do izbijanja žarišta ovog meseca živeo skoro bez koronavirusa, pošto se tokom prošle i ove godine uspešno suprotstavio pandemiji.
U toj zemlji od izbijanja pandemije registrovano je samo nešto više od 3.100 slučajeva i samo 26 preminulih.