Da li će jedna jeziva aplikacija koja ima veze sa SLIKAMA U BIKINIJU doći glave “Fejsbuku”? (FOTO)
Taman kad se čini da se utišala bura oko skandala sa "Kembridž Analtikom", kompanija "Fejsbuk" se ponovo našla u problemima
Britanski parlament je uspeo da dobije dokumenta od "Fejsbuka" koji se mesecima borio da spreči da oni budu javno dostupni.
HOROR U TURISTIČKOM RAJU! Masovno ubistvo potreslo miran kraj, među žrtvama mala devojčica
Šef parlamentarnog Komiteta za digitalni svet, kulturu, medije i sport Demijen Kolins ima u rukama dokumente koje izvršni direktor "Fejsbuka" Mark Zakerberg neće moći da ignoriše. A sve zbog jedne aplikacije koja više ne postoji, a za koju su mnogi rekli da je "jeziva".
Naime, "Fejsbuk" je već tri godine umešan u sudsku bitku sa softverskom kompanijom "Six4Three", koja je razvila aplikaciju "Pikinis".
"Six4Three" tuži društvenu mrežu, jer je napravila velike izmene pravila o privatnosti, što je sprečilo aplikaciju da ima pristup podacima Fejsbuk prijatelja njenih korisnika.
Aplikacija "Pikinis" je omogućavala korisnicima da nađu slike svojih prijatelja u bikinijima ili kupaćim kostimima pomoću tehnologije skeniranja fotografija.
Ova aplikacija je izazvala dosta medijske pažnje i kritika 2013. godine, kada se pojavila. Kritičari su smatrali da je "jeziva" i da su upravo takve aplikacije razlog da ljudi povedu više računa o tome šta i kako objavljuju na društvenim mrežama. "Pikinis" je ugašen 2015. godine.
Kao deo sudske borbe, "Six4Three" prikupio je dokumenta od "Fejsbuka" preko "legalnog procesa u kojoj jedna strana u suđenju može da dobije dokaze od druge".
SVAKA JOJ ČAST! Ko pogodi, ima super vid: Koliko ova žena ima godina?
Ti dokumenti, možda sadrže eksplozivna otkrića o "Fejsbukovoj" politici privatnosti. "The Observer" je spekulisao da oni možda sadrže dokaze da je Fejsbuk svesno stvorio okruženje koje je omogućilo kompaniji "Kembridž Analitika" da pokupi podatke oko 87 miliona korisnika društvene mreže.
CNN je naveo da dokumenti mogu uključivati korespondenciju između Zakerberga i drugih rukovodilaca kompanije.
Kolins je dobio ove dokumente, zahvaljujući privilegijama koje ima britanski parlament, dok su to ranije pokušavali i CNN i "Gardijan". On je pisao osnivaču "Six4Three" Tedu Krejmeru i zatražio papire od njega.
Kolins se pozvao na redak parlamentarni mehanizam da prisili osnivača "Six4Three" da preda dokumente tokom njegovog službenog putovanja u London. Parlament je poslao naoružanog policajca u njegov hotel sa konačnim upozorenjem i dvočasovnim rokom da učini ono što se od njega traži.
Kada Krejmer to nije uradio, kako "Gardijan" piše, on je odveden u parlament. Rečeno mu je da rizikuje novčane kazne i čak i zatvorsku kaznu ako ne preda dokumente. Na kraju je Krejmer pristao.
"Fejsbuk" je protestovao i nada se da ovi dokumenti neće biti objavljeni, ali nije jasno da li postoje zakonske mere kojima kompanija može da to i spreči.