Kina samo jednim potezom može ozbiljno da uzdrma EU! Da li će Peking iskoristiti tu svoju dominantnu poziciju?
Evropska komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrem izjavila je da je Evropska komisija počela podrobno da razmatra kritično pitanje, ali da nije razvila jasnu strategiju
Evropska unija je saopštila danas da nema jasnu strategiju kako da obezbedi kontinuiranu nabavku ključnih sirovina, ukoliko Kina, vodeći svetski dobavljač minerala retke zemlje, taj izvoz iskoristi kao sredstvo u eskalirajućem američko-kineskom trgovinskom ratu.
Evropska komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrem izjavila je da je Evropska komisija počela podrobno da razmatra to pitanje, ali da nije razvila jasnu strategiju, prenosi Rojters.
- To je definitivno nešto o čemu smo počeli da razgovaramo. Još nemamo strategiju u vezi sa tim, jer je to samo pretnja. Ipak, ovo je stvar gde moramo da budemo sigurni da ćemo i dalje imati pristup (sirovinama) - rekla je Malmstrem na jednom događaju čiji je domaćin Broigl tink-tenk organizacija u Briselu.
NOVA ČISTKA U BELOJ KUĆI: Ona je predivna i bila bi fantastična kao guverner - poručio Tramp na Tviteru
Ko će naslediti Federiku Mogerini? Početak jula KLJUČAN za raspodele pozicija u EU
AMERIKA HOĆE RAT! Pompeo optužio Iran za napad na tankere u Omanskom zalivu!
Dodala je da se nadaju da trgovinski rat neće eskalirati do tog nivoa.
Rastuće tenzije između Sjedinjenih Država i Kine izazvale su zabrinutost da bi Peking mogao da iskoristi svoju dominantnu poziciju dobavljača minerala retke zemlje kao sredstvo u trgovinskom ratu između dve vodeće svetske ekonomske sile.
Minerali retke zemlje su grupa od 17 hemijskih elemenata koji se koriste u proizvodnji širokog spektra robe široke potrošnje - od ajfona do električnih automobila, a krucijalni su i u vojnoj industriji - mlazni motori, sateliti i laseri.
ŠTA TO KRIJE BUDUĆI PREMIJER? Boris Džonson je konačno odgovarao na pitanja novinara, a onda je ubrzo PROMENIO TEMU
OSMORKA KOJA JE OKUPILA POLA SVETA: Može li ŠOS promeniti stanje na terenu i ujediniti Aziju i Evropu?
TIRANA NOKAUTIRANA U AMSTERDAMU: Holandski parlament glasao protiv otvaranja pregovora za ulazak Albanije u EU
U periodu od 2004. do 2017. godine, Kina je imala udeo od 80 odsto u američkom uvozu ovih minerala. Malo je alternativnih dobavljača koji u ovoj sferi mogu da se takmiče sa Kinom, koja poseduje 37 procenata svetskih rezervi minerala retke zemlje.
Malmstrem je rekla da oslanjanje na kinesku proizvodnju ove izuzetno važne sirovine predstavlja "veoma složeno pitanje" koje ilustruje apsurdnost trgovinskih ratova.
BONUS VIDEO: HITLEROVA TVRĐAVA NA MORU Bio je najveći, najopasniji i najbolje naoružan brod na svetu