AMERIČKI OBAVEŠTAJCI IMAJU NOVE PODATKE IZ KINE: Da li je korona virus pobegao iz laboratorije u Vuhanu?
Američke obaveštajne službe poseduju genetske podatke iz Kine
Američke obaveštajne službe u posedu su velike količine genetskih podataka koji bi mogli biti ključ misterija o poreklu koronavirusa, doznao je ekskluzivno CNN. Službe sada detaljno pregledavaju te podatke, ali prvo ih moraju dešifrovati.
VELIKI POŽARI HARAJU GRČKOM: Na udaru omiljeno ostrvo srpskih turista i još četiri regije (FOTO/VIDEO)
POŽAR PROGUTAO CEO GRAD: Vatrena stihija nije ostavila kamen na kamenu, stravične slike zgarišta (VIDEO)
KINA IMA REKORDAN BROJ NOVOZARAŽENIH: Otvorena nova žarišta na istoku zemlje
Taj veliki katalog informacija sadrži genetske podatke dobijene iz uzoraka virusa koje su proučavali u laboratoriju u kineskom Vuhanu, gradu iz kojeg se koronavirus krenuo širiti svetom, potvrdilo je CNN-u više izvora. Deo američkih zvaničnika veruje da je koronavirus krenuo upravo iz te laboratorije.
Još uvek je nejasno kako su američki obaveštajci došli do tih podataka, ali CNN navodi kako su kompjuteri putem kojih se takve baze podataka stvaraju i procesiraju obično spojeni na servere bazirane na cloud tehnologiji, što aludira na mogućnost da su možda hakovani.
Ali "prevođenje" velike količine sirovih podataka u korisne informacije, koje je samo deo napora obaveštajne zajednice da otkrije poreklo korone, za sobom povlači ceo niz izazova. Jedan od njih odnosi se na prikupljanja dovoljno kompjuterske snage kako bi se takav posao obavio. Zbog toga se američki obaveštajci oslanjanju na superračunare nacionalne laboratorije Odeljena za energiju, koji objedinjuje 17 elitnih američkih istraživačkih institucija.
CNN podseća kako su američki zvaničnici zadali rok od 90 dana da otkriju poreklo koronavirusa. Nadaju se da će pregled informacija iz Kine pomoći pri odgovoru na ključno pitanja: kako je virus skočio sa životinje na čoveka? Odgovor na to pitanje je ključan kako bi se konačno utvrdilo da li je koronavirus "procurio" iz laboratorije ili je sa životinja na čoveka prešao prirodnim putem, rekli su CNN-ovi izvori.
Istražitelji povezani s američkim vlastima, ali i oni koji nisu, dugo su tražili genetske podatke sadržane u 22.000 uzoraka virusa koje su Kinezi proučavali u laboratoriju u Vuhanu. Kineske vlasti su, navodi CNN, podatke još 2019. uklonili s interneta i odbili su da ih predaju istražiteljima iz SZO, baš kao i ostale sirove podatke o ranim slučajevima koronavirusa.
Izvori upoznati s istragom rekli su da pregled genetskih podataka iz Kine neće biti dovoljan kako bi se definitivno dokazalo da je koronavirus krenuo iz laboratorije u Vuhanu odnosno da se raširio prirodnim putem. Zvaničnici će te informacije morati staviti u kontekst ostalih dokaza kako bi tačno odredili poreklo pandemije.
Radi se o "kritičnom delu slagalice" na koji se fokusirala Bajdenova administracije, piše CNN.
Visoki američki zvaničnici i dalje su podeljeni između dve teorije o poreklu virusa i smatraju ih jednako verovatnim.