АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈЦИ ИМАЈУ НОВЕ ПОДАТКЕ ИЗ КИНЕ: Да ли је корона вирус побегао из лабораторије у Вухану?
Америчке обавештајне службе поседују генетске податке из Кине
Америчке обавештајне службе у поседу су велике количине генетских података који би могли бити кључ мистерија о пореклу коронавируса, дознао је ексклузивно CNN. Службе сада детаљно прегледавају те податке, али прво их морају дешифровати.
ВЕЛИКИ ПОЖАРИ ХАРАЈУ ГРЧКОМ: На удару омиљено острво српских туриста и још четири регије (ФОТО/ВИДЕО)
ПОЖАР ПРОГУТАО ЦЕО ГРАД: Ватрена стихија није оставила камен на камену, стравичне слике згаришта (ВИДЕО)
КИНА ИМА РЕКОРДАН БРОЈ НОВОЗАРАЖЕНИХ: Отворена нова жаришта на истоку земље
Тај велики каталог информација садржи генетске податке добијене из узорака вируса које су проучавали у лабораторију у кинеском Вухану, граду из којег се коронавирус кренуо ширити светом, потврдило је CNN-u више извора. Део америчких званичника верује да је коронавирус кренуо управо из те лабораторије.
Још увек је нејасно како су амерички обавештајци дошли до тих података, али CNN наводи како су компјутери путем којих се такве базе података стварају и процесирају обично спојени на сервере базиране на cloud технологији, што алудира на могућност да су можда хаковани.
Али "превођење" велике количине сирових података у корисне информације, које је само део напора обавештајне заједнице да открије порекло короне, за собом повлачи цео низ изазова. Један од њих односи се на прикупљања довољно компјутерске снаге како би се такав посао обавио. Због тога се амерички обавештајци ослањању на суперрачунаре националне лабораторије Одељена за енергију, који обједињује 17 елитних америчких истраживачких институција.
CNN подсећа како су амерички званичници задали рок од 90 дана да открију порекло коронавируса. Надају се да ће преглед информација из Кине помоћи при одговору на кључно питања: како је вирус скочио са животиње на човека? Одговор на то питање је кључан како би се коначно утврдило да ли је коронавирус "процурио" из лабораторије или је са животиња на човека прешао природним путем, рекли су CNN-ovi извори.
Истражитељи повезани с америчким властима, али и они који нису, дуго су тражили генетске податке садржане у 22.000 узорака вируса које су Кинези проучавали у лабораторију у Вухану. Кинеске власти су, наводи CNN, податке још 2019. уклонили с интернета и одбили су да их предају истражитељима из СЗО, баш као и остале сирове податке о раним случајевима коронавируса.
Извори упознати с истрагом рекли су да преглед генетских података из Кине неће бити довољан како би се дефинитивно доказало да је коронавирус кренуо из лабораторије у Вухану односно да се раширио природним путем. Званичници ће те информације морати ставити у контекст осталих доказа како би тачно одредили порекло пандемије.
Ради се о "критичном делу слагалице" на који се фокусирала Бајденова администрације, пише CNN.
Високи амерички званичници и даље су подељени између две теорије о пореклу вируса и сматрају их једнако вероватним.