DA LI MOŽE DA SE PREDVIDI ZEMLJOTRES? U Kini su uspeli jednom - "Ali, znate li šta se dogodilo odmah iduće godine?"
Mogu li se zemljotresi predvideti?
Nakon razornog zemljotresa koji je u ponedeljak rano ujutro pogodio jug Turske, mnogi su podelili predviđanje koje je samo tri dana ranije na Tviteru podelio holandski naučnik Frank Hugerbits.
Kako je rekao, to će područje u Turskoj "pre ili kasnije" pogoditi zemljotres jačine i do 7,5 stepeni po Rihteru. Pojasnio je da je svoje predviđanje temeljio na "kretanju planeta".
APOKALIPSA U UŽIVO PROGRAMU: Novinar izveštavao o zemljotresu sa lica mesta, a onda je nastao stampedo (VIDEO)
NAJGORE TEK SLEDI! Ovde se dogodio novi zemljotres u Turskoj - proširena zona razaranja (FOTO)
DA LI JE OVO MOGUĆE? Holanđanin tvrdi da je "predvideo" horor u Turskoj - objava od pre tri dana ledi krv u žilama (FOTO)
S obzirom da se radi o trusnom području, predviđanje "da će se nekada dogoditi potres" i nije toliko neobično, a niti dovoljno precizno da bi bilo korisno.
Predviđanje zemljotresa bio je jedan od glavnih ciljeva seizmologije od njenih početaka i san većine seizmologa, objašnjavaju na stranici Gofizičkog odseka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
- Od kraja 19. veka istraživani su razni potencijalni prethodni signali potresa kao što je povećana koncentracija plina radona, promene u elektromagnetskom polju Zemlje, svetlosni signali, promene u sastavu podzemnih voda, ponašanje životinja, prethodni potresi, promene u brzini seizmičkih talasa u zoni raseda i još ponešto. U novije vreme razmatraju se npr. geodetska GPS-merenja. Sedamdesetih godina prošlog veka optimizam je bio na vrhuncu, najavljivala se uspešna predikcija potresa već sledeće decenije, čim se sakupi dovoljno podataka. Godine 1975. uspešno je evakuisan kineski grad Haicheng pre potresa magnitude 7,3 te je u tom gusto naseljenom području od pustošnog potresa (IX °MCS) stradalo tek nešto više od 2.000 ljudi. Međutim, pre tog potresa izdato je i jedno lažno upozorenje, taj deo Kine prethodno je zatreslo par potresa magnitude malo veće od 5,0 te su ljudi dosta vremena provodili na otvorenom ili se odselili iz svojih domova. Evakuacija se nije dogodila u kratko vreme. Nasuprot tome, već sledeće godine potres magnitude 7,6 razorio je samo 400 km udaljeni grad Tangshan i stradalo je više od 242.000 ljudi, bez ikakvih upozorenja.
Predviđeni zemljotres, nadalje se objašnjava, je onaj za koji unapred kažemo gde će se dogoditi, kada će se dogoditi i kolika će mu biti magnituda.
- Zemlja je naprosto previše kompleksan sastav da bismo mogli tačno da odredimo ova tri parametra. Koja je korist ako kažemo da će se na istočnoj obali Jadrana dogoditi razoran zemljotres sledeće godine? Ako je to u predalekoj budućnosti, trebamo li da kažemo i tačan mesec? Koliko dugo bismo bili spremni da živimo izvan svog doma, grada ili sela, jer će se dogoditi zemljotres? Hoćemo li evakuisati Rijeku na mesec dana, a da na kraju potres bude kod Dubrovnika ili u Crnoj Gori? Možemo posmatrati samo jedno od tih područja i pokušati da damo prognozu za taj deo. Tada dolazimo do novog problema s zemljotresima – svi slično počinju, bez obzira na jačinu. Dogodi se lom na rasedu, kilometrima ispod naših nogu. Jačina potresa zavisi od toga koliki deo raseda će puknuti, a to se ne može znati niti kad lom već započne. Nadalje, šta ako bude "samo" potres magnitude 6, a ne magnitude 7? Izbegavanje potresa nije rešenje, naprosto moramo da naučimo da živimo s njima - kažu s PMF-a i zaključuju:
- Sastav ranih upozorenja je svakako nešto o čemu treba razmisliti, ali najsigurnije i najvažnije što možemo da napravimo jeste gradnja građevina otpornih na potrese.
Više vesti o zemljotresu u Turskoj pročitajte OVDE.