Da li nas socijalno distanciranje i maske U POTPUNOSTI ŠTITE OD KORONA VIRUSA? Naučnici dali odgovor!
Istraživanje je zbirna analiza 172 studije rađene u 16 zemalja.
Većina država sveta uvele su restriktivne mere kako bi se sprečilo širenje korona virusa koji je odneo preko 377.000 života u svetu. Premda je veći broj zemalja počeo da popušta sa restrikcijama, i dalje su na snazi preporuke da se održava rastojanje od ljudi i da se koriste maske.
RUSI TESTIRAJU VAKCINU: Vojnici se dobrovoljno prijavili, među njima i pet žena
SVET U BORBI SA KORONOM: U Indiji raste broj zaraženih, Centralna i Južna Amerika "INTEZIVNE ZONE TRANSMISIJE"
BROJ ZARAŽENIH U CENTRALNOJ I JUŽNOJ AMERICI MUNJEVITO RASTE: SZO zabrinuta
Najdetaljnija studija do sada pokazala je da ako držite distancu od jednog metra 2,6 odsto su šanse da se zarazite korona virusom.
Kako stoji u istraživanju koje je objavio medicinski dnevnik Lancet, tri odsto su šanse da budete inficirani koronavirusom ukoliko nosite zaštitnu masku, a zaštita za oči smanjuje rizik infekcije na 5,5 odsto.
Istraživanje je zbirna analiza 172 studije rađene u 16 zemalja, a rezultati daju jasnu sliku da će mera socijalnog distanciranja i pokrivanje lica biti ključni u daljoj borbi protiv korona virusa u periodu kada većina zemalja popušta sa restrikcijama kretanja.
Međutim, naučnici upozoravaju da čak i kombinacija maske, zaštite za oči i socijalnog distanciranja i dalje ne pružaju potpunu, 100-odstotnu zaštitu od koronavirusa. Autori istraživanja preporučili su da bi medicinski radnici trebalo da nose portabl respiratore a ne hirurške maske radi "bolje zaštite", prenosi "Skaj".
Države širom sveta uvele su različite mere radi sprečavanja širenja koronavirusa, uključujući socijalno distanciranje i nošenje zaštitnih maski. U Francuskoj i Kini neki sektori u bolnici imaju pravilo držanja jednog metra distance, dok je u Španiji nošenje maski obavezno.
U izveštaju se, takođe, upozorava da bi povećanja potražnja za maskama među stanovništvom moglo u velikoj meri da utiče na snabdevanje medicinskih radnika koji se bore sa korona virusom na prvim linijiama. Preporučuje se da bi vlade trebalo u kratkom vremenskom periodu "da reše problem i postaraju se da sirovine budu dostupne za sve".