ANALIZA NAPADA
IRAN JE PRVI PUT U ISTORIJI NAPAO IZRAEL! Da li je ovo početak VELIKOG RATA na Bliskom istoku? (VIDEO)
Stotinama raketa i dronova napadnut je glavni neprijatelj Irana
Tačno kako su brojne obaveštajne informacije i sugerisale - noćas je krenuo iranski napad na Izrael, odmazda za nedavni izraelski napad na iranski konzulat u Damasku. Reč je o velikoj i značajnoj eskalaciji jer uprkos decenijama napetosti, sukoba preko posrednika, animozitetu koji je dosegao najviše nivoe, ovo je ipak prvi direktni napad Irana na teritoriju Izraela.
Svakako, iz iranske perspektive tu liniju je prvi prešao Izrael početkom ovog meseca bombardovanjem iranskog konzulata u glavnom gradu Sirije - iz Teherana su odmah poručili kako to smatraju napadom na iransku suverenu teritoriju (što teritorija diplomatskog predstavništva de jure i jeste) i da će uzvratiti.
Reč je o trenutku koji može voditi u istorijsku eskalaciju širom Bliskog istoka, a to će uveliko zavisiti i o samoj iranskoj odmazdi, odnosno koliko će ista naneti štete Izraelu (i koliko će ta odmazda trajati). Osvrnimo se stoga na te detalje, na situaciju koja se noćas događa.
Kako se i očekivalo, Iran je izveo udar velikim brojem raketa i dronova. Prema informacijama koje je noćas objavila izraelska vojska, Iran je napao Izrael s desetinama zemlja-zemlja raketa, a to je uključivalo i više od 10 krstarećih raketa. Dalje, napad je uključivao i gotovo 200 dronova. Većina projektila i dronova ispaljeni su iz samog Irana, a manji deo stigao je iz pravca Jemena i Iraka. Tokom noći libanski Hezbolah, iranski saveznik, objavio je kako su i oni pokrenuli raketne napade na izraelske vojne baze.
Posledice? Prema prvim informacijama nisu velike jer je izraelska protivvazdušna odbrana srušila većinu projektila i dronova lansiranih od strane Irana. Navodno je nastala tek manja šteta na jednom izraelskom vojnom objektu. Spominje se tek jedna povređena osoba, 7-godišnja devojčica koja se navodno nalazi u kritičnom stanju. Dalje, Izrael je tokom noći čak povukao raniju uzbunu građanima tražeći od njih da se sklone u skloništa, sugerišući da je opasnost prošla.
Može li se stoga zaključiti da je ovo bila ta odmazda i da je ona sad - došla i prošla? Verovatno. Naime, komentar je tokom noći došao i od strane iranske misije pri UN-u. Navode: "Ako izraelski režim napravi novu grešku, iranski odgovor biće značajno žešći od ovog". Pritom poručuju SAD-u da se "kloni" ove situacije. Na kraju izjave ističe se: "Iran sada smatra ovu situaciju rešenom". Drugim rečima, iz Irana poručuju da su završili sa svojom odmazdom protiv Izraela za napad na iranski konzulat 1. aprila.
Da li je to kraj priče? Zavisi, sad zavisi pre svega od Izraela, a neke informacije koje već stižu ne idu u tom smeru. Naime, izraleski kanal 12 citirao je neimenovane izraelske zvaničnike koji su noćas poručili kako će na ovaj iranski napad uslediti "značajan odgovor".
Podsetimo, u analizi neposredno pred ovaj napad sugerisali smo da bi sama odmazda mogla u neku ruku biti "klopka" za Iran, situacija koju Izrael priželjkuje ne bi li imali argument za pokretanje mnogo većeg sukoba s Iranom. Svakako, u takvoj kalkulaciji Izrael apsolutno želi da ima SAD na svojoj strani, u aktivnom smislu. Ipak, pitanje je mogu li tako nešto da traže od Amerike u ovakvoj situaciji, s ovakvom iranskom odmazdom koja ipak nije bila tako velika. Jasno, izraelski premijer Netanijahu već noćas je bio na telefonu s Bajdenom, ali to ne znači da će od Amerike dobiti nešto konkretnije bez obzira što su iz Bele kuće ovih dana poručili kako Izrael može da računa na "gvozdeno čvrstu podršku SAD-a" (ali i to je otvoreno za interpretaciju).
Naime, poslednjih dana zapravo smo dosta saznali o prirodi iranske odmazde kroz anonimne diplomatske izvore, a Iranu je očito bilo bitno da se zna otprilike šta se sprema. Prema tim izvorima Iran je planirao odmazdu upravo na način da ista ne rezultira američkim uvlačenjem u sukob. Sada kada je ta odmazda i izvedena to se još i mnogo jasnije vidi.
Kao prvo, Iran je napad izveo skoro pa "u minutu" kako su obaveštajne službe i govorile da hoće (većina ih je juče objavila da se iranski napad očekuje u roku od 24 sata). To pak znači da je izraelska protivvazdušna odbrana bila na najvišem mogućem stepenu pripravnosti. Jedino više od toga su im mogli tačno reći na koje vojne ciljeve će rakete i dronovi biti usmereni. Kao drugo, ovo je bio konvencionalni vojni udar, a ne neka "podla" odmazda u vidu, recimo, bombaških napada na izraelske ambasade (iako, ko zna šta će se još događati ovih dana).
Iran je svakako mogao da zna da veliki broj njihovih projektila neće penetrirati kroz izraelsku protivvazdušnu odbranu koja je možda jedna od najboljih na svetu.
Sve ovo dosta podseća na iransku odmazdu protiv SAD-a nakon što je početkom 2020. u američkom atentatu ubijen istaknuti iranski general Kasem Sulejmani. Tada su iranske snage izvele siloviti raketni napad na američke vojne baze u Iraku. Ipak, i ta odmazda bila je poprilično "najavljena" upravo kako bi se SAD mogle pripremiti što bi dovelo do najmanjeg mogućeg broja žrtava - u tom konkretnom napadu navodno nije stradao nijedan američki vojnik, iako ih je dosta hospitalizovano s potresom mozga od same siline udara oko njih. I to je bio kraj - SAD nisu dalje uzvraćale protiv Irana.
Ali to je bilo tada i to je bilo u okršaju sa SAD-om. Ovo sada je Izrael i situacija je dosta drugačija. Izrael već aktivno ratuje u Gazi i sve ovo vreme sprema se na mogućnost otvaranja drugih frontova, što im je možda i vojni cilj.
Već tokom današnjeg dana najverovatnije ćemo znati kako će se ova situacija razvijati.
Američki predsednik Džo Bajden, koji je u petak upozorio Iran da ne napadaju, prekinuo je vikend posetu svojoj rodnoj državi Delaver. Vratio se u Vašington pa se sastao sa savetnicima za nacionalnu bezbednost, uključujući ministra odbrane, u sobi za vanredne situacije u Beloj kući. Obećao je da će biti uz Izrael.
- Naša predanost bezbednosti Izraela protiv pretnji iz Irana i njegovih saveznika je čvrsta - rekao je nakon sastanka.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu, čiji je službeni avion poleteo nedugo nakon početka napada, sazvao je ratni kabinet u vojnom štabu u Tel Avivu, saopštila je njegova kancelarija.
Izrael i Liban su rekli da zatvaraju svoj vazdušni prostor u subotu uveče. Jordan je pripremio protivvazdušnu odbranu za presretanje svake bespilotne letelice ili projektila koji naruši njegovu teritoriju, rekla su dva regionalna bezbednosna izvora. Stanovnici nekoliko jordanskih gradova rekli su da su čuli "teške vazdušne aktivnosti". Sirija, saveznik Irana, rekla je da stavlja svoje odbrambene sisteme zemlja-vazduh oko glavnog grada i glavnih baza u stanje visoke pripravnosti, navode tamošnji vojni izvori.
Savet bezbednosti UN održaće danas hitan sastanak na zahtev Izraela u 16 sati po njujorškom vremenu.
Šta je Iran hteo da postigne ovim napadom? Hteli su da pokažu da su spremni direktno da napadnu Izrael, da imaju kapaciteta i odlučnosti. Ali u isto vreme ovo nipošto nije bio potpuni napad. To nije bio ni plan. Kao i u slučaju odmazde za ubijenog generala Sulejmanija, Iran je uzvratio, pokazao pritom domaćoj i regionalnoj javnosti da je u stanju da to izvede, ali s ciljem da ne izazovu mnogo veću eskalaciju.
Teheran se možda nada da će nakon ovoga SAD savetovati svog bliskog saveznika Izrael da ne preduzimaju dalje korake, da je "to bilo to" i da nema potrebe da se pokreću novi napadi na Iran. Cilj je svakako bio da se pokaže Izraelu da napadi kao što je bio onaj na iranski konzulat neće proći nekažnjeno.
Pošto ceo svet jako dobro zna da je Izrael izveo taj napad može se imati razumevanja, čak i ako to nikad neće reći javno, za ovakvu iransku odmazdu, koja je zapravo i jako pazila da ne dovede do civilnih žrtava (za sada nema informacija o nijednom smrtnom slučaju).
Sad je na redu Izrael čije će agresivne desničarske vlasti možda tražiti dalji sukob, iako verovatno neće od svojih saveznika dobiti podršku za to. Ako pak do toga dođe, Iran je jasno poručio noćas da je spreman ponovno da reaguje, verovatno s još znatno većom silom.
Izvor: Srbija Danas/Advance.hr/Autor: D. Marjanović/Preneo: V.M.