ČUVENA VOJSKA PLAĆENIKA: EVO šta sve treba da znate ako želite da postanete deo LEGIJE STRANACA, elitne francuske vojske
U bizarnom obredu pripadnici Legije stranaca svakog 30. aprila slede drvenu ruku jednog svog oficira, davno ubijenog u Meksiku. Oni se time zaklinju da će se i oni – ako Francuska tako hoće – boriti do poslednjeg.
Tog 30. aprila 1863. grad Puebla je bio važna strateška tačka za meksičku vojsku koja se utvrdila unutra, Francuzi su bili oko grada. U blizini grada su bili i pripadnici Legije stranaca. Četa koju je predvodio kapetan Žan Danžu brojala je 62 legionara i 3 oficira.
Tri hiljade meksičkih vojnika su odsekli četu od glavnine francuske vojske. Odred Legije pod komandom Danžua, poručnika Žana Vilena i Klementa Modea, ušančio se na hacijendi Trinidad u blizini sela Kamaron. Legionari su se fanatično branili.
Tri puta su odbijali poziv da se predaju. Kada je ostalo samo šest preživelih, bez municije, krenuli su u proboj bajonetima. Trojica od šestorice su poginula. Preostala trojica ranjenika izvedena su pred meksičkog komandanta, pukovnika Milana. Kažu da je ovaj začuđeno uzviknuo: „To nisu ljudi, već demoni!“ Dozvolio im je da se vrate prema francuskim linijama kao počasna pratnja tela kapetana Danžua.
Kapetan je 1859. nesrećnim slučajem izgubio ruku pa je nosio drvenu protezu. Ona je kasnije vraćena Legiji i sada se čuva u kutiji u Muzeju Legije u Obanju. Svake godine na Dan Kamerona legionari je u počasnoj paradi prate na ulici.
Istorijat
U Francuskoj tradicija unajmljivanja stranaca za vojsku seže još u 12. vek. Legiju stranaca osnovao je francuski kralj Luj Filip, marta 1831. Pariz je želeo da osvoji kolonije, a za to su mu bile potrebne lojalne i sposobne jedinice. Od samog početka sačinjavali su je dobrovoljci u starosnoj dobi od 18 do 40 godina. Prva misija im je bila osvajanja Alžira.
Ustanak berberskih plemena koja je predvodio Abdelkadir zadavao je Francuzima glavobolju skoro dve decenije. Legija stranaca se u Alžiru prekalila. Ali je u slamanju domaćeg otpora pokazala principijelnu surovost. Procenjuje se da je u naletu stranih legionara stradalo između 15 i 30 odsto domaćeg stanovništva.
Usledili su ostali ratovi sa francuskim učešćem – na Krimu, u Meksiku, u Francusko-pruskom ratu, u oba svetska rata. Potom Indokina, ponovo Alžir, Čad, Zair, Madagaskar, Prvi irački rat, ratovi u Jugoslaviji, napokon i mirovne misije, piše Dojče Vele.
Tokom više od 190 godina postojanja Legije stranaca, u njoj je služilo preko 600.000 vojnika iz celog sveta. Više od 38.000 njih je poginulo za poslodavca, Francusku.
Naši u Legiji
Od viđenijih Srba, legionari su kralj Petar I Karađorđević, Novica Lukić, koji je zaradio i titulu majora, te Sreten Žujović, učesnik Narodnooslobodilačke borbe. U novijoj istoriji poznatiji legionari su osuđeni za ubistvo premijera Zorana Đinđića Milorad Ulemek i hrvatski ratni zločinac Ante Gotovina.
Većina država indirektno dopušta prijavljivanje u Legiju stranaca, ali su u Slovačkoj i Švajcarskoj zakonom zabranili.
Skromne zarade
Miloš R. (pravo ime poznato redakciji) je pre nekoliko godina za "Blic" pričao o svom životu u Legiji stranaca.
Dok je Milošu još važio ugovor, on je kao padobranac, u to vreme, zarađivao 2.000 evra, dok je osnovna plata legionara iznosila 1.400 evra. Međutim, iako je prošlo nekoliko godina od tada, kažu da su plate i danas vrlo skromne.
- U zavisnosti šta radiš dobijaš i dnevnice, 50 evra čim napustiš kasarnu. Bude ih oko 15 mesečno. Ako si u misiji van Francuske onda imaš i do 4.000 evra platu. Novac se ovde ceni mnogo. Mogu i u zatvor da te pošalju, ali ti pare nikad neće uzeti - ispričao je svojevremeno naš sagovornik.
Kako se prijaviti za Legiju stranaca
U 2024. Legiji se mogu pridružiti samo muškarci između 17,5 i 39,5 godina. Svaki kandidat se zvanično upisuje pod lažnim identitetom, kao neoženjen stranac, i potpisuje inicijalni petogodišnji ugovor. Osnovna plata legionara trenutno iznosi oko 1.560 evra neto (1.700 dolara). Plata se povećava na osnovu njegove specijalnosti, čina i angažovanja. Do čina kaplara, svaki legionar je besplatno smešten i hranjen.
Po isteku petogodišnjeg ugovora može dobiti francusku radnu dozvolu. Takođe, legionar može zatražiti francusko državljanstvo kada navrši tri godine službe. Posle 17,5 godina radnog staža, stiče pravo na penziju.
Legija ima svoje kancelarije za regrutaciju širom sveta, a kandidati se mogu prijaviti u njihovim veteranskim udruženjima, kojih ima svuda. Kandidati će biti poslati u Obanj, jedan od dva predselekciona centra Legije u blizini Marseja. Tamo će se obaviti inicijalna predselekcija kandidata, a zatim i selekcija. Ovaj centar je otvoren 24 sata tokom cele godine, bez obzira na praznike.
Testovi uključeni u predselekciju uključuju psihološke testove, medicinske testove i sportske testove. Ceo proces selekcije traje između dve i četiri nedelje, u zavisnosti od kandidata. Za sve vreme testiranja i boravka u predselekcionom centru legionar ima pravo na besplatan smeštaj, hranu i odeću.
Izvor: Srbija Danas/Blic