ЧУВЕНА ВОЈСКА ПЛАЋЕНИКА: ЕВО шта све треба да знате ако желите да постанете део ЛЕГИЈЕ СТРАНАЦА, елитне француске војске
У бизарном обреду припадници Легије странаца сваког 30. априла следе дрвену руку једног свог официра, давно убијеног у Мексику. Они се тиме заклињу да ће се и они – ако Француска тако хоће – борити до последњег.
Тог 30. априла 1863. град Пуебла је био важна стратешка тачка за мексичку војску која се утврдила унутра, Французи су били око града. У близини града су били и припадници Легије странаца. Чета коју је предводио капетан Жан Данжу бројала је 62 легионара и 3 официра.
Три хиљаде мексичких војника су одсекли чету од главнине француске војске. Одред Легије под командом Данжуа, поручника Жана Вилена и Клемента Модеа, ушанчио се на хацијенди Тринидад у близини села Камарон. Легионари су се фанатично бранили.
Три пута су одбијали позив да се предају. Када је остало само шест преживелих, без муниције, кренули су у пробој бајонетима. Тројица од шесторице су погинула. Преостала тројица рањеника изведена су пред мексичког команданта, пуковника Милана. Кажу да је овај зачуђено узвикнуо: „То нису људи, већ демони!“ Дозволио им је да се врате према француским линијама као почасна пратња тела капетана Данжуа.
Капетан је 1859. несрећним случајем изгубио руку па је носио дрвену протезу. Она је касније враћена Легији и сада се чува у кутији у Музеју Легије у Обању. Сваке године на Дан Камерона легионари је у почасној паради прате на улици.
Историјат
У Француској традиција унајмљивања странаца за војску сеже још у 12. век. Легију странаца основао је француски краљ Луј Филип, марта 1831. Париз је желео да освоји колоније, а за то су му биле потребне лојалне и способне јединице. Од самог почетка сачињавали су је добровољци у старосној доби од 18 до 40 година. Прва мисија им је била освајања Алжира.
Устанак берберских племена која је предводио Абделкадир задавао је Французима главобољу скоро две деценије. Легија странаца се у Алжиру прекалила. Али је у сламању домаћег отпора показала принципијелну суровост. Процењује се да је у налету страних легионара страдало између 15 и 30 одсто домаћег становништва.
Уследили су остали ратови са француским учешћем – на Криму, у Мексику, у Француско-пруском рату, у оба светска рата. Потом Индокина, поново Алжир, Чад, Заир, Мадагаскар, Први ирачки рат, ратови у Југославији, напокон и мировне мисије, пише Дојче Веле.
Током више од 190 година постојања Легије странаца, у њој је служило преко 600.000 војника из целог света. Више од 38.000 њих је погинуло за послодавца, Француску.
Наши у Легији
Од виђенијих Срба, легионари су краљ Петар И Карађорђевић, Новица Лукић, који је зарадио и титулу мајора, те Сретен Жујовић, учесник Народноослободилачке борбе. У новијој историји познатији легионари су осуђени за убиство премијера Зорана Ђинђића Милорад Улемек и хрватски ратни злочинац Анте Готовина.
Већина држава индиректно допушта пријављивање у Легију странаца, али су у Словачкој и Швајцарској законом забранили.
Скромне зараде
Милош Р. (право име познато редакцији) је пре неколико година за "Блиц" причао о свом животу у Легији странаца.
Док је Милошу још важио уговор, он је као падобранац, у то време, зарађивао 2.000 евра, док је основна плата легионара износила 1.400 евра. Међутим, иако је прошло неколико година од тада, кажу да су плате и данас врло скромне.
- У зависности шта радиш добијаш и дневнице, 50 евра чим напустиш касарну. Буде их око 15 месечно. Ако си у мисији ван Француске онда имаш и до 4.000 евра плату. Новац се овде цени много. Могу и у затвор да те пошаљу, али ти паре никад неће узети - испричао је својевремено наш саговорник.
Како се пријавити за Легију странаца
У 2024. Легији се могу придружити само мушкарци између 17,5 и 39,5 година. Сваки кандидат се званично уписује под лажним идентитетом, као неожењен странац, и потписује иницијални петогодишњи уговор. Основна плата легионара тренутно износи око 1.560 евра нето (1.700 долара). Плата се повећава на основу његове специјалности, чина и ангажовања. До чина каплара, сваки легионар је бесплатно смештен и храњен.
По истеку петогодишњег уговора може добити француску радну дозволу. Такође, легионар може затражити француско држављанство када наврши три године службе. После 17,5 година радног стажа, стиче право на пензију.
Легија има своје канцеларије за регрутацију широм света, а кандидати се могу пријавити у њиховим ветеранским удружењима, којих има свуда. Кандидати ће бити послати у Обањ, један од два предселекциона центра Легије у близини Марсеја. Тамо ће се обавити иницијална предселекција кандидата, а затим и селекција. Овај центар је отворен 24 сата током целе године, без обзира на празнике.
Тестови укључени у предселекцију укључују психолошке тестове, медицинске тестове и спортске тестове. Цео процес селекције траје између две и четири недеље, у зависности од кандидата. За све време тестирања и боравка у предселекционом центру легионар има право на бесплатан смештај, храну и одећу.
Извор: Србија Данас/Блиц