DA LI ZNATE ŠTA JE ZAPRAVO "ENIGMA"? Odgovor leži u najčuvanijoj NACISTIČKOJ tajni! (VIDEO)
Ronioci su nedavno u Baltičkom moru pronašli legendarnu nacističku mašinu za dešifrovanje "Enigma"
Nemački ronioci su nedavno u Baltičkom moru pronašli Enigmu, legendarnu mašinu za šifrovaanje koji su nacisti koristili za slanje kodiranih poruka tokom Drugog svetskog rata, i predali su je u petak muzeju na restauraciju.
POČELO ISPITIVANJE VAKCINE NA ŠKOLSKOJ DECI: Poznati detalji završne faze
SRPKINJA MEĐU 30 NAJMOĆNIJIH ŽENA SVETA: Bila je agent CIA-e, sad je ispred britanske kraljice!
DA LI JE OVO KRAJ NAJMOĆNIJE ŽENE SVETA: Ko je sve pomrsio račune Merkelovoj?
Mašinu za šifrovanje pronašli su prošlog meseca u zalivu Geltinger na severoistoku Nemačke tokom potrage za napuštenim ribarskim mrežama. Mreže su tražili u sklopu projekta za zaštitu okolne Svetskog fonda za prirodu (WWF).
- Kolega je doplivao i rekao da se tamo nalazi mreža u kojoj je stara pisaća mašina - kazao je podvodni arheolog i ronilac Florijan Huber, prenosi Science Alert.
Ronioci su ubrzo shvatili da su naišli na istorijski artefakt od velike važnosti te su ubrzo kontaktirali nadležne službe.
Ulf Ikerot, rukovodilac Državne arheološke kancelarije u nemačkoj regiji Šlezvig-Holštajn, rekao je da će mašinu restaurisati stručnjaci iz Državnog arheološkog muzeja. Dodao je da će delikatni postupak, uključujući proces desalinizacije nakon sedam decenija na dnu Baltičkog mora, "trajati oko godinu dana".
Nakon toga Enigma će biti izložena u muzeju.
Pomorski istoričar Jan Vit rekao je za DPA kako veruje da su nacisti ovu mašinu, koja ima tri rotora, bacili s nemačkog ratnog broda u posljednim danima rata. Sumnja da se nalazio u podmornici jer su podmornice Adolfa Hitlera koristile složenije Enigme s četiri rotora.
Nemačka mornarica je 1945. u zalivu Geltinger potopila oko 50 svojih podmornica kako ih ne bi morala predati saveznicima.
- Smatramo da su za vreme te akcije u more bacili i ovu Enigmu - kazao je Huber.
Saveznici su za vreme Drugog svjetskog rata neumorno radili na dešifrovanju Enigminih kodova koji su se menjali svaka 24 sata. Britanski matematičar Alan Turing, za kog se kaže da je otac modernog računarstva, predvodio je tim koji je 1941. razbio kod.
Njegov uspeh pomogao je saveznicima da dešifruju ključne radio-poruke o nemačkim vojnim strategijama. Istoričari veruju da je to skratilo rat za oko dve godine.