ДА ЛИ ЗНАТЕ ШТА ЈЕ ЗАПРАВО "ЕНИГМА"? Одговор лежи у најчуванијој НАЦИСТИЧКОЈ тајни! (ВИДЕО)
Рониоци су недавно у Балтичком мору пронашли легендарну нацистичку машину за дешифровање "Енигма"
Немачки рониоци су недавно у Балтичком мору пронашли Енигму, легендарну машину за шифроваање који су нацисти користили за слање кодираних порука током Другог светског рата, и предали су је у петак музеју на рестаурацију.
ПОЧЕЛО ИСПИТИВАЊЕ ВАКЦИНЕ НА ШКОЛСКОЈ ДЕЦИ: Познати детаљи завршне фазе
СРПКИЊА МЕЂУ 30 НАЈМОЋНИЈИХ ЖЕНА СВЕТА: Била је агент ЦИА-е, сад је испред британске краљице!
ДА ЛИ ЈЕ ОВО КРАЈ НАЈМОЋНИЈЕ ЖЕНЕ СВЕТА: Ко је све помрсио рачуне Меркеловој?
Машину за шифровање пронашли су прошлог месеца у заливу Гелтингер на североистоку Немачке током потраге за напуштеним рибарским мрежама. Мреже су тражили у склопу пројекта за заштиту околне Светског фонда за природу (WWF).
- Колега је допливао и рекао да се тамо налази мрежа у којој је стара писаћа машина - казао је подводни археолог и ронилац Флоријан Хубер, преноси Сциенце Алерт.
Рониоци су убрзо схватили да су наишли на историјски артефакт од велике важности те су убрзо контактирали надлежне службе.
Улф Икерот, руководилац Државне археолошке канцеларије у немачкој регији Шлезвиг-Холштајн, рекао је да ће машину рестаурисати стручњаци из Државног археолошког музеја. Додао је да ће деликатни поступак, укључујући процес десалинизације након седам деценија на дну Балтичког мора, "трајати око годину дана".
Након тога Енигма ће бити изложена у музеју.
Поморски историчар Јан Вит рекао је за ДПА како верује да су нацисти ову машину, која има три ротора, бацили с немачког ратног брода у посљедним данима рата. Сумња да се налазио у подморници јер су подморнице Адолфа Хитлера користиле сложеније Енигме с четири ротора.
Немачка морнарица је 1945. у заливу Гелтингер потопила око 50 својих подморница како их не би морала предати савезницима.
- Сматрамо да су за време те акције у море бацили и ову Енигму - казао је Хубер.
Савезници су за време Другог свјетског рата неуморно радили на дешифровању Енигминих кодова који су се мењали свака 24 сата. Британски математичар Алан Туринг, за ког се каже да је отац модерног рачунарства, предводио је тим који је 1941. разбио код.
Његов успех помогао је савезницима да дешифрују кључне радио-поруке о немачким војним стратегијама. Историчари верују да је то скратило рат за око две године.