DEČACI SU MOŽDA ŽIVI JOŠ SAMO 24 SATA? Spasioci na Tajlandu u VELIKIM MUKAMA, sve opcije izvlačenja RIZIČNE
"Naredna 24 su prelomna. Oni nisu jeli 10 dana"
"Svi bi trebalo da se molimo! U naredna 24 sata znaćemo da li će 12 dečaka i njihov trener preživeti", glasi dramatično upozorenje britanskog eksperta za istraživanje pećina Verna Ansvorta, koji je govorio o sudbini članova mladog fudbalskog tima sa Tajlanda, već deset dana zarobljenih u poplavljenoj pećini Tam Luang.
Pročitajte i:
Te njegove reči usledile su nakon kratkotrajne euforije u utorak, nastale nakon što su dečaci uzrasta od 11 do 16 godina i njihov trener (25) nađeni živi čak četiri kilometara od ulaza u nepotpuno istraženi pećinski kompleks.
Drama je nakon njihovog pronalaženja ubrzo poprimila zastrašujuće okvire s obzirom na to da timovi sastavljeni od pripadnika vojske, vatrogasaca i ronilaca ne mogu da odluče na koji način da izvuku zarobljene s obzirom na to da svaka od tri predložene akcije nosi ogromne rizike.
- Naredna 24 su prelomna. Oni nisu jeli 10 dana. Nisu povređeni ni bolesni, ali su veoma iscrpljeni. Pod ogromnim je znakom pitanja da li bi svi uspeli da prežive tako opasnu trasu za ronjenje, koja bi mogla da iznosi i više od 600 metara. Ona je izazov i za najiskusnije ronioce, a kamoli za ove momke, za koje se ispostavilo da ne znaju ni da plivaju. Verujem da bi njihov ostanak u pećini sve dok ne prođu kiše (što bi moglo da potraje i četiri meseca, prim. aut,), moglo da bude podjednako opasno i nehumano - rekao je zabrinuti Ansvort, koji je predvodio prvi tim spasilaca kroz pećinu i doveo ih do dečaka.
I tajlandski zvaničnici su priznali da postoji ogroman strah da najgore tek dolazi jer se očekuje da će kiše naredna tri dana izazvati još veće poplave u pećini, te možda tako odseći i dosadašnji put koji ronioci imaju do dece.
- Time više ne bismo mogli da im odnosimo ni hranu - rekao je jedan od volontera u akciji spasavanja, koji zajedno sa desetinom drugih ljudi radi na ispumpavanju vode iz pećine kako bi se pokušalo njeno potpuno isušivanje.
To se, međutim, zasad pokazalo neuspešnim, pa se razmatra opcija bušenja vertikale do mališana, što, opet, s druge strane, nosi ozbiljne opasnosti od nastanka odrona.
Uprkos sumornim prognozama, dečaci su optimisti i veruju da će uskoro biti sa porodicama, a čemu svedoče i najnoviji snimci iz unutrašnjosti pećine, odakle su oni poslali kratke poruke roditeljima. Takođe, spasioci koji su došli do njih su počeli obuku ronjenja sa dečacima kako bi ih pripremili za eventualnu akciju, koja bi, kako su ocenili, bila najbrža, ali i najopasnija.
- Ronjenje je komplikovano iz hiljadu razloga... Moramo da ih naučimo da se kreću ispod vode, ali i da pravilno dišu s aparatima. Strepimo da će ih uhvatiti panika, a samo ronjenje bi moglo da traje i do četiri sata - objasnio je jedan ronilac i naveo da će u svakom trenutku biti procenjivana spremnost dečaka za bilo kakvu akciju.
Inače, u toku je i akcija tajlandskih mornaričkih foka da se u pećinu uvede optički internet kabl, koji bi, kada bude instaliran, omogućio telefonsku vezu.
Ušli u pećinu zbog rituala inicijacije?
Dan nakon što je više od 1.000 spasilaca posle 10 dana nadljudskih napora pronašlo 12 dečaka i njihovog fudbalskog trenera u dubini tajlandske pećine pojavila se tvrdnja da oni u nju 23. juna nisu ušli samo da bi je razgledali u sklopu izleta već da su nameravali da izvedu specifičan obred inicijacije. Naime, spekuliše se da je trebalo da dečaci na zidovima pećine, i to u njenoj dubini, urežu svoja imena na zidove iako su znali da je šetnja po špilji zabranjena tokom sezone monsunskih kiša.
- Dečaci su ušli i pokušali da dođu do kraja pećinskog tunela, što je neka vrsta inicijacije za lokalne mladiće. Hteli su da napišu svoja imena na zidu pećine i vrate se, međutim, tamo ih je zarobila voda nadošla od obilnih padavina - otkrio je Britanac Ben Rejmenants, jedan od stranih spasilaca koji pomažu tajlandskim kolegama u izbavljanju zarobljenih.
Kako je on naveo, rituali nisu ništa neobično u zemlji u kojoj je sujeverje mnogo rasprostranjeno, te se na primer, u Tajlandu kosa ne šiša sredom jer se veruje da se time "prizivaju mračne sile".
Opcije za spasavanje
1. Bušenje rupe, izgradnja lifta i izvlačenje zarobljenih kroz vertikalni okvir je jedna od opcija, ali je neophodno veoma mnogo vremena za nalaženje najbezbednijeg, a ujedno i najadekvatnijeg mesta za lako izvlačenje dece. I sama izgradnja lifta bi trajala predugo, kao i iskopavanje rupe dubine najmanje 800 metara
2. Učenje dece i njihovog trenera da rone, kao i njihovo izvlačenje kroz uske kanale pećine je najbrža, ali i najopasnija metoda izbavljenja. Eksperti ronioci upozoravaju da su struje unutar pećine, kao i njen teren, ogroman izazov čak i za najiskusnije ronioce
3. Čekanje i snabdevanje zarobljenih vodom, hranom i ostalim potrepštinama do trenutka dok se nivo vode u pećini ne smanji toliko da deca mogu da ispešače iz nje je najprihvatljivija opcija. Ipak, mališani bi u tom slučaju u pećini ostali i do četiri meseca