ДЕЧАЦИ СУ МОЖДА ЖИВИ ЈОШ САМО 24 САТА? Спасиоци на Тајланду у ВЕЛИКИМ МУКАМА, све опције извлачења РИЗИЧНЕ
"Наредна 24 су преломна. Они нису јели 10 дана"
"Сви би требало да се молимо! У наредна 24 сата знаћемо да ли ће 12 дечака и њихов тренер преживети", гласи драматично упозорење британског експерта за истраживање пећина Верна Ансворта, који је говорио о судбини чланова младог фудбалског тима са Тајланда, већ десет дана заробљених у поплављеној пећини Там Луанг.
Прочитајте и:
Те његове речи уследиле су након краткотрајне еуфорије у уторак, настале након што су дечаци узраста од 11 до 16 година и њихов тренер (25) нађени живи чак четири километара од улаза у непотпуно истражени пећински комплекс.
Драма је након њиховог проналажења убрзо попримила застрашујуће оквире с обзиром на то да тимови састављени од припадника војске, ватрогасаца и ронилаца не могу да одлуче на који начин да извуку заробљене с обзиром на то да свака од три предложене акције носи огромне ризике.
- Наредна 24 су преломна. Они нису јели 10 дана. Нису повређени ни болесни, али су веома исцрпљени. Под огромним је знаком питања да ли би сви успели да преживе тако опасну трасу за роњење, која би могла да износи и више од 600 метара. Она је изазов и за најискусније рониоце, а камоли за ове момке, за које се испоставило да не знају ни да пливају. Верујем да би њихов останак у пећини све док не прођу кише (што би могло да потраје и четири месеца, прим. аут,), могло да буде подједнако опасно и нехумано - рекао је забринути Ансворт, који је предводио први тим спасилаца кроз пећину и довео их до дечака.
И тајландски званичници су признали да постоји огроман страх да најгоре тек долази јер се очекује да ће кише наредна три дана изазвати још веће поплаве у пећини, те можда тако одсећи и досадашњи пут који рониоци имају до деце.
- Тиме више не бисмо могли да им односимо ни храну - рекао је један од волонтера у акцији спасавања, који заједно са десетином других људи ради на испумпавању воде из пећине како би се покушало њено потпуно исушивање.
То се, међутим, засад показало неуспешним, па се разматра опција бушења вертикале до малишана, што, опет, с друге стране, носи озбиљне опасности од настанка одрона.
Упркос суморним прогнозама, дечаци су оптимисти и верују да ће ускоро бити са породицама, а чему сведоче и најновији снимци из унутрашњости пећине, одакле су они послали кратке поруке родитељима. Такође, спасиоци који су дошли до њих су почели обуку роњења са дечацима како би их припремили за евентуалну акцију, која би, како су оценили, била најбржа, али и најопаснија.
- Роњење је компликовано из хиљаду разлога... Морамо да их научимо да се крећу испод воде, али и да правилно дишу с апаратима. Стрепимо да ће их ухватити паника, а само роњење би могло да траје и до четири сата - објаснио је један ронилац и навео да ће у сваком тренутку бити процењивана спремност дечака за било какву акцију.
Иначе, у току је и акција тајландских морнаричких фока да се у пећину уведе оптички интернет кабл, који би, када буде инсталиран, омогућио телефонску везу.
Ушли у пећину због ритуала иницијације?
Дан након што је више од 1.000 спасилаца после 10 дана надљудских напора пронашло 12 дечака и њиховог фудбалског тренера у дубини тајландске пећине појавила се тврдња да они у њу 23. јуна нису ушли само да би је разгледали у склопу излета већ да су намеравали да изведу специфичан обред иницијације. Наиме, спекулише се да је требало да дечаци на зидовима пећине, и то у њеној дубини, урежу своја имена на зидове иако су знали да је шетња по шпиљи забрањена током сезоне монсунских киша.
- Дечаци су ушли и покушали да дођу до краја пећинског тунела, што је нека врста иницијације за локалне младиће. Хтели су да напишу своја имена на зиду пећине и врате се, међутим, тамо их је заробила вода надошла од обилних падавина - открио је Британац Бен Рејменантс, један од страних спасилаца који помажу тајландским колегама у избављању заробљених.
Како је он навео, ритуали нису ништа необично у земљи у којој је сујеверје много распрострањено, те се на пример, у Тајланду коса не шиша средом јер се верује да се тиме "призивају мрачне силе".
Опције за спасавање
1. Бушење рупе, изградња лифта и извлачење заробљених кроз вертикални оквир је једна од опција, али је неопходно веома много времена за налажење најбезбеднијег, а уједно и најадекватнијег места за лако извлачење деце. И сама изградња лифта би трајала предуго, као и ископавање рупе дубине најмање 800 метара
2. Учење деце и њиховог тренера да роне, као и њихово извлачење кроз уске канале пећине је најбржа, али и најопаснија метода избављења. Експерти рониоци упозоравају да су струје унутар пећине, као и њен терен, огроман изазов чак и за најискусније рониоце
3. Чекање и снабдевање заробљених водом, храном и осталим потрепштинама до тренутка док се ниво воде у пећини не смањи толико да деца могу да испешаче из ње је најприхватљивија опција. Ипак, малишани би у том случају у пећини остали и до четири месеца