DOK ZAPAD STRAHUJE, VEZA KINE I RUSIJE JAČA NEGO IKADA: "Amerika i Evropa propadaju" - da li je ovo nova svetska sila?
Uticaj ekonomija u usponu je u porastu, kaže Vang Ven sa Instituta Čongjang.
Trgovina između partnera iz BRIKS-a, Rusije i Kine, dostigla je rekordne visine uprkos zapadnim sankcijama, rekao je izvršni dekan Čongjang instituta za finansijske studije (RDCI) Vang Ven za "RT" u okviru Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku. On je istakao da je sada najbolje vreme za jačanje ekonomske saradnje.
MOSKVA BESNA, LAVROV HITNO INTERVENISAO: Tražili smo od kabineta Borelja, nisu nam dali!
NOVI POZIV ZA UKIDANJE SANKCIJA RUSIJI: Političar iz zemlje EU tvrdi - Evropa je NA KOLENIMA
RUSIJA RASKINULA SPORAZUM SA JAPANOM OKO KURILA: Moskva uzvratila Tokiju za sankcije (VIDEO)
Vang je takođe ukazao da više zemalja želi da se pridruži BRIKS-u, uključujući Saudijsku Arabiju, Iran i Avganistan. "Dakle, mislim da to znači novi civilizacijski model za ekonomije u usponu kao što su Kina i Argentina jer žele da se podignu mirnim putem. Ove zemlje će doneti svetu više saradnje i trgovine... Mislim da smo u novom civilizacijskom dobu."
Ekspert je naglasio da "bez Zapada svet i dalje funkcioniše i ide mu veoma dobro", posebno u pogledu saradnje Rusije i Kine. "Zapravo, u današnje vreme Zapad propada, on više ne može da dominira svetom", rekao je Vang, dodajući da istovremeno "ostatak sveta, uključujući Kinu, Rusiju, Brazil ili druge zemlje u usponu, imaju različite vrednosti i razmišljanja, pa se okupljaju u Vladivostoku da razgovaraju o budućnosti koja je veoma značajna."
Forum BRIKS-a je politička organizacija koja je započela pregovore za formiranje 2006. godine i održala prvi samit 2009. Njegove članice su bile zemlje sa ekonomijama u usponu, odnosno Brazil, Rusija, Indija i Kina, koje su poslovale pod imenom BRIK, a onda se Južna Afrika pridružila organizaciji 2010. godine, čime je postala BRIKS.
Zemlje organizacije su okarakterisane kao među industrijalizovanim zemljama u razvoju sa velikim ekonomijama i ekonomijama u razvoju. Polovina svetske populacije živi u ovih pet zemalja, a njihov ukupni bruto domaći proizvod je ekvivalentan onom u SAD (13,6 biliona dolara). Njihove ukupne devizne rezerve su četiri triliona dolara.
2017. godine, tokom samita BRIKS-a u Sjamenu u Kini, bilo je reči o planu proširenja BRIKS-a, kojim se nove zemlje dodaju grupi BRIKS-a kao stalni gosti ili učesnici dijaloga. Danas međutim, u jeku rata u Ukrajini, svet sve piše počinje da se deli na istočni i zapadni blok, a BRIKS postaje istočna saveznička ekonomska sila.