ДОК ЗАПАД СТРАХУЈЕ, ВЕЗА КИНЕ И РУСИЈЕ ЈАЧА НЕГО ИКАДА: "Америка и Европа пропадају" - да ли је ово нова светска сила?
Утицај економија у успону је у порасту, каже Ванг Вен са Института Чонгјанг.
Трговина између партнера из БРИКС-а, Русије и Кине, достигла је рекордне висине упркос западним санкцијама, рекао је извршни декан Чонгјанг института за финансијске студије (РДЦИ) Ванг Вен за "РТ" у оквиру Источног економског форума у Владивостоку. Он је истакао да је сада најбоље време за јачање економске сарадње.
МОСКВА БЕСНА, ЛАВРОВ ХИТНО ИНТЕРВЕНИСАО: Тражили смо од кабинета Бореља, нису нам дали!
НОВИ ПОЗИВ ЗА УКИДАЊЕ САНКЦИЈА РУСИЈИ: Политичар из земље ЕУ тврди - Европа је НА КОЛЕНИМА
РУСИЈА РАСКИНУЛА СПОРАЗУМ СА ЈАПАНОМ ОКО КУРИЛА: Москва узвратила Токију за санкције (ВИДЕО)
Ванг је такође указао да више земаља жели да се придружи БРИКС-у, укључујући Саудијску Арабију, Иран и Авганистан. "Дакле, мислим да то значи нови цивилизацијски модел за економије у успону као што су Кина и Аргентина јер желе да се подигну мирним путем. Ове земље ће донети свету више сарадње и трговине... Мислим да смо у новом цивилизацијском добу."
Експерт је нагласио да "без Запада свет и даље функционише и иде му веома добро", посебно у погледу сарадње Русије и Кине. "Заправо, у данашње време Запад пропада, он више не може да доминира светом", рекао је Ванг, додајући да истовремено "остатак света, укључујући Кину, Русију, Бразил или друге земље у успону, имају различите вредности и размишљања, па се окупљају у Владивостоку да разговарају о будућности која је веома значајна."
Форум БРИКС-а је политичка организација која је започела преговоре за формирање 2006. године и одржала први самит 2009. Његове чланице су биле земље са економијама у успону, односно Бразил, Русија, Индија и Кина, које су пословале под именом БРИК, а онда се Јужна Африка придружила организацији 2010. године, чиме је постала БРИКС.
Земље организације су окарактерисане као међу индустријализованим земљама у развоју са великим економијама и економијама у развоју. Половина светске популације живи у ових пет земаља, а њихов укупни бруто домаћи производ је еквивалентан оном у САД (13,6 билиона долара). Њихове укупне девизне резерве су четири трилиона долара.
2017. године, током самита БРИКС-а у Сјамену у Кини, било је речи о плану проширења БРИКС-а, којим се нове земље додају групи БРИКС-а као стални гости или учесници дијалога. Данас међутим, у јеку рата у Украјини, свет све пише почиње да се дели на источни и западни блок, а БРИКС постаје источна савезничка економска сила.