Doktor i dva asistenta KRIŠOM POČELI DA KOPAJU RAKU: "Korona mu je odnela život, zašto mora i dostojanstvo?"
Jedan doktor i njegova dva pomoćnika su, deleći jednu lopatu, obliveni znojem, pokušavali da na brzinu iskopaju grob.
Jedan doktor i njegova dva pomoćnika su, deleći jednu lopatu, obliveni znojem, pokušavali da na brzinu iskopaju grob. Dok bi jedan lopatao, druga dvojica bi rukama kopala raku. Onda bi lopatu predao nekom od njih dvojice, a on nastavio rukama. Sve vreme, sva trojica okretali su se u strahu da ih neko ne vidi, iako je bio mrkli mrak i iza ponoći.
Meridian uručio veliki broj paketa pomoći ugroženima u Vrbasu
DOKTORI KLINIČKOG CENTRA OTKRIVAJU ŠTA JE NAJOPASNIJA STVAR PRILIKOM KONTAKTA SA ZARAŽENIMA: Ova stvar nikako ne sme da se desi
Danas testiranje radnika KBC Bežanijska kosa na virus korona
Bio je to dr Pradim Kumar sa svojim pomoćnicima. Kada su ocenili da je raka dovoljno duboka, stali su. Kumar, ophrvan tugom, obmotao je telo svog voljenog kolege, dr Sajmona Herkulesa. Ubacio je telo u grob i brzo ga pokrio grumenima zemlje. Trojica muškaraca onda su glavom bez obzira otrčali sa groblja.
- To kako je završio dr Sajmon mi je uništilo veru u ljude. To ne bi smelo da se desi ikome, ikad - kaže dr Kumar.
Dr Sajmon jedan je od mnogo lekara koji su preminuli usled Kovida-19 u indijskoj državi Tamil Nadu. Indija vrvi od dezinformacija o pandemiji, a jedna od njih je uverenje da se virus sa mrtvog čoveka širi na ljude preko zemlje. Zato su pokojnici već nedeljama osuđeni na nedostojanstvene pogrebe. Ako bi neko i pokušao da obavi pravu, dostojanstvenu sahranu, besna rulja bi se okupila i napala.
Dr Sajmon imao je 55 godina i bio je neurohirurg u blonici "Chennai’s New Hope". Bio je svima poznat kao nežan, ljubazan i vredan čovek. Ništa nije moglo da ga zaustavi da pomogne pacijentu, pa čak ni pandemija. Pre tri nedelje, počeo je da kašlje i dobio je temperaturu. Stavljen je na respirator pre izvensnog vremena, kada više nije mogao da diše. Budući da je bio dijabetičar i imao visok pritisak, crne prognoze su se obistinile i preminuo je prošle nedelje.
Sve TV stanice u Indiji objavile su vesti o pokojnom doktoru. Međutim, reakcija javnosti nije bila tuga, već bes. Dr Sajmon bio je hrišćanin, te u skladu sa tim, trebalo je da njegovo telo bude sahranjeno, a ne kremirano kakav je običaj u hinduizmu. Te noći, rulja od oko 200 ljudi sakupila se ispred hrišćanskog groblja zahtevajući da se obustavi plan o doktorovoj sahrani, u strahu da će se virus sa pokojnika preneti na tlo i tako nekako dalje širiti epidemiju.
Doktorova žena Anandi, njihov 18-godišnji sin Anton, kolege uključujući i dr Kumara, stajali su kraj groba dok je rulja zahtevala svoje.
- Urlali su na nas i zahtevali da odmah odemo i odnesemo telo sa sobom - kaže dr Kumar - Pojedini su nas gađali kamenjem. Morali smo da pobegnemo. Vozači hitne pomoći su povređeni u kamenovanju dok su pokušavali da vrate telo doktora nazad u automobil. Razbili su i prozore. Bilo je zastrašujuće i traumatično - kaže dr Kumar.
Kada se vratio u bolnicu, pozvao je dva asistenta, navukli su zaštitnu opremu i vratili se u oštećena ambulantna kola gde je dr Herkules i dalje ležao. Odvezli su se nazad na groblje u ponoć i iskopali na brzinu grob, sve vreme u strahu da će se rulja vratiti.
- Strašno je to bilo, ni njegova porodica nije bila tu. Korona virus mu je već uzeo život, zašto mu uzeti i dostojanstvo - kaže potreseni doktor. Poridica preminulog lekara odbila je da priča, uz objašnjenje da su previše istraumirani.
Dr Sentil, predsednik asocijacije lekara Tamil Nadua, kaže da je slučaj dr Herkulesa bio poziv za buđenje vlastima.
- Šokirani smo i tužni zbog svega što se događa. Odnos vlasti prema ovakvim stvarima mora da se promeni. Ministar zdravlja obećao nam je da će od sada zdravstveni radnici koji preminu od Kovida dobiti osigurane sahrane koje će štititi policija i vojska - kaže on.
Korona virus trenutno hara u Indiji i ima više od 25.000 potvrđenih slučajeva. Sa virusom se šire i brojne dezinformacije i mitovi.
Slučaj dr Herkulesa nije prvi - 15. aprila je preminuo dr Džon Sajlo Rijantang (69), jedan od prvih slučajeva smrti u indijskoj državi Megalaja. Vesti o njegovoj smrti takođe su dočekane sa panikom u narodu. Porodica je planirala da telo kremira, pa onda urnu stave u kovčeg i da tako sahrane pokojnika. Ipak, besna rulja je protestovala. Ne samo to, u krematorijumu su od straha od zaraze odbili telo, a cela porodica lekara doživela je strahovito zlostavljanje.
Punih 36 sati tražili su način da sahrane pokojnika, i na kraju je njegov zet objavio otvoreno pismo, u kome je objasnio da je telo kremirano, da ne znaju ni kada ni kako, i da nisu mogli da ga sahrane kako dolikuje.
- Moj tast je ceo život posvetio pacijentima. Ovo nije prihvatljiv način da se oprostite od njega - poručio je na kraju.
Porodice oba lekara kažu da ne krive ljude koji veruju u dezinformacije, već vlast koja bi trebalo da edukuje i širi proverene i istinite informacije.
- Kriva je vlast koja ne donosi informacije ljudima i koja ne radi ništa da spreči širenje netačnih informacija. Vlada i dalje spava po tom pitanju, nadam se da će se uskoro probuditi - kaže sin dr Džona Sajla.
Ruski eksperti nakon posete Trsteniku dali svoju ocenu: U ovom gradu potvrđen je virus kod SEDMOGODIŠNJAKA
Zatvorena je i kovid bolnica u Banji Koviljači: Izlečen i poslednji pacijent zaražen korona virusom
Smanjuje se broj zaraženih u Francuskoj: Za jedan dan 166 smrtnih slučajeva
IZVEŠTAJ: Koliko obolelih ima u svetu, da li je došlo do opuštanja i koliko danas na globalnom nivou beležimo smrti
"KONAČNO VIDIMO REZULTATE": Premijer Španije ipak traži produžetak vanrednog stanja