Доктор и два асистента КРИШОМ ПОЧЕЛИ ДА КОПАЈУ РАКУ: "Корона му је однела живот, зашто мора и достојанство?"
Један доктор и његова два помоћника су, делећи једну лопату, обливени знојем, покушавали да на брзину ископају гроб.
Један доктор и његова два помоћника су, делећи једну лопату, обливени знојем, покушавали да на брзину ископају гроб. Док би један лопатао, друга двојица би рукама копала раку. Онда би лопату предао неком од њих двојице, а он наставио рукама. Све време, сва тројица окретали су се у страху да их неко не види, иако је био мркли мрак и иза поноћи.
Меридиан уручио велики број пакета помоћи угроженима у Врбасу
ДОКТОРИ КЛИНИЧКОГ ЦЕНТРА ОТКРИВАЈУ ШТА ЈЕ НАЈОПАСНИЈА СТВАР ПРИЛИКОМ КОНТАКТА СА ЗАРАЖЕНИМА: Ова ствар никако не сме да се деси
Данас тестирање радника КБЦ Бежанијска коса на вирус корона
Био је то др Прадим Кумар са својим помоћницима. Када су оценили да је рака довољно дубока, стали су. Кумар, опхрван тугом, обмотао је тело свог вољеног колеге, др Сајмона Херкулеса. Убацио је тело у гроб и брзо га покрио груменима земље. Тројица мушкараца онда су главом без обзира отрчали са гробља.
- То како је завршио др Сајмон ми је уништило веру у људе. То не би смело да се деси икоме, икад - каже др Кумар.
Др Сајмон један је од много лекара који су преминули услед Ковида-19 у индијској држави Тамил Наду. Индија врви од дезинформација о пандемији, а једна од њих је уверење да се вирус са мртвог човека шири на људе преко земље. Зато су покојници већ недељама осуђени на недостојанствене погребе. Ако би неко и покушао да обави праву, достојанствену сахрану, бесна руља би се окупила и напала.
Др Сајмон имао је 55 година и био је неурохирург у блоници "Chennai’s New Хопе". Био је свима познат као нежан, љубазан и вредан човек. Ништа није могло да га заустави да помогне пацијенту, па чак ни пандемија. Пре три недеље, почео је да кашље и добио је температуру. Стављен је на респиратор пре извенсног времена, када више није могао да дише. Будући да је био дијабетичар и имао висок притисак, црне прогнозе су се обистиниле и преминуо је прошле недеље.
Све ТВ станице у Индији објавиле су вести о покојном доктору. Међутим, реакција јавности није била туга, већ бес. Др Сајмон био је хришћанин, те у складу са тим, требало је да његово тело буде сахрањено, а не кремирано какав је обичај у хиндуизму. Те ноћи, руља од око 200 људи сакупила се испред хришћанског гробља захтевајући да се обустави план о докторовој сахрани, у страху да ће се вирус са покојника пренети на тло и тако некако даље ширити епидемију.
Докторова жена Ананди, њихов 18-годишњи син Антон, колеге укључујући и др Кумара, стајали су крај гроба док је руља захтевала своје.
- Урлали су на нас и захтевали да одмах одемо и однесемо тело са собом - каже др Кумар - Поједини су нас гађали камењем. Морали смо да побегнемо. Возачи хитне помоћи су повређени у каменовању док су покушавали да врате тело доктора назад у аутомобил. Разбили су и прозоре. Било је застрашујуће и трауматично - каже др Кумар.
Када се вратио у болницу, позвао је два асистента, навукли су заштитну опрему и вратили се у оштећена амбулантна кола где је др Херкулес и даље лежао. Одвезли су се назад на гробље у поноћ и ископали на брзину гроб, све време у страху да ће се руља вратити.
- Страшно је то било, ни његова породица није била ту. Корона вирус му је већ узео живот, зашто му узети и достојанство - каже потресени доктор. Поридица преминулог лекара одбила је да прича, уз објашњење да су превише истраумирани.
Др Сентил, председник асоцијације лекара Тамил Надуа, каже да је случај др Херкулеса био позив за буђење властима.
- Шокирани смо и тужни због свега што се догађа. Однос власти према оваквим стварима мора да се промени. Министар здравља обећао нам је да ће од сада здравствени радници који премину од Ковида добити осигуране сахране које ће штитити полиција и војска - каже он.
Корона вирус тренутно хара у Индији и има више од 25.000 потврђених случајева. Са вирусом се шире и бројне дезинформације и митови.
Случај др Херкулеса није први - 15. априла је преминуо др Џон Сајло Ријантанг (69), један од првих случајева смрти у индијској држави Мегалаја. Вести о његовој смрти такође су дочекане са паником у народу. Породица је планирала да тело кремира, па онда урну ставе у ковчег и да тако сахране покојника. Ипак, бесна руља је протестовала. Не само то, у крематоријуму су од страха од заразе одбили тело, а цела породица лекара доживела је страховито злостављање.
Пуних 36 сати тражили су начин да сахране покојника, и на крају је његов зет објавио отворено писмо, у коме је објаснио да је тело кремирано, да не знају ни када ни како, и да нису могли да га сахране како доликује.
- Мој таст је цео живот посветио пацијентима. Ово није прихватљив начин да се опростите од њега - поручио је на крају.
Породице оба лекара кажу да не криве људе који верују у дезинформације, већ власт која би требало да едукује и шири проверене и истините информације.
- Крива је власт која не доноси информације људима и која не ради ништа да спречи ширење нетачних информација. Влада и даље спава по том питању, надам се да ће се ускоро пробудити - каже син др Џона Сајла.
Руски експерти након посете Трстенику дали своју оцену: У овом граду потврђен је вирус код СЕДМОГОДИШЊАКА
Затворена је и ковид болница у Бањи Ковиљачи: Излечен и последњи пацијент заражен корона вирусом
Смањује се број заражених у Француској: За један дан 166 смртних случајева
ИЗВЕШТАЈ: Колико оболелих има у свету, да ли је дошло до опуштања и колико данас на глобалном нивоу бележимо смрти
"КОНАЧНО ВИДИМО РЕЗУЛТАТЕ": Премијер Шпаније ипак тражи продужетак ванредног стања