"E pa sada ćete nas slušati!": Ovako izgleda Putinova demonstracija moći od koje je Zapad ZANEMEO (VIDEO)
Da li je Rusija postala vojna sila broj 1?
Ono što je trebalo biti gotovo protokolarno godišnje obraćanje naciji od strane ruskog predsednika Vladimira Putina pretvorilo se danas u nešto sasvim drugo, nešto što bismo mogli komotno nazvati vojno-tehnološkim spektaklom kakav se retko viđa.
Pročitajte i:
Što je Putin to zapravo predstavio? Štošta. Nakon dužeg govora o aktualnom stanju Rusije i izazovima s kojima se njegova zemlja nasuprot svoje volje suočava, na scenu umesto Putina-predsednika stupio je Putin-prezenter, a naciji i ostatku sveta, predstavio je nekoliko naprednih novih vojnih sastava, primarno raketnih.
"Pogledajmo video snimak", bio je njegov znak za predstavljanje nečeg značajnog, a ta predstavljanja pretvorila su se u niz od nekoliko, svaki spektakularniji od idućeg. Počevši od raketa koje se na pomalo jeziv način "probijaju" do cilja tako da "skreću" i zaobilaze sve prepreke pa do nečeg što poprilično izgleda kao scena iz modernih filmova naučne fantastike - nešto što se lansira kao raketa, ali uskoro poprima prirodu "kometa" te tako užareno nemilosrdno juri prema cilju.
Kada govorimo o raketnom oružju onda obično tehnologijom klasifikujemo prema dometu - kratki, srednji i daleki. Da ne bi bilo zabune, za one koji se ne susreću često s ovom terminologijom, raketa "kratkog dometa" je zapravo raketa koja u proseku ima domet od oko 1,000 kilometara ili manje. Dakle, govorimo u startu o popriličnim dometima.
Gornja kategorija naziva se najčešće interkontinentalna balistička raketa ili skraćeno (s engleskog naziva) ICBM. Kako joj i samo ime govori, cilj joj je gađati neprijatelja i na drugim kontinentima, a ICBM-om se smatra svaka raketa koja ima minimalni domet od 5,500 kilometara.
Naime, Putin veruje, a i mnogi drugi, jer dokaza je nažalost previše, da se Rusija nalazi pod sve većim okruženjem Zapadnih, konkretno američkih, vojnih snaga. Argument koji ide u prilog toj tvrdnji je svakako širenje NATO saveza prema istoku, odnosno prema Rusiji. Ali, to samo po sebi ne bi toliko uznemirilo Rusiju - bi, ali ne toliko (svako širenje NATO-a dalje od Zapadne Nemačke je izravno kršenje obećanja koje je dato zadnjem sovjetskom lideru Mihailu Gorbačovu) - ono što Rusiju jako brine je raspoređivanje američkih raketnih snaga na prostoru istočne Europe.
Ova teorija ima i kontra-teoriju, a to je priča o ruskoj "neo-agresiji" odnosno o vojnom pohodu koji Moskva priprema kako bi, u najmanju ruku, vratila pod svoju kontrolu sve što je nekada bilo unutar teritorija SSSR-a.
Daleko od tog da se ofenzive ne pokreću kao deo "defenzivne strategije", ali ako bi trebalo dati sud po pitanju ko je trenutno kome veća pretnja, Rusija Zapadu ili Zapad Rusiji, onda se do pogrešnog zaključka može doći isključivo sledeći propagandnu liniju.
Nakon ovog današnjeg Putinovog izlaganja možda sve odjednom ima i logike. Možda je ruska blaga reakcija bila samo dobar blef, kupovanje vremena dok su njihovi inženjeri danonoćno radili i gradili nešto što će Rusiju učiniti imunom na bilo kakvu vojnu prijetnju. Štoviše, ako je sve što je Putin danas pobrojao istina i operativno, možda je Rusija upravo postala najmoćnija vojna sila sveta.
Naravno, pitanje je na koji način ćemo definisati tu moć. Ako je definišemo po, recimo, broju nosača aviona, SAD je daleko ispred svake konkurencije. Zapravo ako govorimo o mornarici SAD je apsolutni prvak po svakom merilu (SAD ima 11 nosača aviona, Rusija 1. SAD ima 65 razarača, Rusija 18 itd.), ali, sve to se menja ako Rusija raspolaže s takvom raketnom opremom koja je u stanju neutralizovati sve što potencijalni protivnik trenutno ima na moru, kopnu ili u vazduhu. Putin tvrdi da Rusija od sada ima sve to.
ITALIJANSKI IZBORI: Da li Italija može da postane glavni evropski saveznik Rusije?
Ruski vojni stručnjaci smatraju kako je glavni cilj američkog raketnog štita oko Rusije neutralizovati ne ruski nuklearni napad već potencijalni kontra-napad. Drugim rečima, ako bi takav štit postao efektan, Rusiju bi se moglo uništiti bez da ona ima priliku uzvratiti kobni udarac. Sada, tvrdi Putin, to više neće biti slučaj.
Osvrnimo se sada i na konkretne detalje iz samog izlaganja.
- Rusija je razvila niz naprednih oružanih sastava, uključujući i krstareću nuklearnu raketu, koja sve američke kapacitete koji imaju za cilj potkopati rusku nuklearnu obranu čine zastarelim - poručio je Putin.
- Naši napreci učinili su i američki anti-raketni štit zastarelim te bi stoga Vašington trebao prestati pokušavati umanjivati rusku bezbednost te umesto toga početi razgovarati s Moskvom kao s jednakim partnerom - poručio je Putin.
U prevodu to bi značilo: "Znamo da poštujete samo zakon jačega, stoga nas sada poštujte".
Trampova desna ruka, prelepa Houp Hiks napušta mesto direktorke komunikacija Bele kuće!
- SAD je arogantno mislio kako se Rusija neće tako brzo oporaviti nakon raspada SSSR-a i da se njeni interesi mogu ignorisati - poručio je ruski predsednik.
Jedan od sastava koji je predstavio je već poznati ruski ICBM Samat ili RS-28. No, istaknuo je kako je Rusija povećala domet ovih raketa te iste sada mogu ciljati teritorij SAD-a putem rute preko Južnog pola.
Nakon objave o doradi Samata kreće predstavljanje sastava koje javnost još nikada nije videla. Prva na redu je krstareća raketa koja još nema naziv, ali ima "gotovo neograničeni domet". Putin ističe kako je to izvodivo na način da raketa na sebi ima minijaturni nuklearni reaktor koji joj omogućava let. Ista raketa može leteti nisko, kako bi izbegla ranu detekciju, ali takođe može i menjati putanju kako bi izbegla anti-raketne sastave.
Sličnu tehnologiju je razvijao i SAD još od 60-ih godina (projekt Pluto), ali su na kraju odustali. Rusija je sada postala, tvrdi Putin, prva zemlja na svetu koja raspolaže s takvim funkcionalnim oružjem te ističe kako je ova nova raketa uspešno testirana krajem prošle godine.
Iduća tehnologija koju je predstavio, je podvodni sastav, zapravo dron, koji može ići "zaista jako duboko" i putovati od kontinenta do kontinenta brzinom nekoliko puta većom od brzine najbrže podmornice, modernog torpeda ili broda.
Taj podvodni dron, ističe Putin, može uništiti nosač aviona i ceo skup ratnih brodova, obalnu obranu ili obalnu infrastrukturu. Dalje, navodi kako isti dron "ne može biti zaustavljen od strane niti jednog obrambenog sastava na svetu", a proizvodi se nuklearna i klasična verzija.
Zatim je predstavio dve vrste nadzvučnih oružja. Reč je o projektilu naziva "Kinzal" ("Bodež" na ruskom), a leti brzinom od 10 maha i ima dometa od 2,000 kilometara.
Dalje, tu je leteći objekat koji se lansira u atmosferu brzinom od 20 maha te može podneti temperaturu do 2,000 C - naziv mu je Avangard. Prema Putinovim rečima isti napada "kao kometa" i verovatno je najimpresivnije oružje predstavljeno danas.
Avangard nije prikazan "u akciji", samo kao animacija, ali Putin ističe kako je oružje uspešno testirano pre nekoliko godina i do sada su napravljene brojne dorade.
Za kraj demonstrirao je i novo lasersko oružje koje, navodi, Rusija počinje koristiti od ove godine.
Svakako je zanimljiv i njegov komentar na kraju prezentacije.
- Rusija ne bi razvijala sve ovo novo naoružanje da SAD i njihovi saveznici nisu ignorisali njene legitimne zabrinutosti. Niko nije hteo razgovarati s nama o osnovnim problemima. Niko nas nije hteo saslušati. E pa sada ćete nas slušati! - poručio je Putin.
Ovo je, bez sumnje, bio jedan od najžešćih Putinovih govora do sada. Kakva je inicijalna reakcija sa Zapada? Popriličan muk, što sugeriše kako je postigao cilj.