SVET JE UŠAO U ERU EKSTREMNIH NEPOGODA: Vrućine, poplave, tornada i zemljotresi šokirali naučnike u ovoj godini (FOTO/VIDEO)
Klimatske promene brže stigle nego što se mislilo da će stići
Poplave u Nemačkoj šokirale su naučnike koji se bave klimatskim promenama. Uprkos njihovim saznanjima o nedaćama koje klimatske promene neumitno nose, ostali su zatečeni intenzitetom i razmerom elementarnih nepogoda koje su zadesile planetu.
EVROPLJANI ZAPANJENI RAZARANJEM: Poplave širom Evrope uzele crni danak, više od 125 mrtvih (FOTO/VIDEO)
USKORO KRAJ: Potraga za telima žrtava u Majamiju I DALJE TRAJE, do sad pronađeno 97 poginulih
ŠPAN: Nemačka izdvaja dodatna sredstva za SZO u cilju razvijanja testova, lekova i vakcina za kovid-19
Nakon smrtonosnog toplotnog talasa u SAD i Kanadi, gde su temperature prije 14 dana rasle i do 49,6°C, potop u centralnoj Evropi dodatno je pobudio strahove da klimatski poremećaji, uzrokovani ljudskim aktivnostima, izazivaju ekstremne vremenske neprilike u većem obimu i ranije nego što se to predviđalo.
U saveznim pokrajinama Porajnje i Severna Rajna Vestfalija tako je nakon rekordnih poplava došlo do izlivanja brojnih potoka i reka. U roku od samo 48 sati palo je 148 litara kiše po kvadratnom metru. Poređenja radi, taj deo Nemačke obično vidi 80 litara kiše u celom julu.
Naučnici neprestano upozoravaju da će ljudske aktivnosti uzrokovati sve više poplava, vrućina, suša, oluja i drugih oblika ekstremnih vremenskih prilika, ali poslednja, gotovo apokaliptična događanja nadmašila su nažalost i ona najpesimističnija očekivanja.
- Iznenađen sam ovim brojkama. Rekordi su dobro oboreni. Sada smo ušli u neželjeni domen, tačnije eru ekstremnih nepogoda, i to ranije nego što smo predviđali - rekao je Diter Gerten, profesor klimatologije i hidrologije globalnih promena na Potsdamskom institutu za istraživanje klimatskih uticaja.
Njegovo mišljenje deli i Karlo Buontempo, šef Odjela za klimatske promene pri Kopernikusovom institutu iz Utrehta.
- Iako su brojke veće nego što smo očekivali, ono što smo videli u Nemačkoj uglavnom je u skladu s tim trendom - rekao je Buontempo.
U prilog njegovoj tezi ide i podatak kako se sedam najtoplijih godina od kada se mere temperature dogodilo od 2014. do danas, a smatra se kako je takvo zagrejavanje uzrokovano izduvnim gasovima motora, izgaranjem šuma i drugim ljudskim aktivnostima. Kompjuterski modeli predviđaju da će se rekordi rušiti sve češće i na sve više mesta širom planete.
- Kada govorimo o ekstremnim temperaturama, olujama i poplavama, SAD i zapadna Evropa često su najviše u središtu medija, ali vanredne vrućine videli smo i u severnoj Evropi i Sibiru. Ne radi se tu o lokalizovanim incidentima, već o globalnim promenama koje se mogu zapaziti u svakom delu sveta - upozorava Danijel Svejn, naučnik s kalifornijskog univerziteta.
Tako su u Laponiji i delovima Sibira u junu takođe zabeležene rekordne vrućine, kao i u brojnim gradovima u Indiji, Pakistanu i Libiji. Predgrađa Tokija pogodile su najjače kišne padavine otkako su započeta merenja, a količina kiše koja obično na London padne u jednom mesecu ovog jula slila se na grad u samo jednom danu.