Ervin Romel: Priča o Pustinjskoj Lisici, jednom od najvećih generala svih vremena
Mnogi ga i danas vole
14. oktobra 1944. dvoje nacističkih oficira su se pojavili na vratima feldmaršala Ervina Romela, jednog od najsposobnijih i najcenjenijih generala Drugog svetskog rata koji je zbog svojih vojnih uspeha protiv Saveznika u Severnoj Africi dobio nadimak Pustinjska Lisica. Optužujući ga za učestvovanje u neuspelom atentatu da se ubije Adolf Hitler, oficiri su mu ponudili izbor: suđenje zbog izdaje ili samoubistvo. Svestan da ga smrt čeka u oba slučaja, Romel je progutao kapsulu cijanida u zamenu za imunitet svoje porodice.
Pročitajte i:
- Više od 2.000 dece spasila je od nacista: Pretrpela je mučenja, ali nikada NIJE ZAŽALILA (VIDEO)
- Italijani PARALISANI od STRAHA: Pronađena bomba iz Drugog svetskog rata, evakuisano 23.000 ljudi! (FOTO)
- POZNATI SVETSKI ISTORIČAR SASUO HRVATIMA ISTINU U LICE: I vaši "civili" i katolički sveštenici su ubijali Srbe
Iako će ostati zapisan u istoriji kao vojni genije, Romel je dolazio iz porodice koja nije imala vojnu tradiciju. Njegova sestra ga je opisala kao blago i poslušno dete. Razvijajući zanimanje za matematiku i inženjerstvo, od 14 godine pokazuje talent za izgradnju motora i malih letelica. Bez dobrih ocena koje bi mu omogućile pohađanje fakulteta, razmišljao je o radu u fabrici aviona u blizini svog rodnog grada u južnoj Nemačkoj. Ali njegov otac, upravnik škole, pozvao ga je da razmotri vojsku umesto toga. Nakon što su ga artiljerci i inženjeri odbacili, 18-godišnji Romel je 1910. prihvaćen u pešadiju kao kadetski oficir. Ostaće u vojsci do kraja svog života - daleko od životnog puta njegovog oca i drugih rođaka koji su vojsku napustili nakon odrađivanja obveznog vojnog roka.
Iako je Romel poznat po svojim uspesima za vreme Drugog svetskog rata, on se već za vreme Prvog počeo isticati hrabrošću i taktičkim delovanjem. Učestvujući u opasnim napadima i misijama izviđanja tokom Prvog svetskog rata, njegovi su se ljudi često šalili: "Gde je Romel, tamo je front." Ali sve to vojno delovanje, uključujući i jedan 52-satni period u kom je njegova jedinica zarobila oko 9.000 italijanskih zarobljenika , došao je s cenom. U septembru 1914., na primer, Romel je jurišao na tri francuska vojnika s bajonetom nakon što je ostao bez municije, da bi bio ranjen u bedro tako snažno da mu se otvorila rana veličine šake.
ZAPAD ODUŠEVLJEN HRABROŠĆU RUSKOG PILOTA: Rusi su sačuvali karakter svojih dedova (FOTO)
Tri godine kasnije, u Rumuniji je izgubio poprilično krvi nakon što je pogođen u ruku, a uz to kontinuirano je patio od bolova u želucu, groznice i iscrpljenosti. Još više fizičkih poteškoća počelo se pojavljivati tokom Drugog svetskog rata; od upale slepog creva do rane na licu od gelera granate. Zatim, uoči Dan-D invazije, saveznički avion je pogodio Romelov kabriolet dok se vozio kroz Normandiju u Francuskoj, što je rezultiralo sletanjem auta sa puta. Kad se prašina smirila, Romel je bio bez svesti, s višestrukim frakturama lobanje i komadićima stakla u licu. Da bi se prikrilo naknadno prisilno samoubistvo popularnog generala, nacistički zvaničnici rekli su javnosti da je umro od posledica tih povreda, a istina je izašla na videlo tek nakon kraja rata.
Zbog NJIH su umrli milioni ljudi: Ovo su NAJSUROVIJI diktatori u istoriji (FOTO)
Nakon Drugog svetskog rata, Zapadni Saveznici, sada u ideološkoj borbi sa Sovjetskim Savezom, počeli su da ulažu napore da ponovo ožive reputaciju Nemačke. Pritom su prikazali Romela kao viteškog borca, ukazujući, između ostalog, da se očigledno nikada nije pridružio Nacističkoj stranci. Ipak, njegovo divljenje Hitleru je neupitno. Kada je Hitler preuzeo vlast, Romel je pozdravio njegove planove za remilitarizaciju Nemačke, nazvavši firera "ujediniteljem nacije".
Kasnije, kad su se dvojica muškaraca bolje upoznali na početku invazije Poljske (što mu je omogućilo dodeljivanje pozicije zapovednika divizije u Francuskoj), Romel je pisao svojoj supruzi da "Firer zna šta je ispravno za nas. "Takođe je pohađao tečajeve nacističke indoktrinacije i potpisivao svoja pisma sa "Hajl Hitler! " Hitler mu je čak dao kopiju knjige " Majn Kampf ". Tek kasnije, kada je uvideo da je poraz neizbežan, Romel je postao svestan ludosti nacističkih vlasti koje su podržavale borbu do samog kraja te je video da Nemačka mora da pregovara sa Saveznicima.
80 godina od ANŠLUSA: Austrijanci traže JAKOG VOĐU
Nakon što je komandovao tenkovskom divizijom u francuskom Blickrigu 1940. godine, (koja je dobila nadimak "Fantomska Divizija" iz razloga što je Romel često ignorisao naređenja glavnog štaba u Berlinu tako da na trenutke ni Generalštab nije znao gde se divizija nalazila), nemački general je prebačen u Severnu Afriku kako bi pomogao italijanskim trupama protiv Britanaca. Gotovo odmah je preokrenuo tok rata, potiskujući Britance natrag stotinama kilometara u nizu odvažnih i lukavih napada, zbog kojih je dobio nadimak "Pustinjska Lisica", i unapređenje u feldmaršala. Nakon niza poraza u oktobru 1942., brojčano nadmoćni Britanci su uspeli da zaustave Romelov napredak u Egiptu, u blizini El Alamejna. Na rubu zaliha sa tenkovima, municijom i gorivom, Romel je bio spreman da se povuče.
RUDIGER SUHSLAND: Gebels je stvarao nemačku fabriku snova
Ali Hitler mu je poslao pismo u kom mu je naredio da ne predaje "ni jedan pedalj zemlje". "Što se tiče vaših vojnika", dodao je firer, "ne možete im pokazati nijedan drugi put osim pobede ili smrti". Uprkos njegovoj odanosti Hitleru, Romel je odbio direktnu naredbu zbog procene da će njegove snage biti u potpunosti uništene. Takođe je zanemario naredbu datu nemačkim generalima da vrši egzekucije savezničkih specijalnih snaga koje bi bile uhvaćene iza neprijateljskih linija. Na kraju, Romel se povukao sve do Tunisa, pobedivši Amerikance u jednoj tenkovskoj bici i izgubivši drugu protiv Britanaca - pre nego što se vratio u Evropu u martu 1943. Dva meseca kasnije, Saveznici su Nemce izbacili iz Severne Afrike, spremajući teren za invaziju Italije.
Devojčice po Hitlerovom izboru: Šokantni snimci letnjeg kampa za mlade naciste (FOTO/VIDEO)
Uz predstojeću savezničku invaziju Zapadne Evrope, Romel je dobio zadatak krajem 1943. da izvrši pregled nemačke odbrane duž nekih 2500 km atlantske obale. Uprkos Nacističkoj propagandi, zaključio je da područje nema dobru odbranu. Pod njegovim nadzorom nacisti su izgradili utvrde, poplavili obalne nizine kako bi ih učinili neprohodnim i postavili ogromne količine bodljikave žice, mina i čeličnih blokada na plažama i u moru. Romel je takođe hteo da ima tenkove spremne blizu obale kako bi sprečio Saveznike da uspostave uporište nakon iskrcavanja, ali su ga drugi generali nadvladali, preferirajući to da zadrže većinu njih u unutrašnjosti. Ta se odluka kasnije pokazala kobnom budući da su noć pre Dan-D invazije Saveznici izvršili veliku operaciju s padobrancima koji bi okupirali mostove i tako sprečili dolazak nemačkih tenkova na obalu.
ARIJEVSKA RASA: Deca nastala u Hitlerovom tajnom projektu su I DALJE ŽIVA
Kako se nemačka vojna situacija pogoršavala, grupa visokih oficira pokušala je atentat na Hitlera s aktovkom bombe, koji je sprečen u poslednjem trenutku. Romel je bio prijatelj s nekim zaverenicima i sigurno je razgovarao s njima o budućnosti nakon Hitlera. Ipak, puni opseg njegovog učešća u zaveri ostaje nepoznat. (Prema njegovoj udovici, on se suprotstavljao atentatu, ali je hteo da Hitler bude uhapšen i doveden pred sud.) No bez obzira da li je nevin ili ne, njegovo ime je isplivalo kasnije za vreme nacističke istrage, što je nateralo Hitlera da naredi njegovu smrt.
Tokom vrhunca Romelovog uspeha u Severnoj Africi, britanski premijer Vinston Čerčil imao je reči hvale u britanskom parlamentu. "Imamo vrlo mudrog i veštog protivnika koji se bori protiv nas i usudio bih se reći velikog generala". Žorž Paton, Bernard Montgomeri i drugi vrhovni saveznički generali takođe su izrazili svoje poštovanje prema nemačkom feldmaršalu , a Romel je odgovorio sličnom merom izjavivši za Patona da je majstor mobilnog ratovanja i da Montgomeri nikad nije napravio ozbiljnu stratešku grešku.
Za razliku od ostalih istaknutih Nemaca iz doba Drugog svetskog rata, Romel je izbegao masovnu osudu. Zapravo, njegovo ime i dalje nose dve vojne baze i nekoliko ulica u Nemačkoj, a spomenik u svom rodnom gradu slavi ga kao "viteškog", "hrabrog" i "žrtvom tiranije". Ipak, i dalje ostaju osobe uključujući i istoričare koji ga smatraju "duboko uverenim nacistom" i "antisemitom" koji je severnoafričke Jevreje koristio kao robovske radnike.
Iako se većina istoričara slaže da se Romel verovatno više brinuo za svoju karijeru nego o nacističkim zločinima, činjenica je da nije uprljao svoje ruke istim. Kako za vreme Prvog svetskog rata, tako i za Drugog nije dopuštao maltretiranje vojnih zarobljenika te je za vreme kampanje u Severnoj Africi, uprkos protivljenjima, smanjio dnevne racije vode svojoj vojsci kako bi ih podelio sa zatvorenicima. Iako je podržavao Hitlera, zbog svoje humanosti u ratu pokazao je odlike viteštva i generala koji ceni suparnike.