"EU DA SE PROŠIRI NA ZAPADNI BALKAN DO 2030" Snažan pritisak na Brisel, države članice ZAPREPAŠĆENE predlogom
Brisel u šoku
Evropska unija bi do kraja decenije trebalo da se proširi na čitav Zapadni Balkan, prema predlogu Slovenije koji je zaprepastio zemlje članice pre samita sledeće sedmice.
DVOJICA ELEKTRIČARA BRUTALNO UBIJENA! Pošli u selo oko 11 sati da obave posao, ni slutili nisu šta im se sprema
SISI IMA DA IH GONI PO MIŠJIM RUPAMA AKO TREBA: ISIS učinio neoprostivo, uslediće kazna neslućenih razmera! (FOTO)
POHVALIO SE SILNIM UBISTVIMA "Groblje sam napunio sam" OVOG ČOVEKA jure još od ubistva sudije Falkonea 1993. godine (FOTO/VIDEO)
Slovenija, koja trenutno drži rotirajuće predsedavanje Savetom EU, iznela je u petak ideju o brzom priključenju zemalja, uključujući Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, u EU, neposredno uoči sastanka evropskih lidera na kojem će se razgovarati o proširenju unije. Predlog, dat na sastanku ambasadora u Briselu, začudio je ostale zemlje članice, a neke su ga opisale kao potpuno nerealan s obzirom na ekonomske i političke izazove u regionu, piše "Fajnenšel tajms".
Proširenje je visoko osetljivo pitanje za EU, koja je podeljena oko pitanja brzine kojom bi zemljama trebalo dozvoliti ulazak u blok. Ali, Unija je pod pritiskom da nastavi pregovore o pridruživanju sa balkanskim zemljama koje takođe jačaju svoje veze sa Кinom i Rusijom.
EU je dodala 13 država članica između 2004. i 2013. u brzoj ekspanziji. Nakon toga, Žan-Klod Junker, bivši predsednik komisije, obećao je da neće više primati do 2019. godine - ali zemlje podnosioci zahteva postaju sve nestrpljiviji jer Brisel nastavlja da "vuče pete".
Lideri svih zemalja članica EU i zemalja Zapadnog Balkana - Albanije, Bosne, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije, prisustvovaće samitu u sredu. Diplomate iz država članica koje žele da Brisel ubrza pregovore sa Zapadnim Balkanom, uglavnom sa istoka i juga bloka, zalažu se postavi "ambiciozan“ rok za pristupanje, ali priznaju da bi to bilo "politički eksplozivno", prenosi "Fajnenšel tajms".
- Potrebna nam je deklaracija. Ovo je veoma važno - rekao je jedan diplomata EU.
Stav EU prema regionu dodatno komplikuje to što pet država članica - Кipar, Grčka, Rumunija, Slovačka i Španija - ne priznaju takozvano Кosovo, koje je 2008. proglasilo nezavisnost od Srbije.
Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, obišla je Zapadni Balkan uoči samita, ponavljajući svoju podršku zemljama da se pridruže uniji. Ali političari u regionu na ovu temu gledaju sa skepticizmom, jer mnoge države članice ne pokazuju želju za proširenjem.
Кomisija, koja vodi proces evaluacije napretka ka članstvu u EU, rekla je da pregovori sa Albanijom i Severnom Makedonijom treba da krenu napred "što je pre moguće". Skoplje i Tirana je trebalo da prošle godine počnu pregovore o članstvu u EU, ali oni su i dalje blokirani zbog nedostatka jednoglasne podrške članica.
Severna Makedonija, jedna od zemalja koje traže pridruživanje, rekla je da pozdravlja pritisak koji Slovenija vrši na Brisel.