"ЕУ ДА СЕ ПРОШИРИ НА ЗАПАДНИ БАЛКАН ДО 2030" Снажан притисак на Брисел, државе чланице ЗАПРЕПАШЋЕНЕ предлогом
Брисел у шоку
Европска унија би до краја деценије требало да се прошири на читав Западни Балкан, према предлогу Словеније који је запрепастио земље чланице пре самита следеће седмице.
ДВОЈИЦА ЕЛЕКТРИЧАРА БРУТАЛНО УБИЈЕНА! Пошли у село око 11 сати да обаве посао, ни слутили нису шта им се спрема
СИСИ ИМА ДА ИХ ГОНИ ПО МИШЈИМ РУПАМА АКО ТРЕБА: ИСИС учинио неопростиво, уследиће казна неслућених размера! (ФОТО)
ПОХВАЛИО СЕ СИЛНИМ УБИСТВИМА "Гробље сам напунио сам" ОВОГ ЧОВЕКА јуре још од убиства судије Фалконеа 1993. године (ФОТО/ВИДЕО)
Словенија, која тренутно држи ротирајуће председавање Саветом ЕУ, изнела је у петак идеју о брзом прикључењу земаља, укључујући Србију и Босну и Херцеговину, у ЕУ, непосредно уочи састанка европских лидера на којем ће се разговарати о проширењу уније. Предлог, дат на састанку амбасадора у Бриселу, зачудио је остале земље чланице, а неке су га описале као потпуно нереалан с обзиром на економске и политичке изазове у региону, пише "Фајненшел тајмс".
Проширење је високо осетљиво питање за ЕУ, која је подељена око питања брзине којом би земљама требало дозволити улазак у блок. Али, Унија је под притиском да настави преговоре о придруживању са балканским земљама које такође јачају своје везе са Кином и Русијом.
ЕУ је додала 13 држава чланица између 2004. и 2013. у брзој експанзији. Након тога, Жан-Клод Јункер, бивши председник комисије, обећао је да неће више примати до 2019. године - али земље подносиоци захтева постају све нестрпљивији јер Брисел наставља да "вуче пете".
Лидери свих земаља чланица ЕУ и земаља Западног Балкана - Албаније, Босне, Црне Горе, Северне Македоније и Србије, присуствоваће самиту у среду. Дипломате из држава чланица које желе да Брисел убрза преговоре са Западним Балканом, углавном са истока и југа блока, залажу се постави "амбициозан“ рок за приступање, али признају да би то било "политички експлозивно", преноси "Фајненшел тајмс".
- Потребна нам је декларација. Ово је веома важно - рекао је један дипломата ЕУ.
Став ЕУ према региону додатно компликује то што пет држава чланица - Кипар, Грчка, Румунија, Словачка и Шпанија - не признају такозвано Косово, које је 2008. прогласило независност од Србије.
Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије, обишла је Западни Балкан уочи самита, понављајући своју подршку земљама да се придруже унији. Али политичари у региону на ову тему гледају са скептицизмом, јер многе државе чланице не показују жељу за проширењем.
Комисија, која води процес евалуације напретка ка чланству у ЕУ, рекла је да преговори са Албанијом и Северном Македонијом треба да крену напред "што је пре могуће". Скопље и Тирана је требало да прошле године почну преговоре о чланству у ЕУ, али они су и даље блокирани због недостатка једногласне подршке чланица.
Северна Македонија, једна од земаља које траже придруживање, рекла је да поздравља притисак који Словенија врши на Брисел.