EU IDE KA SOPSTVENOJ PROPASTI: Makron i Merkelova dva puta besni napuštali samit u Briselu
Francuski predsednik je, kako su naveli izvori, oštro kritikovao najtvrdjeg u "štedljivoj četvorci", holandskog premijera Marka Rutea, kao i austrijskog kancelara Sebastijana Kurca
Čelnici Francuske i Nemačke Emanuel Makron i Angela Merkel su u dva navrata vrlo nezadovoljni naglo napuštali četvorodnevni susret vođa EU u Briselu.
TRAMP UKLONIO PORTRETE KLINTONA I BUŠA U BELOJ KUĆI: Evo gde su sada završili i koga je stavio na njihovo mesto
Greta Tunberg dobila nagradu od milion evra: Evo šta je uradila sa novcem
UBIJEN SIN SUDIJE KOJA RADI NA SLUČAJU EPSTAJN: Zločin povezan sa moćnom bankom iza koje stoji pokojni pedofil (VIDEO)
Napustili su samit jer su ocenili da medju partnerima u EU nema istinske volje za solidarnost i pomoć najteže pogođenima od korona virusa, kao ni svesti da bez toga cela Unija srlja u propast.
Ali su uoči današnje nove runde sastanka stavili do znanja da se "vrlo oprezno nadaju" da je dogovor moguć, jer postoji okvir za nagodbu o zamašnoj pomoći za oporavak Unije od teških ekonomskih i socijalnih posledica epidemije korona virusa.
To su medijima preneli francuski i nemački zvaničnici na zasedanju, dok je kancelarka Merkel dolazeći na samit izjavila da je "ostvaren napredak koji daje nadu za dogovor danas".
- Ja dolazim s velikom odlučnošću da se ostvari napredak… mada još ništa nije utanačeno - rekao je novinarima Makron koji je tokom samita burno kritikovao tzv. "štedljivu četvorku", Holandiju, Dansku, Austriju i Švedsku, kojima se pridružila i Finska, zbog njihovog zahteva da se predloženi fond subencija i kredita osetno smanji i bespovratna pomoć najugroženijim zemljama uslovi strukturnim reformama.
"Štedljiva četvorka" i Finska su izašle s poslednjim predlogoom da se subvencije sa 500 milijardi evra smanje na 350 milijardi evra, a da se uz kredite od 250 milijardi, takodje smanji i predloženi višegodišnji budžet EU od hiljadu i 75 milijardi evra.
Ostale članice evropske 27-orice bi, misle zvaničnici u Briselu, možda prihvatile konačnu nagodbu od 390 milijardi evra subvencija, ali su Berlin i Pariz stavili do znanja da je krajnja donja granica 400 milijardi i Makron je poručio da je "bolje otići bez dogovora, nego s lošim kompromisom".
Francuski predsednik je, kako su naveli izvori, oštro kritikovao najtvrdjeg u "štedljivoj četvorci", holandskog premijera Marka Rutea, kao i austrijskog kancelara Sebastijana Kurca.
- Pitanje je sledeće - rekao je Makron - ili će vodje EU, odgovorni evropskim narodima, biti sposobni da izgrade jedinstvo i poverenje, ili ćemo mi razdorom pokazati da je Evropa slaba, razbijena nepoverenjem?
Nemački list Zidojče cajtung je danas u osvrtu predočio da "ukoliko projekat pomoći od stotina milijardi evra ne bi uspeo, Evropska unija bi morala ozbiljno da preispita svoje razloge postojanja".
"Štedljiva četvorka" i Finska takodje smatraju da se pomoć mora dati članicama koje su najteže pogodjene pandemijom, a koje same zbog prezaduženosti i pomanjkanja sopstvenih sredstava ne mogu da se izbore s padom privredne aktivnosti, ali tako da se "troši samo ono što je zaradjeno".
Ali misle da to više moraju biti krediti, nego velika svota "poklona" koje će solidarno vraćati sve članice Unije, kao i da te manje imućne članice, a to su naročito Italija i Španija, uporedo moraju preuzeti obavezu sprovodjenja strukturnih reformi tržišta rada, penzionog sistema i budžetsko-poreskog mehanizma.
Italija, Španija i "južne zemlje" EU su takodje velika izvozna tržišta za "štedljivu četvorku", Finsku, kao i Nemačku.
Vrlo tugaljivo je pitanje, kazali su zvaničnici na zasedanju, i kako će biti prihvaćen stav većine članica EU, Evropske komisije i Evropskog parlamenta da iz ukupnog fonda oporavka od hiljadu i preko 800 milijardi evra sredstva ne mogu dobiti one članice Unije koje krše temeljne vrednosti vladavine zakona, nezavisnosti pravosudja i slobode medija.
Evropska komisija je zbog toga pokrenula postupak protiv Poljske i Mađarske.
Ali čelnici Poljske, Madjarske i Slovenije su, javlja nemački portal Dojče vele, su se tome usprotivili i mađarski premijer Viktor Orban je stavio do znanja da će staviti veto na ceo paket pomoći za oporavak EU od korona virusa ako se na tome bude istrajalo.
Jedan od najžešćih kritičara kršenja temeljnih vrednosti EU u Mađarskoj i Poljskoj je bio holandski premijer Rute i Orban je izjavio da "ne zna koji lični razlog holandski premijer ima da mrzi mene ili Mađarsku".
- Ali on napada tako žustro i vrlo jasno da Madjarska ne poštuje vladavinu prava i mora biti finansijski kažnjena… što je njegov stav koji je neprihvatljiv zato što nema odluke o tome šta je to stanje vladavine zakona u Madjarskoj - predočio je Orban.
Orban smatra da bi za takve mere protiv Madjarske i Poljske morao da se dopuni temeljni akt EU, a rekao je i da je "za ceo ovaj haos odgovoran Rute".
SKANDAL NA SAMITU EU: Makron ogovarao Kurca, pale teške reči na račun austrijskog kancelara (FOTO/VIDEO)
"MAĐARSKA NE POŠTUJE VLADAVINU PRAVA" Holandski premijer traži kaznu za susede, Orban ga ZALEDIO odgovorom
SVE VEĆI JAZ IZMEĐU SEVERA I JUGA EVROPSKE UNIJE: Ni treći dan nema dogovora oko fonda za oporavak od krize (VIDEO)
PLANETA U ČELJUSTIMA KORONE: Broj zaraženih u svetu premašio 14 miliona, evo kakva je trenutna statistika
KORONA SE ZAGRCNULA: Bez mrtvih u Lombardiji posle PET MESECI, Italija danas ima mnogo manje preminulih od Srbije