DA LI VAKCINE STIŽU NA ZAPADNI BALKAN PREKASNO: Kako je EU "ostavila na cedilu" i sebe i ostatak Evrope
EU se suočava sa problemom isporuke vakcina od proizvođača što je zemlje Zapadnog Balkana dovelo u nezavidnu poziciju da ostanu bez vakcinia
Evropska unija će zapadnom Balkanu u aprilu isporučiti 650.000 doza Fajzerovih vakcina iz vlastitih sredstava u okviru pomoći za region.
OD SUTRA U HRVATSKU I SA POTVRDOM O VAKCINACIJI: Ako ste primili ova cepiva, možete da uđete u zemlju
EU DONELA ODLUKU KOJA ĆE RAZBESNETI SARAJEVO: Sankcije za političarie BiH ostaju na snazi
Ovu informaciju je na Twitter nalogu potvrdila i Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, i naglasila da pandemija može da se pobedi samo ako zemlje zajedno rade.
Svaka od zemalja zapadnog Balkana će zaključiti odvojeni sporazum o preuzimanju vakcina, nakon čega će se znati i koliko će doza dobiti svaka od njih.
Evropska unija će tražiti da u prioritetnim grupama za vakcinu budu ranjivi delovi populacije i medicinski radnici.
Uprkos tome, kako smatra Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, u mnogim zemljama regiona stvorena je percepcija da EU ne pomaže i da nije solidarna, što se posebno intenziviralo u vreme kad je EU i sama upala u probleme zbog kašnjenja isporuka vakcina za vlastito stanovništvo.
- EU pokušava ispraviti što se ispraviti može. Uvek je to teži posao kad se radi negativna kampanja o EU. Svakodnevno čujemo kritike o nesposobnosti EU, koja je potpuno zatajila, od strane onih koji sami u svojim državama u ovom pogledu ništa nisu uradili. No, lakše je upreti prstom u drugoga i pribaviti alibi kako ne vredi činiti reforme da bi se ušlo u EU - smatra Topićeva. Dodaje da čak ni ova isporuka od 650.000 doza neće pomoći da se promeni percepcija koja je već stvorena.
- Propaganda je učinila svoje, stavovi su već formirani. Donacija će biti prihvaćena, ali neće značajnije da se promeni percepcija o tome da smo ostavljeni na cedilu kad je bilo najpotrebnije, tako da donacija ne donosi oduševljenje. I dalje će s više pažnje i oduševljena biti dočekane i pozdravljene donacije iz Kine i Rusije - smatra ona.
U Evropskoj komisiji su rekli da EU čini više od onog što se izveštava u javnoj sferi kada je u pitanju pomoć za vakcinaciju stanovništva u zemljama van EU.
Podsećaju da je Jozef Borel, visoki predstavnik za spoljne poslove i bezbednost EU, nedavno napomenuo da je EU izdvojila više od milijarde evra da podrži razvoj vakcina i terapija za lečenje kovida. Tehnologija genetske manipulacije i menjanja RNK virusa, poput one koju koristi Fajzer je, kako je podsetio, razvijena u Evropi. Naglasio je da je 1,3 milijardi doza, koliko je EU naručila, znatno više od potreba za 447 miliona ljudi, koliko živi u EU, te je podsetio na zaključke Saveta Evrope da će ostalo biti podeljeno ostatku sveta.
Upravo je iz ovog izvora obezbeđeno dovoljno doza za donaciju zemljama u regionu zapadnog Balkana.
U tekstu koji je napisao Borel indirektno se može iščitati da će značajne količine vakcina iz EU za ostatak sveta biti moguće očekivati krajem leta, odnosno u septembru, zato što on ističe da se očekuje da će stanovništvo EU doseći imunitet krda, koji podrazumeva vakcinaciju 70 odsto populacije u tom periodu.
- Između 1. decembra 2020. i 15. marta 2021. EU je već isporučila 46 miliona doza u 33 zemlje, uključujući i one koje nisu izvezle nijednu jedinu dozu - naveo je Borel. Očigledno je da je Borel u ovoj opaski mislio na Veliku Britaniju, koja je obezbedila dovoljno dozi "AstraZenekinih" vakcina za sebe, što je značilo smanjene isporuke za zemlje EU.
Faris Kočan, analitičar i istraživač na Fakultetu političkih nauka u Ljubljani, kaže da isporuka vakcina zapadnom Balkanu ne može toliko pomoći EU koliko joj može odmoći ako ih ne isporuči. On smatra da EU gubi bitku o percepciji sposobnosti isporuke vakcina protiv Rusije i Kine, koje su uspele, kako on kaže, ubediti javnost da su bolje i u proizvodnji i u isporukama vakcina.
- Osnovni problem je da EU nema dovoljno vakcina ni za vlastite članice. Indikativan primer je Slovenija, u kojoj hronično nedostaju vakcine i sve veći broj ljudi ide u Srbiju da se tamo vakcinišu - ističe on.