ДА ЛИ ВАКЦИНЕ СТИЖУ НА ЗАПАДНИ БАЛКАН ПРЕКАСНО: Како је ЕУ "оставила на цедилу" и себе и остатак Европе
ЕУ се суочава са проблемом испоруке вакцина од произвођача што је земље Западног Балкана довело у незавидну позицију да остану без вакциниа
Европска унија ће западном Балкану у априлу испоручити 650.000 доза Фајзерових вакцина из властитих средстава у оквиру помоћи за регион.
ОД СУТРА У ХРВАТСКУ И СА ПОТВРДОМ О ВАКЦИНАЦИЈИ: Ако сте примили ова цепива, можете да уђете у земљу
ЕУ ДОНЕЛА ОДЛУКУ КОЈА ЋЕ РАЗБЕСНЕТИ САРАЈЕВО: Санкције за политичарие БиХ остају на снази
Ову информацију је на Twitter налогу потврдила и Урсула фон дер Лајен, предсједница Европске комисије, и нагласила да пандемија може да се победи само ако земље заједно раде.
Свака од земаља западног Балкана ће закључити одвојени споразум о преузимању вакцина, након чега ће се знати и колико ће доза добити свака од њих.
Европска унија ће тражити да у приоритетним групама за вакцину буду рањиви делови популације и медицински радници.
Упркос томе, како сматра Тања Топић, политичка аналитичарка из Бањалуке, у многим земљама региона створена је перцепција да ЕУ не помаже и да није солидарна, што се посебно интензивирало у време кад је ЕУ и сама упала у проблеме због кашњења испорука вакцина за властито становништво.
- ЕУ покушава исправити што се исправити може. Увек је то тежи посао кад се ради негативна кампања о ЕУ. Свакодневно чујемо критике о неспособности ЕУ, која је потпуно затајила, од стране оних који сами у својим државама у овом погледу ништа нису урадили. Но, лакше је упрети прстом у другога и прибавити алиби како не вреди чинити реформе да би се ушло у ЕУ - сматра Топићева. Додаје да чак ни ова испорука од 650.000 доза неће помоћи да се промени перцепција која је већ створена.
- Пропаганда је учинила своје, ставови су већ формирани. Донација ће бити прихваћена, али неће значајније да се промени перцепција о томе да смо остављени на цедилу кад је било најпотребније, тако да донација не доноси одушевљење. И даље ће с више пажње и одушевљена бити дочекане и поздрављене донације из Кине и Русије - сматра она.
У Европској комисији су рекли да ЕУ чини више од оног што се извештава у јавној сфери када је у питању помоћ за вакцинацију становништва у земљама ван ЕУ.
Подсећају да је Јозеф Борел, високи представник за спољне послове и безбедност ЕУ, недавно напоменуо да је ЕУ издвојила више од милијарде евра да подржи развој вакцина и терапија за лечење ковида. Технологија генетске манипулације и мењања РНК вируса, попут оне коју користи Фајзер је, како је подсетио, развијена у Европи. Нагласио је да је 1,3 милијарди доза, колико је ЕУ наручила, знатно више од потреба за 447 милиона људи, колико живи у ЕУ, те је подсетио на закључке Савета Европе да ће остало бити подељено остатку света.
Управо је из овог извора обезбеђено довољно доза за донацију земљама у региону западног Балкана.
У тексту који је написао Борел индиректно се може ишчитати да ће значајне количине вакцина из ЕУ за остатак света бити могуће очекивати крајем лета, односно у септембру, зато што он истиче да се очекује да ће становништво ЕУ досећи имунитет крда, који подразумева вакцинацију 70 одсто популације у том периоду.
- Између 1. децембра 2020. и 15. марта 2021. ЕУ је већ испоручила 46 милиона доза у 33 земље, укључујући и оне које нису извезле ниједну једину дозу - навео је Борел. Очигледно је да је Борел у овој опаски мислио на Велику Британију, која је обезбедила довољно дози "АстраЗенекиних" вакцина за себе, што је значило смањене испоруке за земље ЕУ.
Фарис Кочан, аналитичар и истраживач на Факултету политичких наука у Љубљани, каже да испорука вакцина западном Балкану не може толико помоћи ЕУ колико јој може одмоћи ако их не испоручи. Он сматра да ЕУ губи битку о перцепцији способности испоруке вакцина против Русије и Кине, које су успеле, како он каже, убедити јавност да су боље и у производњи и у испорукама вакцина.
- Основни проблем је да ЕУ нема довољно вакцина ни за властите чланице. Индикативан пример је Словенија, у којој хронично недостају вакцине и све већи број људи иде у Србију да се тамо вакцинишу - истиче он.