BUKTI RAT DRŽAVE SA NARKO KARTELOM! Evo šta su uzroci krvavog sukoba u Ekvadoru! OVO UBISTVO je početak svega, a tenzije rastu godinama
Vlasti objavile rat mafiji
Grupa naoružanih, maskiranih muškaraca u Ekvadoru danas je izvela napad na televizijsku stanicu tokom direktnog prenosa i tako otkrila rastuće nasilje u zemlji, koje je počelo bekstvom vođe narko-kartela iz zatvora.
PAKAO NA POMOLU?! Poljska rasporedila TRUPE prema BELORUSIJI - NATO ne prestaje da PROVOCIRA
POČINJE NOVI RAT, KRENULI TENKOVI! Latinoamerička država okuplja vojsku, komšije proglasile vanredno stanje!
RAT JE POČEO! Nasilje eksplodiralo širom zemlje, bande otimaju policajce i ubijaju ih, vojska krenula u kontranapad!
Zatvoreni vođa narko-bande misteriozno je nestao iz svoje ćelije u priobalnom gradu Gvajakilu u nedelju, što je navelo vladu da proglasi vanredno stanje.
U utorak su hiljade gledalaca koje su pratile televiziju TC, mogle uživo da vide kako je grupa muškaraca pretila voditeljima i mahala vatrenim oružjem u studiju. Nesrećni radnici televizije su uplakani vrištali.
Snimak upada na televiziju dostupan je OVDE.
Policija je uspela da smiri situaciju i uhapsila je 13 osoba. Kancelarija državnog tužioca Ekvadora saopštila je u utorak da će svi biti optuženi za terorizam i da im preti kazna do 13 godina zatvora.
Inicijalna kapisla za eksploziju nasilja u zemlji bilo je bekstvo vođe bande "Los Čoneros" Adolfa Maciasa „Fita“ iz zatvora. On je služio 36-godišnju kaznu za ubistvo, trgovinu drogom i druga krivična dela.
Kada je došlo do porasta kriminalnog nasilja u Ekvadoru?
Međutim problemi sa kriminalom u Ekvadoru nisu novi. Porast nasilja povezanog sa kriminalom počeo je u februaru 2021. masakrom u zloglasnom zatvoru poznatom kao Literol. Tu je bilo najmanje 79 mrtvih što je izazvalo niz dramatičnih događaja u zatvorima širom zemlje.
U septembru iste godine, u najgorem zatvorskom masakru u zemlji, ubijeno je 116 zatvorenika, a nekolicini od njih su odrubljene glave. U ukupno 18 sukoba unutar zatvora poginulo je više od 450 ljudi.
Prema navodima vlasti, svemu ovome prethodila je smrt vođe "Los Čonerosa", Horhea Luisa Zambrana „Raskina“, 2020. godine, takođe u jednom zatvorskom obračunu. Ovo je izazvalo podele među lokalnim bandama koje su podružnice kartela "Los Čoneros", oko kontrole tržišta narkotika. Vlasti kažu da su neke od tih bandi povezane sa meksičkim kartelima Sinaloa i Halisko Nove generacije.
Nasilje unutar zatvorskih zidina proširilo se na ulice, uz rasprostranjene otmice, ubistva, pljačke i iznude koje su zemlju učinile jednom od najnesigurnijih u regionu. Prošla godina je bila najkrvavija u Ekvadoru u istoriji, sa više od 7.600 ubistava, što je povećanje sa 4.600 u prethodnoj godini.
Šta vlada čini da kontroliše situaciju?
Predsednik Danijel Noboa, koji je preuzeo dužnost 23. novembra, obećao je da će iskoreniti kriminalni haos kroz svoj takozvani Feniks plan, čije detalje nije otkrio javnosti. Kako bi se suočio sa krizom, Noboa je u ponedeljak proglasio vanredno stanje i policijski čas, dajući policiji i oružanim snagama zadatak da uvedu red u zemlju. Naravno, donošenje takve odluke u nekoj meri ograničava pravo na slobodno kretanje, okupljanje i dozvoljava policiji da ulazi u kuće bez sudskog naloga, što se inače smatra protivpravnim.
Ali napad na televiziju TC izazvao je još jedan dekret, ovog puta njime se priznaje da je zemlja u unutrašnjem oružanom sukobu i identifikuje više od deset organizacija kao „teroriste i ratoborne nedržavne aktere“. Ove grupe uključuju Choneros, Lobos, Tiguerones i Aguilas.
Uredba je takođe omogućila oružanim snagama da izvode vojne operacije „u cilju neutralisanja identifikovanih grupa“, uz poštovanje međunarodnog humanitarnog prava.
Šta uzrokuje nasilje u Ekvadoru?
Vlasti kažu da je kriminalno nasilje počelo u zatvorima, zbog sporova između grupa za kontrolu kaznionica, nacionalnih i međunarodnih ruta krijumčarenja droge i kontrolu terena za prodaju droge.
Kada se nasilje proširilo izvan zatvora, narušilo je spokoj svakodnevnog života Ekvadoraca i primoralo mala i srednja preduzeća da zatvore jer su bila preplavljena iznuđivačima.
Bivši ministar odbrane Ekvadora, Luis Hernandez, rekao je za Asošiejd pres da je epizoda u TV studiju bez presedana i otkriva da su organizovane kriminalne grupe „sagledale slabost države” i da bi lako mogle da preduzmu akcije „da terorišu državu i dovedu je u stanje haosa."
Hernandez je podržao predsednikov dekret kojim se priznaje oružani sukob i dozvoljava upotreba ozbiljne sile. On je dodao da Noboa treba da pošalje jasnu poruku stanovništvu da se ne podvrgne strahu i panici.
(Srbija Danas)