БУКТИ РАТ ДРЖАВЕ СА НАРКО КАРТЕЛОМ! Ево шта су узроци крвавог сукоба у Еквадору! ОВО УБИСТВО је почетак свега, а тензије расту годинама
Власти објавиле рат мафији
Група наоружаних, маскираних мушкараца у Еквадору данас је извела напад на телевизијску станицу током директног преноса и тако открила растуће насиље у земљи, које је почело бекством вође нарко-картела из затвора.
ПАКАО НА ПОМОЛУ?! Пољска распоредила ТРУПЕ према БЕЛОРУСИЈИ - НАТО не престаје да ПРОВОЦИРА
ПОЧИЊЕ НОВИ РАТ, КРЕНУЛИ ТЕНКОВИ! Латиноамеричка држава окупља војску, комшије прогласиле ванредно стање!
РАТ ЈЕ ПОЧЕО! Насиље експлодирало широм земље, банде отимају полицајце и убијају их, војска кренула у контранапад!
Затворени вођа нарко-банде мистериозно је нестао из своје ћелије у приобалном граду Гвајакилу у недељу, што је навело владу да прогласи ванредно стање.
У уторак су хиљаде гледалаца које су пратиле телевизију ТЦ, могле уживо да виде како је група мушкараца претила водитељима и махала ватреним оружјем у студију. Несрећни радници телевизије су уплакани вриштали.
Снимак упада на телевизију доступан је ОВДЕ.
Полиција је успела да смири ситуацију и ухапсила је 13 особа. Канцеларија државног тужиоца Еквадора саопштила је у уторак да ће сви бити оптужени за тероризам и да им прети казна до 13 година затвора.
Иницијална каписла за експлозију насиља у земљи било је бекство вође банде "Лос Чонерос" Адолфа Мациаса „Фита“ из затвора. Он је служио 36-годишњу казну за убиство, трговину дрогом и друга кривична дела.
Када је дошло до пораста криминалног насиља у Еквадору?
Међутим проблеми са криминалом у Еквадору нису нови. Пораст насиља повезаног са криминалом почео је у фебруару 2021. масакром у злогласном затвору познатом као Литерол. Ту је било најмање 79 мртвих што је изазвало низ драматичних догађаја у затворима широм земље.
У септембру исте године, у најгорем затворском масакру у земљи, убијено је 116 затвореника, а неколицини од њих су одрубљене главе. У укупно 18 сукоба унутар затвора погинуло је више од 450 људи.
Према наводима власти, свему овоме претходила је смрт вође "Лос Чонероса", Хорхеа Луиса Замбрана „Раскина“, 2020. године, такође у једном затворском обрачуну. Ово је изазвало поделе међу локалним бандама које су подружнице картела "Лос Чонерос", око контроле тржишта наркотика. Власти кажу да су неке од тих банди повезане са мексичким картелима Синалоа и Халиско Нове генерације.
Насиље унутар затворских зидина проширило се на улице, уз распрострањене отмице, убиства, пљачке и изнуде које су земљу учиниле једном од најнесигурнијих у региону. Прошла година је била најкрвавија у Еквадору у историји, са више од 7.600 убистава, што је повећање са 4.600 у претходној години.
Шта влада чини да контролише ситуацију?
Председник Данијел Нобоа, који је преузео дужност 23. новембра, обећао је да ће искоренити криминални хаос кроз свој такозвани Феникс план, чије детаље није открио јавности. Како би се суочио са кризом, Нобоа је у понедељак прогласио ванредно стање и полицијски час, дајући полицији и оружаним снагама задатак да уведу ред у земљу. Наравно, доношење такве одлуке у некој мери ограничава право на слободно кретање, окупљање и дозвољава полицији да улази у куће без судског налога, што се иначе сматра противправним.
Али напад на телевизију ТЦ изазвао је још један декрет, овог пута њиме се признаје да је земља у унутрашњем оружаном сукобу и идентификује више од десет организација као „терористе и ратоборне недржавне актере“. Ове групе укључују Choneros, Лобос, Тигуеронес и Агуилас.
Уредба је такође омогућила оружаним снагама да изводе војне операције „у циљу неутралисања идентификованих група“, уз поштовање међународног хуманитарног права.
Шта узрокује насиље у Еквадору?
Власти кажу да је криминално насиље почело у затворима, због спорова између група за контролу казнионица, националних и међународних рута кријумчарења дроге и контролу терена за продају дроге.
Када се насиље проширило изван затвора, нарушило је спокој свакодневног живота Еквадораца и приморало мала и средња предузећа да затворе јер су била преплављена изнуђивачима.
Бивши министар одбране Еквадора, Луис Хернандез, рекао је за Асошиејд прес да је епизода у ТВ студију без преседана и открива да су организоване криминалне групе „сагледале слабост државе” и да би лако могле да предузму акције „да тероришу државу и доведу је у стање хаоса."
Хернандез је подржао председников декрет којим се признаје оружани сукоб и дозвољава употреба озбиљне силе. Он је додао да Нобоа треба да пошаље јасну поруку становништву да се не подвргне страху и паници.
(Србија Данас)