EVROPI PREKIPELO: EU uvela sankcije Belorusiji, sledeća na redu Turska, prati se svaki Erdoganov potez
Lukašenko za sada bezbedan.
Lideri EU 27 na sastanku Briselu dogovorili su se da uvedu sankcije protiv odgovornih za nasilje nakon predsedničkih izbora u Belorusiji. Zbog spora u istočnom Mediteranu, EU preti sankcijama i Turskoj.
Lideri su zatražili da restriktivne mere protiv Belorusije stupe na snagu "što pre", ali i potvrdili da se na listi sankcionisanih, u ovom trenutku, neće naći i predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
I KURC DIGAO GLAS PROTIV ERDOGANA: Evropa ne treba da okreće glavu već da mu pokaže gde je "crvena linija"
BRITANIJA OBJAVILA "POLITIČKI RAT" RUSIJI! Na "crnom spisku" su se našle još tri države
NATO STAO IZMEĐU TURSKE I GRČKE: Postignut "vojni mehanizam" zbog sukoba na Mediteranu
- Sankcije protiv odgovornih u Belorusiji će stupiti na snagu što pokazuje da EU deluje protiv onih koji se suprotstavljaju demokratskom pokretu, a to je važan signal - ocenila je nemačka kancelarka Angela Merkel.
Francuski predsednik Emanul Makron je ocenio da je predsednik Lukašanko svesno izostavljen sa spiska za sankcije jer se od njega očekuje da prihvati dijalog sa opozicijom i posredovanje OEBS-a.
- Njegovo sankcionisanje bi bio način da se opravda odbijanje učešća u razgovorima, a važno je da on bude uključen u proces - kaže Makron.
U Briselu dodaju da se lista sankcionisanih osoba u Belorusiji naknadno može menjati.
Lideri EU 27 još jednom su ponovili podršku beloruskom narodu i njihovom "demokratskom pravu da izaberu svog predsednika na slobodnim i poštenim izborima".
Evropska komisija je dobila zadatak da izradi sveobuhvatni ekonomski plan za podršku demokrtaskoj Belorusiji.
Lideri EU 27 poručili su Ankari da će iskoristiti sve instrumente i raspoložive opcije u slučaju ponovnih jednostranih akcija Turske ili provokacija koje krše međunarodno pravo, a kako bi odbranili svoje interese i interese država članica.
Lideri EU su na samitu u Briselu ponovili svoju punu solidarnost sa Grčkom i Kiprom i pozvali Tursku da se u regionu Istočnog Mediterana uzdrži jednostranih radnji koje su u "suprotonost sa interesima EU i koje krše međunarodno pravo i suverena prava država članica EU".
Turska je pozvana da se sa Kiprom uključi u dijalog u cilju rešavanja svih međusobnih pomorskih sporova, ali i da pod pokroviteljstvom UN nastavi pregovore o rešavanju kiparskog problema.
- Pod uslovom da se nastave konstruktivni napori da se zaustave ilegalne aktivnosti u odnosu na Grčku i Kipar, Evropski savet se složio da pokrene pozitivnu političku agendu EU-Turska sa posebnim naglaskom na modernizaciju Carinske unije i olakšavanje trgovine, ljude kontaktima sa ljudima, dijalozi na visokom nivou, nastavak saradnje po pitanjima migracija - navodi se u zaključcima sa samita EU lidera.
Evropski savet uputio je i poziv za Multilateralnu konferenciju o istočnom Mediteranu koja bi trebalo da se bavi pitanjima pomorskog razgraničenja, sigurnosti, energetike, migracija i ekonomske saradnje.