ЕВРОПИ ПРЕКИПЕЛО: ЕУ увела санкције Белорусији, следећа на реду Турска, прати се сваки Ердоганов потез
Лукашенко за сада безбедан.
Лидери ЕУ 27 на састанку Бриселу договорили су се да уведу санкције против одговорних за насиље након председничких избора у Белорусији. Због спора у источном Медитерану, ЕУ прети санкцијама и Турској.
Лидери су затражили да рестриктивне мере против Белорусије ступе на снагу "што пре", али и потврдили да се на листи санкционисаних, у овом тренутку, неће наћи и председник Белорусије Александар Лукашенко.
И КУРЦ ДИГАО ГЛАС ПРОТИВ ЕРДОГАНА: Европа не треба да окреће главу већ да му покаже где је "црвена линија"
БРИТАНИЈА ОБЈАВИЛА "ПОЛИТИЧКИ РАТ" РУСИЈИ! На "црном списку" су се нашле још три државе
НАТО СТАО ИЗМЕЂУ ТУРСКЕ И ГРЧКЕ: Постигнут "војни механизам" због сукоба на Медитерану
- Санкције против одговорних у Белорусији ће ступити на снагу што показује да ЕУ делује против оних који се супротстављају демократском покрету, а то је важан сигнал - оценила је немачка канцеларка Ангела Меркел.
Француски председник Еманул Макрон је оценио да је председник Лукашанко свесно изостављен са списка за санкције јер се од њега очекује да прихвати дијалог са опозицијом и посредовање ОЕБС-а.
- Његово санкционисање би био начин да се оправда одбијање учешћа у разговорима, а важно је да он буде укључен у процес - каже Макрон.
У Бриселу додају да се листа санкционисаних особа у Белорусији накнадно може мењати.
Лидери ЕУ 27 још једном су поновили подршку белоруском народу и њиховом "демократском праву да изаберу свог председника на слободним и поштеним изборима".
Европска комисија је добила задатак да изради свеобухватни економски план за подршку демокртаској Белорусији.
Лидери ЕУ 27 поручили су Анкари да ће искористити све инструменте и расположиве опције у случају поновних једностраних акција Турске или провокација које крше међународно право, а како би одбранили своје интересе и интересе држава чланица.
Лидери ЕУ су на самиту у Бриселу поновили своју пуну солидарност са Грчком и Кипром и позвали Турску да се у региону Источног Медитерана уздржи једностраних радњи које су у "супротоност са интересима ЕУ и које крше међународно право и суверена права држава чланица ЕУ".
Турска је позвана да се са Кипром укључи у дијалог у циљу решавања свих међусобних поморских спорова, али и да под покровитељством УН настави преговоре о решавању кипарског проблема.
- Под условом да се наставе конструктивни напори да се зауставе илегалне активности у односу на Грчку и Кипар, Европски савет се сложио да покрене позитивну политичку агенду ЕУ-Турска са посебним нагласком на модернизацију Царинске уније и олакшавање трговине, људе контактима са људима, дијалози на високом нивоу, наставак сарадње по питањима миграција - наводи се у закључцима са самита ЕУ лидера.
Европски савет упутио је и позив за Мултилатералну конференцију о источном Медитерану која би требало да се бави питањима поморског разграничења, сигурности, енергетике, миграција и економске сарадње.