ŠOK U EU, DA LI ĆE UNIJA "PREŽIVETI" VAKCINACIJU? Evropska komisija priznala da je uradila strašnu grešku!
Potpredsednik Evropske komisije priznao da je EU napravila greške u osmišljavanju strategije vakcinacije
Potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans priznao je da je Evropska unija napravila greške u osmišljavanju strategije vakcinisanja protiv koronavirusa za članice, prenela je danas nemačka novinska agencija dpa.
DA LI SE ZAISTA MOŽEMO ZARAZITI NAPOLJU? Nemački stručnjaci o pušačima, sportistima, vetru i korona-mitovima
QUO VADIS, ANGELA: Počeli pokrajinski izbori u Nemačkoj, početak kraja Merkelove?
KORONA PONOVO GAZI "ČIZMU": Od sutra novi lokdaun i strah da se ne ponovi Bergamo
- Tačno je da se pogrešilo u narudžbama cepiva u Briselu i u državama članicama- rekao je Timermans u intervjuu za nedjeljno izdanje lista Tagesšpigl.
- Spreman sam na kraju pandemije na preispitivanje i onda možemo da vidimo šta smo pogrešno uradilia šta dobro - rekao je.
Prvo što, ipak, treba uraditi je da se obezbedi da "svi Evropljani dobiju vakcinu", rekao je Timermans.
Evropski pristup "u interesu je i bogatijih država članica" poput Nemačke, dodala je u intervjuu predsednica Europske komisije Ursula fon der Lejen.
Evropska komisija naručila je ukupno najmanje 1,4 milijardi doza četiri cepiva odobrena na području Unije što bi trebalo biti više nego dovoljno za njenih 450 miliona stanovnika.
Ali izložena je kritikama zbog oklevanja u pristupu i strateškim pogreškama u naručivanju vakcina. Neke evropske zemlje smatraju sistem raspodele cepiva nepravednim.
Zvaničnici Austrije, Češke, Bugarske, Hrvatske, Latvije i Slovenije pozvali su u subotu na razgovore na visokom nivou o pravednoj raspodeli cepiva protiv koronavirusa, upozoravajući da bi sadašnji način funkcionisanja tog sistema do leta mogao da stvori "velike razlike" među državama članicama.
U pismu predsedniku Saveta Evrope Šarlu Mišelu i predsednici Komisije Ursuli fon der Lajen upozorili su da će se, ako se takav sistem nastavi, nastaviti da se stvaraju i povećavaju velike razlike među državama članica do leta, pa će neki biti sposobni da dosegnu kolektivni imunitet u nekoliko nedelja, a drugi će zaostajati.
Evropska komisija odgovorila je da su države članice Evropske unije same tražile fleksibilnost i odlučile da odstupe od pravila da se vakcine raspoređuju prema broju stanovnika, skidajući tako sa sebe odgovornost za neravnomernu raspodelu.
- Prema tome sistemu, ako neka država odluči nda ne uzme svoj deo doza, one se onda raspoređuju prema zainteresovanim članicama - objašnjava Komisija.
Komisija u svom saopštenju dodaje da je na zemljama članicama da se dogovore ako žele da se vrate na raspodele prema broju stanovnika.