ШОК У ЕУ, ДА ЛИ ЋЕ УНИЈА "ПРЕЖИВЕТИ" ВАКЦИНАЦИЈУ? Европска комисија признала да је урадила страшну грешку!
Потпредседник Европске комисије признао да је ЕУ направила грешке у осмишљавању стратегије вакцинације
Потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс признао је да је Европска унија направила грешке у осмишљавању стратегије вакцинисања против коронавируса за чланице, пренела је данас немачка новинска агенција дпа.
ДА ЛИ СЕ ЗАИСТА МОЖЕМО ЗАРАЗИТИ НАПОЉУ? Немачки стручњаци о пушачима, спортистима, ветру и корона-митовима
QUO ВАДИС, АНГЕЛА: Почели покрајински избори у Немачкој, почетак краја Меркелове?
КОРОНА ПОНОВО ГАЗИ "ЧИЗМУ": Од сутра нови локдаун и страх да се не понови Бергамо
- Тачно је да се погрешило у наруџбама цепива у Бриселу и у државама чланицама- рекао је Тимерманс у интервјуу за недјељно издање листа Тагесшпигл.
- Спреман сам на крају пандемије на преиспитивање и онда можемо да видимо шта смо погрешно урадилиа шта добро - рекао је.
Прво што, ипак, треба урадити је да се обезбеди да "сви Европљани добију вакцину", рекао је Тимерманс.
Европски приступ "у интересу је и богатијих држава чланица" попут Немачке, додала је у интервјуу председница Еуропске комисије Урсула фон дер Лејен.
Европска комисија наручила је укупно најмање 1,4 милијарди доза четири цепива одобрена на подручју Уније што би требало бити више него довољно за њених 450 милиона становника.
Али изложена је критикама због оклевања у приступу и стратешким погрешкама у наручивању вакцина. Неке европске земље сматрају систем расподеле цепива неправедним.
Званичници Аустрије, Чешке, Бугарске, Хрватске, Латвије и Словеније позвали су у суботу на разговоре на високом нивоу о праведној расподели цепива против коронавируса, упозоравајући да би садашњи начин функционисања тог система до лета могао да створи "велике разлике" међу државама чланицама.
У писму председнику Савета Европе Шарлу Мишелу и председници Комисије Урсули фон дер Лајен упозорили су да ће се, ако се такав систем настави, наставити да се стварају и повећавају велике разлике међу државама чланица до лета, па ће неки бити способни да досегну колективни имунитет у неколико недеља, а други ће заостајати.
Европска комисија одговорила је да су државе чланице Европске уније саме тражиле флексибилност и одлучиле да одступе од правила да се вакцине распоређују према броју становника, скидајући тако са себе одговорност за неравномерну расподелу.
- Према томе систему, ако нека држава одлучи нда не узме свој део доза, оне се онда распоређују према заинтересованим чланицама - објашњава Комисија.
Комисија у свом саопштењу додаје да је на земљама чланицама да се договоре ако желе да се врате на расподеле према броју становника.