Geološki fenomen: Afrika se razdvaja i stvara šesti okean - Zemlje bez izlaza na more dobijaju svoju obalu?!
U nedavnom otkriću koje bi moglo promeniti geografski pejzaž naše planete, istraživači su potvrdili da se Afrika polako deli, stvarajući novi okean.
Ovaj geološki fenomen, koji se odvija na granici afričke, arapske i somalijske tektonske ploče, označava početak formiranja šeste okeanske površine na Zemlji.
Poslednjih godina, istraživači su otkrili dva dela kopna, koji čine drugi po veličini i drugi najnaseljeniji kontinent naše planete, koji su počeli da se razdvajaju, a to je zauzvrat stvorilo put da kroz sredinu teče čitav novi okean.
Države koje usled ovoga dobijaju svoju obalu
Naučnici smatraju da ako se stvari nastave kako jesu, uskoro bismo mogli da vidimo situaciju u kojoj zemlje kao što su Zambija i Uganda imaju sopstvenu obalu, uprkos tome što trenutno nemaju izlaz na more.
Iako mnoge promene na Zemlji možda nisu primetne golim okom, tektonske ploče su stalno u pokretu, a kretanje tektonskih ploča u određenom delu sveta menja našu planetu kakvu poznajemo.
- Adenski zaliv i Crveno more će preplaviti region Afar i istočnoafričku dolinu rascepa i postati novi okean, a taj deo istočne Afrike će postati njen sopstveni odvojeni mali kontinent, istakao je morski geofizičar i profesor sa Univerziteta u Kaliforniji, Ken Macdonald.
Iako je u ovom trenutku još milionima godina daleko, takav geografski događaj će dovesti do novog okeana preko cele pukotine, a to se, prema ekspertima, već dešava.
Časopis "Geophisical Research Letters" potvrdio je da se stvara novi okean dok afrički kontinent počinje da se deli na pola.
Pukotina na granicama afričke, arapske i somalijske tektonske ploče
Poslednjih 30 miliona godina arapska ploča se polako udaljavala od afričkog kontinenta, somalijska ploča se takođe udaljava od afričke ploče - guleći svoj put kroz istočnoafričku ploču u tom procesu.
Zahvaljujući napretku tehnologije, posebno upotrebom GPS instrumenata, stručnjaci su u mogućnosti da donesu precizne zaključke o takvim kretanjima zemlje.
Izvor: Srbija Danas/Uniland