Геолошки феномен: Африка се раздваја и ствара шести океан - Земље без излаза на море добијају своју обалу?!
У недавном открићу које би могло променити географски пејзаж наше планете, истраживачи су потврдили да се Африка полако дели, стварајући нови океан.
Овај геолошки феномен, који се одвија на граници афричке, арапске и сомалијске тектонске плоче, означава почетак формирања шесте океанске површине на Земљи.
Последњих година, истраживачи су открили два дела копна, који чине други по величини и други најнасељенији континент наше планете, који су почели да се раздвајају, а то је заузврат створило пут да кроз средину тече читав нови океан.
Државе које услед овога добијају своју обалу
Научници сматрају да ако се ствари наставе како јесу, ускоро бисмо могли да видимо ситуацију у којој земље као што су Замбија и Уганда имају сопствену обалу, упркос томе што тренутно немају излаз на море.
Иако многе промене на Земљи можда нису приметне голим оком, тектонске плоче су стално у покрету, а кретање тектонских плоча у одређеном делу света мења нашу планету какву познајемо.
- Аденски залив и Црвено море ће преплавити регион Афар и источноафричку долину расцепа и постати нови океан, а тај део источне Африке ће постати њен сопствени одвојени мали континент, истакао је морски геофизичар и професор са Универзитета у Калифорнији, Кен Мацдоналд.
Иако је у овом тренутку још милионима година далеко, такав географски догађај ће довести до новог океана преко целе пукотине, а то се, према експертима, већ дешава.
Часопис "Геопхисицал Research Letters" потврдио је да се ствара нови океан док афрички континент почиње да се дели на пола.
Пукотина на границама афричке, арапске и сомалијске тектонске плоче
Последњих 30 милиона година арапска плоча се полако удаљавала од афричког континента, сомалијска плоча се такође удаљава од афричке плоче - гулећи свој пут кроз источноафричку плочу у том процесу.
Захваљујући напретку технологије, посебно употребом ГПС инструмената, стручњаци су у могућности да донесу прецизне закључке о таквим кретањима земље.
Извор: Србија Данас/Униланд