Hakeri Kim Džong Una pokušali nešto neverovatno, američki konflikt sa Iranom osujetio napad
Veoma zanimljive stvari prate ovaj, do tada neviđeni hakerski napad, poput toga kako je vremenska zona išla u prilog Lazarusu, ujedno i kako je sankcionisani iranski brod osujetio ovaj pokušaj.
Hakeri iz Severne Koreje, pokušali su početkom 2016. godine da izvrše transakciju iz Nacionalne banke Bangladeša vrednu gotovo milijardu dolara. Neobičan i totalno nepredvidiv splet okolnosti zaustavio je prripadnike hakerske organizacije “Lazarus” da do svog cilja i dođu u potpunosti.
BAJDEN DAO ZAVET PO PITANJU IRANA: Američki predsednik obećao jednoj zemlji da neće ustuknuti pred Teheranom
KANADSKA VOJSKA SE "ULOGORILA" NA RUSKOJ GRANICI: Putin mora hitno da reaguje, opasnost je ogromna
BUGARSKI PILOT NAMERNO POSLAT U SMRT? Oglasila se njegova supruga, iznela šokantne optužbe
Najzatvorenija zemlja planete, koja ne gaji preterano diplomatske odnose sa ostatkom sveta, na vreme je shvatila važnost informacionih tehnologija, a prema navodima FBI-a, Lazarus grupa je imala i podršku Vlade, tj. Predsednika Kim Džong Una. Amerikanci takođe navode da je po dolasku Una na vlast pre više od 10 godina, Severna Koreja, koja je tada bila pod sankcijama, do priliva novca dolazila upravo hakerskim napadima.
Veoma zanimljive stvari prate ovaj, do tada neviđeni hakerski napad, poput toga kako je vremenska zona išla u prilog Lazarusu, ujedno i kako je sankcionisani iranski brod osujetio ovaj pokušaj.
Godinu dana su sajber kriminalci iz Severne Koreje pratili sistem nacionalne banke Bangladeša, i odlučili su da hakuju mašinu za štampanje novca, i to kada je u zemlji Bengala nastupio vikend, a u Njujorku je bilo rano jutro. Najmnogoljudniji grad u Americi važan je za ovaj slučaj, pošto su računi bangladeške banke išli preko Federalnih rezervi u Velikoj jabuci.
Hakerski napad je umalo bio uspešan, novac ukraden iz banke prebačen je na račun na Filipinima, adresiran na ulicu Jupiter, međutim to je i ime iranskog broda koji je bio pod sankcijom SAD-a, a na sam pomen tog imena, u Njujorku je algoritam prepoznao ključnu reč i na taj način je primećena nedozvoljena transakcija. U tom trenutku bilo je ukradeno pola milijarde dolara, od ukupnih 900 miliona na računu.
Ukradeni novac hakeri su pretvorili u žetone za rulet i poker, kako bi zavrali trag policiji, posebno jer je za istragu bila neophodna saglasnost filipinskog tužilaštva. Hakeri su taj novac “prali” danonoćnim kockanjem u najpoznatijim kazinima Azije, a bangladeška banka je polako ulazila u trag, međutim i dalje nije povratila sva ukradena sredstva, te su u deficitu za više od 50 miliona dolara.