Хакери Ким Џонг Уна покушали нешто невероватно, амерички конфликт са Ираном осујетио напад
Веома занимљиве ствари прате овај, до тада невиђени хакерски напад, попут тога како је временска зона ишла у прилог Лазарусу, уједно и како је санкционисани ирански брод осујетио овај покушај.
Хакери из Северне Кореје, покушали су почетком 2016. године да изврше трансакцију из Националне банке Бангладеша вредну готово милијарду долара. Необичан и тотално непредвидив сплет околности зауставио је prripadnike хакерске организације “Лазарус” да до свог циља и дођу у потпуности.
БАЈДЕН ДАО ЗАВЕТ ПО ПИТАЊУ ИРАНА: Амерички председник обећао једној земљи да неће устукнути пред Техераном
КАНАДСКА ВОЈСКА СЕ "УЛОГОРИЛА" НА РУСКОЈ ГРАНИЦИ: Путин мора хитно да реагује, опасност је огромна
БУГАРСКИ ПИЛОТ НАМЕРНО ПОСЛАТ У СМРТ? Огласила се његова супруга, изнела шокантне оптужбе
Најзатворенија земља планете, која не гаји претерано дипломатске односе са остатком света, на време је схватила важност информационих технологија, а према наводима ФБИ-а, Лазарус група је имала и подршку Владе, тј. Председника Ким Џонг Уна. Американци такође наводе да је по доласку Уна на власт пре више од 10 година, Северна Кореја, која је тада била под санкцијама, до прилива новца долазила управо хакерским нападима.
Веома занимљиве ствари прате овај, до тада невиђени хакерски напад, попут тога како је временска зона ишла у прилог Лазарусу, уједно и како је санкционисани ирански брод осујетио овај покушај.
Годину дана су сајбер криминалци из Северне Кореје пратили систем националне банке Бангладеша, и одлучили су да хакују машину за штампање новца, и то када је у земљи Бенгала наступио викенд, а у Њујорку је било рано јутро. Најмногољуднији град у Америци важан је за овај случај, пошто су рачуни бангладешке банке ишли преко Федералних резерви у Великој јабуци.
Хакерски напад је умало био успешан, новац украден из банке пребачен је на рачун на Филипинима, адресиран на улицу Јупитер, међутим то је и име иранског брода који је био под санкцијом САД-а, а на сам помен тог имена, у Њујорку је алгоритам препознао кључну реч и на тај начин је примећена недозвољена трансакција. У том тренутку било је украдено пола милијарде долара, од укупних 900 милиона на рачуну.
Украдени новац хакери су претворили у жетоне за рулет и покер, како би заврали траг полицији, посебно јер је за истрагу била неопходна сагласност филипинског тужилаштва. Хакери су тај новац “прали” даноноћним коцкањем у најпознатијим казинима Азије, а бангладешка банка је полако улазила у траг, међутим и даље није повратила сва украдена средства, те су у дефициту за више од 50 милиона долара.