Hoće li se Putin kandidovati i ko će mu biti protivnik na izborima: Žena preuzima imperiju?!
Izlazak na birališta sve bliži
Predsednički izbori u Rusiji održavaju se 18. marta sledeće godine.
Donald i Melanija Tramp stigli u Kinu: Od Si Đinpinga tražiće samo jednu stvar (FOTO)
Najveću pažnju za sada izazivaju brojne spekulacije da se aktuelni predsednik Vladimir Putin neće kandidovati za novi mandat. Odluku, kako je i sam izjavio, još nije doneo.
Realno gledano, teško je očekivati da Putin ne uđe u predsedničku trku, budući da ima ogromnu podršku u narodu. Ruski mediji se pozivaju na ankete prema kojima bi više od 80 odsto građana Rusije rado videlo aktuelnog šefa države u još jednom mandatu.
Sve deluje kao dobro pripremljena psihološka igra, prema kojoj će Putin "kasniti", u stilu prave zvezde. Držanje svojih birača u neizvesnosti do poslednjeg trenutka, deluje kao planirana i osmišljena strategija, kao što, uostalom, ništa u Kremlju i nije prepušteno slučaju.
"Stare kajle"
Međutim, opozicija "vreba" svoju priliku. Veterani izbornog procesa u Rusiji, Zjuganov i Žirinovski, po ko zna koji put se vraćaju na scenu i već su najavili kandidaturu.
Pročitajte i:
TRAGEDIJA u Japanu: Helikopter se ZAPALIO I SRUŠIO, pronađena 4 beživotna tela
Pravda svoje izjave o dve stolice, a ima druga posla: Hojt Ji novi ambasador SAD u Makedoniji?
NEOČEKIVANI POTEZ Trampa - DIREKTNO se obratio Kimu: S. Koreja nije raj koji je tvoj deda zamislio!
Vladimir Žirinovski iz Liberalno-demokratske partije Rusije (neka vas ime ne zavara, stavovi su im prilično ekstremni i važe za nacionalističku stranku, ali to deluje više kao predstava, nego kao ozbiljan partijski program) najavio je i mogućnost da ustupi mesto nekom od malđih kadrova. Među imenima se pominju, našoj javnosti manje poznati, vođa poslaničkog kluba LDPR Igor Lebedev i poslanici Mihail Degtjarev, Jaroslav Nilov i Aleksej Didenko.
Nama dobro poznata "stara kajla", lider Komunističke partije Genadij Zjuganov najavio je svoje peto učešće na predsedničkim izborima. Sa svojih 73. godine biće ubedljivo najstariji kandidat koji ulazi u trku za predsednika Rusije.
Plejada likova
Ruski zakon o kandidaturi je dosta drugačiji od onog na šta smo navikli. Naime, svaka parlamentarna stranka u Rusiji ne mora da prikuplja potpise za svog kandidata, pa su se tako kandidati dve navedene stranke već praktično kandidovali. Međutim, ukoliko stranka nije parlamentarna, njen poslanik mora da skupi 105 hiljada potpisa. Stvar je još komplikovanija za nezavisne, nepartijske kandidate, oni moraju da prikupe čak 315 hiljada.
Upravo u ovoj grupi nalazi se plejada ideološki različitih likova, od monarhista, republikanaca, komunista pa sve do lidera sindikata kamiondžija poput Andreja Bažutina, pevača, pisaca, novinara, istoričara, biznismena i advokata, ali i bivši gradonačelnik Arhangelska, Aleksandar Donskoj.
Od kandidata neparlamentarnih stranaka ulazak u predsedničku trku najavili su Anton Bakov iz Monarhističke stranke, Maksim Suraikin iz Komunista Rusije, Grigorij Javlinski iz nešto poznatije ruske partije Jabloko koja se zalaže za integraciju sa zapadom, bolje odnose sa SAD i ulazak Rusije u EU i jedna dama, Jelena Semerikova iz Partije ženskog dijaloga.
Sobčakova ćerka udara na očevog prijatelja
Među nezavisnim kandidatima, svavako najzvučnije ime je Ksenija Sobčak, ćerka Anatolija Sobčaka, bivšeg gradonačelnika Sankt Peterburga i ličnog prijatelja Vladimira Putina. Sobčak se inače smatra političkim ocem aktuelnog ruskog predsednika, pa je prelazak njegove ćerke na opozicionu stranu, predmet brojnih spekulacija. Ksenija Sobčak je poznata kao TV voditeljka rijaliti šoua, a kasnije i političkih emisija.
"I’m Ksenia Sobchak. I’ve lived and worked in Russia for my whole life, and I care what happens to my country." https://t.co/ALlVe7brlt pic.twitter.com/4l74poPLW8— The Moscow Times (@MoscowTimes) 27. октобар 2017.
Među imenima koja još vredi spomenuti nalazi se i Aleksej Navaljni, lider Partije progresa i jedan od lidera opozicije koji je završio u zatvoru tokom protesta protiv aktuelnog predsednika Rusije Vladimira Putina kada se iz premijerske vratio u predsedničku fotelju. Više puta je optuživan za pronevere i sumnjive poslove, a 2013. je osuđen na zatvorsku kaznu od pet godina zatvora, ali nije robijao. Godinu dana kasnije dobio je kaznu kućnog pritvora.
Kada se sve sabere, Putinovu opoziciju čine ljudi slabog integriteta i još slabije podrške u ruskom narodu. Pored brojnih egzibicionista koji će pokušati da se ubace u predsedničku trku, čak i ozbiljniji politički kandidati, ako takvima uopšte možemo nazvati Žirinovskog i Zjuganova, izgledaju prilično nemoćno pred čovekom koji Rusiji, polako ali sigurno vraća status imperije.