IGRA ŽIVACA U VENECUELI: Gvaido nikako ne može da sruši Madura koji mu svakog dana SVE VIŠE PRKOSI
Situacija na ulicama Venecule smirila se nakon nekoliko dana krvavih nereda, ali se borba dve suprostavljene strane nastavlja.
Cilj je osvojiti podršku vojske, ključnog igrača na domaćem terenu, a prednost za sada ima Nikolas Maduro.
Nakon neuspelog puča 30. aprila, lider opozicije i samoproglašeni predsednik Huan Gvaido i sam je potvrdio da Maduro i dalje uživa lojalnost vojske i da je opozicija potcenila tu podršku. On je u intervjuu za "Vašington post" izjavio da je računao da će vojska početi da prelazi na stranu opozicije kada je iz avio-baze "La Karlota" pozvao na vojni ustanak, ali to se nije dogodilo.
- Možda zato što nam je potrebno još vojnika i možda nam je potrebno više zvaničnika režima koji su spremni da to podrže, da zaštite ustav - rekao je.
Lider opozicije u intervjuu za američki list pozdravio je moguću vojnu intervenciju SAD u Vašingtonu. Kako je rekao to je "sjajna vest za Venecuelu" jer i opozcija procenjuje sve opcije. Gvaido je dodao da među vojnicima ima "mnogo onih koji bi bili srećni da dobiju saradnju kako bi se okončala uzurpacija".
- Ako to uključuje saradnju časnih zemalja kao što su Sjedinjene Države, mislim da bi to bila opcija - dodao je Gvaido.
Iako tvrdi da je u redovima vojske mnogo nezadovoljnih, Gvaido mesecima ne uspeva da ih pridobije. Krajem januara, opozicione grupe dolazile su u kasarne i delile letke na kojima je pisalo da je vojnicima obećana amnestija ako podrže Gvaida, ali vojska je na to odgovorila paljenjem letaka.
Poslednji pokušaj delovao je najozbiljnije, jer je Gvaido uspeo da ubedi deo vojske da oslobodi iz kućnog pritvora Leopolda Lopeza, idejnog vođu opozicije, omogući mu ulazak u avio-bazu na periferiji Karakasa i prvi put javno stane uz njega. To su oni isti vojnici koji su potom izašli na ulice naoružani mitraljezima sa vezanim plavim trakama oko ruku, da bi se razlikovali na terenu od vojske odane Maduru.
Njih, međutim, nije bilo tako mnogo kao što je delovalo prvog dana pokušaja pobune, kada je čak na ulicama prestonice zabeležen trenutak kada Gvaidov deo vojske razoružava Madurovu vojsku. Ukupno je tek nekoliko desetina prišlo opozicionom bloku, uz 22 za koje je poznato da su prebegli u Brazil gde su tražili azil.
Gvaido ipak ne odustaje od nade da će potrebnu podršku dobiti, zbog čega je pozvao svoje pristalice da se približe vojnim garnizonima kako bi pokušali da ubede vojnike da se okrenu protiv Madura.
- Cilj je da se naša poruka prenese bez sukoba ili provokacija - napisao je Gvaido na Tviteru.
MISTERIJA U VENECUELI: Gde je nestao Huan Gvaido? Lider opozicije ostavio na cedilu pristalice (VIDEO)
"Amerika nije izvukla pouke iz Ukrajine i Srbije, čim razmišlja o Venecueli": LAVROV ODRŽAO LEKCIJU VAŠINGTONU
NOVI RAT SAMO ŠTO NIJE IZBIO: Sukobi traju već dva dana i sve su žešći! Rakete padaju na sve strane! (VIDEO)
Maduro se hvali podrškom
Sa druge strane, Nikolas Maduro i dalje drži vojsku u svojim rukama, tačnije njen veći deo, što je u dramatičnim danima u vreme pokušaja puča pokušao da pokaže na sve načine. Prvo se iste večeri obratio preko nacionalne televizije okružen generalnima, dok je deo vojske koja se priključila Gvaidu nazvao "malom grupom izdajnika".
Potom je organizovao inspekciju vojne baze u državi Kohedes na severozapadu zemlje gde je pozirao u masikranoj uniformi. Tada je vojnicima naredio da "brane domovinu sa oružjem u rukama ako se jednog dana američka imperija usudi da dotakne ovu svetu zemlju".
Zbog čega vojska ostaje uz Madura? Najčešće tumačenje vojnih analitičara je da Maduro ima dva aduta. Prvo, Maduro je, poput njegovog prethodnika Uga Čaveza, lojalnim vojnicima dao visoka ovlašćenja, poziciju i moć, nakon što su oružane snage odigrale ključnu ulogu u pružanju podrške njegovoj vladi.
TURNEJA U RASULU: Amerikanci ne žele da slušaju Klintonove ni za par dolara! (VIDEO)
GVAIDO PRIZNAJE PORAZ: "Operacija sloboda" NIJE POROBILA Venecuelu, sada moli svoje GOSPODARE za INVAZIJU
GINU HAFTAROVI BORCI: Napad Islamske države na snage LNA u Libiji! (MAPA)
Mnogi oficiri imali su dužnosti ministara, a sada su ključni sektori u rukama viših vojnih zvaničnika, uključuju usluge kao što je distribucije hrane, koje vodi ministar odbrane Vladimir Padrino, i državna naftna i gasna kompanija PDVSA (kojoj su SAD uvele sankcije), koja ima za predsednika generala Manuel Kveveda, šefa nacionalne garde. Drugi razlog je strah od odgovornosti.
UN optužile su venecuelanske bezbednosne snage da su izvršile na stotine proizvoljnih ubistava pod maskom borbe protiv kriminala, a neki oficiri su optuženi i za ozbiljna kršenja ljudskih prava. U vojsci vlada strah, da bi dolazak Gvaida na vlast, kao "američkog čoveka", značio i smene i otkaze, ali i zatvor za sve one koji su bili na strani Madura ili se trete za neko krivično delo.
Vojska je ključ rešenja veneculeska krize, a da li će promeniti stranu, ostaje da se vidi.